Reklama

Niedziela w Warszawie

Chodź na Pragie

Warszawska Praga świętuje swoje 372. urodziny. Barwne obchody odbyły się przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana, gdzie dotarł orszak króla Władysława IV.

[ TEMATY ]

Warszawa Praga

katedra warszawsko‑praska

urodziny Pragi

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na placu przed świątynią odczytano oryginalne fragmenty aktu lokacji Pragi, który umożliwił powstanie miasta, później włączonego do Warszawy.

List do uczestników obchodów skierował Prezydent Andrzej Duda. „Uważam za niezwykle cenne, że prażanie doskonale znają dzieje własnej miejskiej małej ojczyzny, dbają o zachowanie jej specyfiki i o przekazywanie lokalnych tradycji następnym pokoleniom. To wspaniały przykład tego, że w realiach wielkiej metropolii, w której tyglu od wieków mieszają się „tutejsi” i „przybysze”, także również w czasach nam współczesnych wciąż istnieje przestrzeń, dająca poczucie ciągłości i zakorzenienia. Zasługuje to na docenienie zwłaszcza tutaj, w Warszawie, która doświadczyła tak dramatycznych momentów zerwania, jakie przyniosła rzeź 1794 roku i lata II wojny światowej” – napisał Prezydent.

Reklama

Na urodzinach Pragi obecni byli m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Lisiecki, władze samorządowe dzielnic Praga-Północ i Praga-Południe, Sławomir Wojdat, prezes Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury, Bractwo Kurkowe i wielu prażan oraz wszystkich warszawiaków, którzy nie mieszkają na Pradze, ale tę dzielnicę kochają.

- Cieszę się, że lokalne uroczystości, świadczące o naszej praskiej tożsamości nabierają tak konkretnego charakteru. Chcemy przypomnieć naszą piękną historię, do której możemy się odwoływać i możemy patrzeć w przyszłość z nadzieją. Ufam, że będziemy kontynuowali to w przyszłych latach – mówił poseł Paweł Lisiecki.

W czasie urodzin nie zabrakło dobrych brzmień. Młodzi wykonawcy zaprezentowali swoje umiejętności podczas koncertu młodych talentów praskich. Wystąpił także zespół „Praskie Małmazyje”.

Reklama

Uroczystości zakończy w poniedziałek 10 lutego Msza św. w kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ulicy Ratuszowej 5. Nabożeństwo będzie sprawowane w intencji mieszkańców Pragi.

Pierwsza wzmianka o leżącej po prawej stronie Wisły Pradze pojawiła się w 1432 r. Prawa miejskie nadał jej król Władysław IV Waza 10 lutego 1648 r. Do Warszawy została przyłączona postanowieniem Sejmu Czteroletniego z 1791 r.

2020-02-09 18:57

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra warszawsko-praska ma nowego proboszcza

Ksiądz Piotr Stępniewski, dotychczasowy wykładowca i wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej został mianowany proboszczem parafii katedralnej. Nominację nowemu gospodarzowi bazyliki katedralnej wręczył biskup Romuald Kamiński.

„Jest to moja pierwsza parafia jako proboszcza. Byłem wcześniej kilkanaście lat wikariuszem, również u księdza proboszcza Bogusława Kowalskiego w jego otwockiej parafii i bardzo mile ten czas wspominam, ale przez ostatnie ponad 15 lat pracy w Seminarium byłem trochę wyłączony z takiego zwykłego rytmu życia parafialnego. Stąd wiem, że będę musiał niejako na nowo się tego nauczyć, żeby dobrze spełniać swoje obowiązki” - mówił ks. Stępniewski.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie - Scena chrześcijańska łączy siły dla młodych

2021-09-23 08:09

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Już ponad pół roku, raz w miesiącu, muzycy chrześcijańscy z całej Polski spotykają się online by rozmawiać na temat nowej inicjatywy ewangelizacyjnej Qulturalne Bierzmowanie.

Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych będących uzupełnieniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Podczas takiego spotkania ma miejsce koncert, a także świadectwa i zaproszenie do lokalnych wspólnot. Zasięgiem wydarzenie obejmuje jeden dekanat, a organizowane jest na profesjonalnych scenach dzięki uprzejmości lokalnych domów kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję