Reklama

Na większą chwałę Bożą i cześć Niepokalanej

Obecnie na świecie w 98 domach Zgromadzenia Sióstr Służebniczek żyje ok. 600 Sióstr Służebniczek Dębickich.
Siostry pełnią swoją posługę na terenach: Polski, Białorusi, Boliwii, Danii, Niemiec, Rosji, Ukrainy oraz Włoch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry Służebniczki Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej można spotkać w wielu parafiach, szkołach i szpitalach Krakowa i Małopolski. Charyzmatem i powołaniem sióstr w granatowych habitach jest bowiem służba dzieciom, ubogim i chorym. Ta wspólnota apostolsko-charytatywna, funkcjonująca na prawach papieskich, została założona już w połowie XIX wieku.

Dobry Założyciel

Założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, co może wydawać się niezwykłe, był człowiek świecki, niebędący ani księdzem, ani mnichem, tylko głęboko wierzącą osobą - bł. Edmund Bojanowski (1814-71). Sam napisał regułę Zgromadzenia i wytyczył jego cele. Sam decydował o przyjęciu kandydatek i dopuszczeniu ich do złożenia ślubów. Kandydatki powinny były pochodzić ze wsi, być wzorem „rodzimej prostoty i narodowego obyczaju”, aby dzieci ludu uczyć świadectwem własnego życia. Nie musiały więc wnosić do Zgromadzenia tzw. posagów wstępnych. Jego regułę zatwierdził w grudniu 1866 r. abp Mieczysław Ledóchowski. Było to jedyne na tamte czasy polskie zgromadzenie zakonne. Początkowo siostry nie miały jednolitych habitów. Nosiły proste sukienki i chustki na głowach. Pracowały w środowiskach ludzi biednych, z których nierzadko same się wywodziły. Ich pierwszym i zasadniczym powołaniem była służba bliźniemu.
Pierwsza wspólnota Służebniczek Maryi istniała już od 1850 r. jako zgromadzenie zakonne. Od święta Zesłania Ducha Świętego 1855 r. bł. Edmund kierował nią już formalnie i bez ustanku przez 16 lat, aż do śmierci. Podczas jego beatyfikacji 13 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II określił go mianem „Serdecznie dobrego człowieka”, który „w swej bogatej działalności daleko wyprzedził to, co na temat apostolstwa świeckich powiedział Sobór Watykański II”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komplikacje historyczne

W drugiej połowie XIX wieku zgromadzenie Służebniczek Maryi wskutek czynników politycznych zostało podzielone na cztery autonomiczne zgromadzenia: Służebniczki Wielkopolskie, Starowiejskie, Śląskie i Dębickie. W każdym z tych zgromadzeń siostry pozostają wierne wspólnemu charyzmatowi i regule stworzonej przez bł. Edmunda Bojanowskiego. W 1991 r. wszystkie cztery zgromadzenia utworzyły Federację Służebniczek, która została zatwierdzona przez Stolicę Apostolską.

Reklama

Służebniczki Dębickie

Siostry Służebniczki na tereny Małopolski przybyły z kolebki Zgromadzenia - z Wielkopolski (Poznańskie). Do Dębicy dotarły 2 sierpnia 1882 r. na prośbę właścicieli tego miasta, hrabiostwa Karoliny i Karola Raczyńskich. Początkowo trzy siostry - Maria Filipiak, Teresa Polowczyk oraz Dorota Biendara zamieszkały w małym domku na terenie parafii św. Jadwigi. Obecnie w Dębicy mieści się dom macierzysty zgromadzenia (przy ul. Krakowskiej 15) oraz Dom Generalny (przy ul. bł. Edmunda Bojanowskiego 8-10).
Podlegają mu 3 prowincje zakonne: krakowska - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, tarnowska - pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz warszawska - pw. św. Józefa.

Patronowie Zgromadzenia

Najświętszą Patronką Zgromadzenia sióstr służebniczek jest Matka Boża Niepokalanie Poczęta. Mówi o tym hasło Zgromadzenia: „Na większą chwałę Bożą i cześć Niepokalanej Dziewicy” oraz przekonanie bł. Edmunda, że duchowość maryjna jest doskonałą drogą realizacji chrześcijaństwa. Wolą Założyciela było także obranie za patrona św. Józefa Oblubieńca Maryi Panny, Opiekuna Dzieciątka Jezus. Świadectwo jego życia - ubogiego, ale pracowitego - ma być dla sióstr wzorem pokory i ufnego zawierzenia Bożej Opatrzności.

Apostolstwo codzienności

Siostry służebniczki pracują w szkołach i przedszkolach jako katechetki. Prowadzą ochronki i świetlice środowiskowe dla dzieci na prawach państwowych (np. ochronkę dla dzieci w wieku przedszkolnym przy ul. Biskupiej w Krakowie). Przygotowują młodzieżowe dni skupienia, rekolekcje dla dziewcząt. Dbają o przygotowanie liturgii dla dzieci, prowadzą chórki przy parafiach (np. scholkę „Pociecha św. Józefa” przy parafii św. Józefa na osiedlu Kalinowym w Krakowie). Podejmują również pracę w szpitalach, domach pomocy społecznej, wszędzie tam, gdzie mogą służyć biednym i chorym ludziom. Wcześniej jednak odpowiednio się przygotowują do swych zadań: kończą studia i specjalizacje potrzebne do pracy w szkołach czy szpitalach. Rozeznają też swoje powołanie do konkretnych zadań. Praca w różnych środowiskach, do których są posłane, może w ten sposób przynosić im także satysfakcję i realizację indywidualnych predyspozycji oraz rozwój posiadanych przez nie talentów.
Na przełomie kwietnia i maja 2007 r. zbierze się Kapituła Zgromadzenia, podczas której ma być wybrana nowa matka generalna. Już teraz siostry przygotowują się i modlą do Ducha Świętego o dobre rozeznanie i wybór zgodny z wolą Bożą, aby zmiany w Zgromadzeniu przyniosły dobre owoce w służbie Bogu i bliźniemu.

Reklama

Siostry Służebniczki Dębickie podejmują apostolstwo w formie:

opieki i wychowania dzieci w wieku przedszkolnym w ochronkach pracy katechetycznej w szkołach i przedszkolach prowadzenia świetlic, grup młodzieżowych, dni skupienia i rekolekcji dla dziewcząt pracy wśród chorych w szpitalach, domach pomocy społecznej, stacjach opieki Caritas pomocy w parafiach - w kancelariach, zakrystiach, jako organistki w kościołach

Formacja zakonna Sióstr Służebniczek obejmuje:

kandydaturę - od 6 miesięcy do 1 roku - w domu macierzystym w Dębicy postulat - 1 rok - także w Dębicy nowicjat - 2 lata - pierwszy rok w domu nowicjatu w Tuchowie, drugi rok - w różnych wspólnotach Zgromadzenia. Po ukończeniu nowicjatu niektóre siostry składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na okres 1 roku juniorat - 6 lat - przeżywany jest w różnych wspólnotach Zgromadzenia. To także czas uzupełniania przez siostry kwalifikacji zawodowych niezbędnych do wypełniania charyzmatu Zgromadzenia śluby wieczyste - odbywają się co roku 22 sierpnia, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Królowej.

Do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek mogą wstępować dziewczęta w wieku od 17 do 30 lat.

Jak rozpoznałam powołanie do życia zakonnego?

Była to droga długiego odkrwania. Czasami ludzie myślą, że to jakiś szybki impuls, za którym biegnie się z euforią i bez strachu. Pewien lęk towarzyszy, bo jest to świadomość wyboru na całe życie. Zaczyna się dostrzegać rzeczy, z których trzeba zrezygnować, aby móc w pełni przynależeć do Jezusa.
s. Weronika

W czym służebniczka odnajduje szczęście?

Jak sama nasza nazwa mówi, nasze szczęście odnajdujemy w służbie drugiemu człowiekowi. Źródłem mojego szczęścia jest miłość, jaką obdarzył mnie Bóg, i dzielenie się tą miłością daje mi szczęście.
s. Janina

W naszym Zgromadzeniu dzielenie się miłością z „najmniejszymi” wyraża się szczególnie w wymiarze służebnym - chodzi tutaj nie tylko o konkretne czyny, ale również o dar słowa, modlitwy czy cierpienia.
s. Julita

Czym zachwyca bł. Edmund Bojanowski?

Bł. Edmund przez radykalizm ewangeliczny mówi nam, że nie wystarczy dobra reklama, spektakularne akcje - potrzeba ofiarnego serca, by rozsiewać dobro, radość, pokój i przywracać nadzieję. Potrzeba dawania siebie bez reszty.
s. Danuta

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję