Reklama

Kard. Grocholewski świętuje 50-lecie kapłaństwa

[ TEMATY ]

kardynał

Poznań

Margita Kotas

Kardynał Zenon Grocholewski świętuje w Poznaniu złoty jubileusz kapłaństwa. – Byłem zawsze szczęśliwy, mogąc być świadkiem miłości Bożej – wyznał prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego w wywiadzie, który publikuje najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego”. Jubilat odprawi w archidiecezji poznańskiej kilka Mszy św. z okazji 50. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego kard. Grocholewski będzie przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina, na którą szczególnie zaprosił swoją rodzinę.

We wtorek, 21 maja, kard. Grocholewski odprawi Mszę św. w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu, gdzie przed laty był wikariuszem. Dzień później jubilat będzie świętował w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu, gdzie 50 lat temu sprawował Mszę św. prymicyjną.

Reklama

Kard. Grocholewski będzie także przewodniczył 20 maja jubileuszowej Mszy św. w poznańskiej katedrze dla kapłanów, obchodzących w tym roku Złoty Jubileusz Kapłaństwa. Są wśród nich bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, oraz 10 kapłanów archidiecezji poznańskiej i 6 księży diecezji kaliskiej. Podczas Mszy św. transmitowanej przez Radio Emaus, Radio Maryja i Telewizję Trwam, homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego otrzyma w tych dniach w Poznaniu medal przyznany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. W poniedziałek, 27 maja, w Lublinie odbierze też nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Kard. Grocholewski wygłosi tam wykład „Umiłowanie Boga – największą mądrością”.

Kard. Grocholewski przyjął święcenia kapłańskie 26 maja 1963 roku w katedrze poznańskiej z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W 1982 roku został mianowany biskupem tytularnym Agropoli, sakrę przyjął 6 stycznia 1983 z rąk Jana Pawła II. Od 15 listopada 1999 jest prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego. Podczas sprawowania tej funkcji został kreowany kardynałem na konsystorzu dnia 21 lutego 2001 roku.

2013-05-19 07:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mocarz ducha, mądrości i człowieczeństwa

Niedziela Ogólnopolska 24/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

kardynał

kard. Nagy

Archiwum Zgromadzenia Księży Sercanów

Ojciec Święty Jan Paweł II z ks. prof. Stanisławem Nagym SCJ

Ojciec Święty Jan Paweł II z ks. prof. Stanisławem Nagym SCJ

Na całe jego życie składało się codzienne credo - pokorne wyznanie wiary w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół

Kard. Stanisław Nagy SCJ - świadek życia Jana Pawła II, wybitny teolog fundamentalista, nestor polskich eklezjologów, wędrujący profesor, który zostawił swój mocny, intelektualny ślad w wielu ośrodkach naukowych w Polsce i na uniwersytetach za granicą - odszedł do Pana 5 czerwca 2013 r.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję