Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: trzeba być całym dla Chrystusa i Kościoła

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

kapłan

Bożena Sztajner

Radość i wdzięczność to nasze postawy, które wyrażamy wobec Boga i siebie nawzajem - mówił abp Wacław Depo w sobotę 18 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Metropolita częstochowski udzielił święceń kapłańskich 11 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. „Bóg nie zniechęca się naszymi słabościami. Bóg wzywa nas, abyśmy byli gotowi do poświęcenia siebie dla innych” - mówił abp Depo.

Podczas święceń neoprezbiterzy wypowiedzieli swoje przyrzeczenia, zobowiązali się do posłuszeństwa biskupowi i jego następcom oraz do wiernego głoszenia Słowa Bożego i posługi sakramentalnej.

W homilii abp Depo przypomniał, że „święcenia kapłańskie to święto nas wszystkich, całego Kościoła”. – Wasze imię wcześniej wypowiedział Bóg. Na płaszczyźnie wiary każdy z was doświadczył, że Bóg was zna i wzywa: „Pójdź za mną” - zwrócił się abp Depo do neoprezbiterów.

Odnosząc się do liturgii Słowa abp Depo podkreślił, że słowa zapisane przez proroka Jeremiasza: „Jestem z tobą”, „Nie lękajcie się” „są nam bardzo potrzebne kiedy Bogu próbuje się w naszych czasach odebrać prawo do początku życia człowieka”. - A Pan czyni nas swymi przyjaciółmi i powierza nam Samego Siebie – przypomniał abp Depo.

„Świat podchodzi do nas ze swojej strony i stawia nas wobec współczesnych wyzwań” - dodał metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał, że „bez pomocy i ufnej modlitwy do Ducha Świętego nie osiągniemy dobrego owocowania”. - Trzeba pamiętać o bezinteresownym poświęceniu, żeby nie mieć złudzeń. Trzeba iść na całość. Trzeba być całym dla Chrystusa i Kościoła – powiedział abp Depo.

„Bo programów konkurencyjnych, które próbują nam pokrzyżować plany jest bardzo dużo” - podkreślił metropolita częstochowski.

Przypominając słowa bł. Jana Pawła II, abp Depo zwracając się do neoprezbiterów powiedział: „Niech nie opuszcza was wiara, że na drogi świata wychodzi z wami Sam Zmartwychwstały”.

Reklama

Na zakończenie metropolita częstochowski zawierzył nowych kapłanów Maryi i wstawiennictwu bł. Jana Pawła II.

Mszę św. z abp. Depo koncelebrowali m.in. biskupi pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz i Jan Wątroba, duszpasterze z rodzinnych parafii neoprezbiterów i parafii praktyk duszpasterskich oraz przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem seminarium ks. Andrzejem Przybylskim.

W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani na czele z Kapitułą Archikatedralną oraz rodziny i przyjaciele neoprezbiterów.

- Powierzyć się Panu Jezusowi, tego każdy z nas pragnął - mówił w podziękowaniach przedstawiciel neoprezbiterów.

Przed końcowym błogosławieństwem abp Depo podkreślił, że modlitwa i obecność na święceniach kapłańskich to „modlitwa dziękczynienia, radości i prośby”.

Dewizą posługi nowych kapłanów archidiecezji częstochowskiej są słowa: „Nie jesteśmy panami waszej wiary, lecz współtwórcami waszej radości” (2 Kor 1, 24). Patronem rocznika neoprezbiterów jest św. Jan od Krzyża (1542-1591), teolog i mistyk hiszpański, reformator Zakonu Karmelitów, autor wielkich dzieł mistycznych i z teologii duchowości, takich jak: „Droga na Górę Karmel”, „Noc ciemna”, „Pieśń duchowa” i „Żywy płomień miłości”.

Aktualnie w archidiecezji częstochowskiej pracuje 736 kapłanów diecezjalnych.

2013-05-18 20:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do kapłanów: jesteśmy własnością Boga i nie należymy do siebie

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kapłan

kapłan

Marian Sztajner

„Przechodząc przez Bramę Miłosierdzia zanurzamy się w ramionach Miłosiernego Ojca” – mówił 14 października abp Wacław Depo metropolita częstochowski do kapłanów archidiecezji częstochowskiej, którzy pielgrzymowali dzisiaj na Jasną Górę na rozpoczęcie Kongresu Miłosierdzia, który odbywa się w archidiecezji częstochowskiej w dniach 14-16 października, pod hasłem „Bądźcie świadkami Miłosierdzia”.

W pielgrzymce wziął udział m. in. abp senior Stanisław Nowak i ponad 300 kapłanów z archidiecezji częstochowskiej. Modlitwa rozpoczęła się pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego - Pielgrzymujemy do Maryi, Matki Miłosierdzia. Przebite Serce Maryi i Serce Jezusa Miłosiernego mówią nam o Bożej miłości, która ogarnia człowieka i świat – mówił na rozpoczęcie pielgrzymki abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję