Reklama

Niedziela Lubelska

30-lecia święceń prezbiteratu ks. Mirosława Sitarza

Dnia 1 lutego 2020 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Noli metuere et noli timere” połączona z wręczeniem Księgi Jubileuszowej z okazji 30-lecia święceń prezbiteratu ks. Mirosława Sitarza, przygotowana jako dowód szacunku, uznania i wdzięczności przez Wychowanków Profesora – Doktorów i Doktorantów.

[ TEMATY ]

Lublin

Agnieszka Romanko

Uroczystości zostały poprzedzone Mszą św. w Kościele Akademickim KUL pod przewodnictwem Bpa dra. hab. Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił ks. dr Piotr Grzegorzewicz.

Konferencji naukowej przewodniczył o. prof. dr hab. Wiesław Bar (KUL). Prelegentami byli: ks. dr Paweł Lewandowski (UPJPII) – „Wezwanie duchownych do prostoty życia według ustawodawstwa powszechnego i partykularnego w Polsce”; dr Ryszard Pankiewicz (Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu) – „Jakość w ochronie zdrowia w Polsce – zarys problematyki”; o. dr Stanisław Kawa (Instytut Teologiczny im. św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie) – „Instytucja separacji w prawie kanonicznym i ukraińskim”.

Następnie odbyło się wręczenie Księgi Jubileuszowej dedykowanej ks. Mirosławowi Sitarzowi. Uroczystości przewodniczył dr hab. Waldemar Bednaruk, prof. KUL, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po refleksji muzycznej ks. Stefana Ceberka, laudacje na cześć Jubilata wygłosili ks. prof. dr hab. Józef Krukowski (Prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich) i ks. inf. dr Ireneusz Skubiś (Moderator Ruchu „Europa Christi”).

Reklama

Prezentacji i wręczenia Księgi Jubileuszowej dokonali redaktorzy: dr Agnieszka Romanko i ks. dr Paweł Lewandowski, którzy wskazali, iż jej tytuł: „Noli metuere et noli timere… Księga Jubileuszowa z okazji 30-lecia święceń prezbiteratu ks. Mirosława Sitarza” nawiązuje do 30 rocznicy święceń kapłańskich. Publikacja składa się z trzech części, poprzedzonych błogosławieństwem papieskim i Słowem ks. inf. dra Ireneusza Skubisia, wieloletniego Redaktora Naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz ks. prof. dra hab. Józefa Krukowskiego, pod kierunkiem którego Jubilat napisał pracę doktorską. Pierwsza część – zatytułowana „Wokół osoby ks. Mirosława Sitarza” – zawiera: notę biograficzną, dorobek naukowy, organizacyjny i dydaktyczny oraz otrzymane przez Profesora nagrody i wyróżnienia. Druga część zawiera 30 artykułów naukowych usystematyzowanych według kryterium merytorycznego, a także noty o Autorach oraz alfabetyczny wykaz literatury. Księgę wieńczą fotografie z poszczególnych etapów życia Jubilata.

Po prezentacji głos zabrali: w imieniu Rodziny – brat Stanisław Sitarz (dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju), w imieniu kapłanów z rocznika – ks. Stanisław Papierz, zaś z ramienia wypromowanych Doktorów przemówił ks. dr Michał Grochowina (oficjał Sądu Biskupiego w Sandomierzu). Ponadto głos zabrali: ks. kmdr dr Zbigniew Jaworski, dr h.c. Zbigniew Wojciechowski (wicemarszałek Województwa Lubelskiego), dr Michaela Moravčiková (Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Trnawskiego w Trnawie). Wśród zgromadzonych Gości byli również poseł dr hab. Przemysław Czarnek oraz prorektor KUL dr hab. Iwona Niewiadomska, prof. KUL.

Następnie głos zabrał ks. Mirosław Sitarz, który po uroczystości zaprosił wszystkich na obiad.

Reklama

Organizatorami konferencji naukowej oraz ceremonii wręczenia Księgi Jubileuszowej byli: Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

2020-02-01 22:19

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odwaga ludzi sumienia

2020-07-28 10:38

Niedziela lubelska 31/2020, str. IV

[ TEMATY ]

kolej

Lublin

kolejarze

strajk

Ewa Kamińska

Czesław Niezgoda jest bohaterem kolejarskiego protestu

„Dzięki kolejarzom komunistyczny parowóz dziejów został unieruchomiony. Nadzieja na nową Polskę rozlała się na cały kraj” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście na 40. rocznicę strajków lubelskich kolejarzy.

Strajki na Lubelszczyźnie w 1980 r. dały początek zrywom robotniczym w całej Polsce i stały się zaczątkiem NSZZ „Solidarność”. Z tej okazji w regionie odbywa się wiele uroczystości. 19 lipca świętowali kolejarze. Na terenie byłej lokomotywowni Lublin bp Adam Bab przewodniczył Mszy św. z udziałem kolejarzy i związkowców z różnych stron Polski, a także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych i mieszkańców regionu. Jak podkreślił bp Bab, w 1980 r. wybuchły strajki, gdyż na ludzkie sumienia spłynęło światło Ducha Świętego, by odważnie zaprotestować przeciwko niesprawiedliwości i nieuczciwości. – Tak rodziła się ludzka solidarność. Trzymajmy się ścieżki wyznaczonej przez odważnych ludzi sumienia i prawdy, która jest dla nas darem i zobowiązaniem – zaapelował.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

“Być tam, gdzie stawia nas Bóg” - Zakończenie 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej

2020-08-10 13:30

Michalina Stopka

Matka Boża Częstochowska

Po trudach pielgrzymowania 40. PPW dotarła do tronu Matki Bożej na Jasnej Górze. Mimo, że liczba pielgrzymów była ograniczona, każdego dnia uczestniczyły w niej inne grupy, to i tak pątnicy z wielkim entuzjazmem i radością podjęli zadanie pielgrzymki.

Piesza Pielgrzymka Wrocławska dotarła na Jasną Górę przed godz. 12. Po przywitaniu grup 6 i 7, które tego dnia reprezentowały całą Archidiecezję Wrocławską, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński.

W wygłoszonej homilii podkreślony został cel jakim było spotkanie z Maryją. Kaznodzieja odniósł się do trzech słów znanych z Apelu Jasnogórskiego: jestem, pamiętam, czuwam.

Słowa te są treścią życia człowieka i jego wiary.

Być tam, gdzie stawia nas Bóg. Pamiętać o Jego Słowie. Czuwać, czyli być do Jego dyspozycji - powiedział bp Jacek.

Nie zabrakło także odniesień do wesela w Kanie Galilejskiej. Maryja widząc problem z jakim musieli zmierzyć się nowożeńcy, wychodzi im na pomoc.

I my na wzór Maryi, mamy dostrzegać potrzeby innych. Naszym zadaniem jest przyprowadzać innych do Jezusa i mówić, “uczyńcie wszystko, cokolwiek powie Syn” - mówił.

Czas pandemii zweryfikował wiele ludzkich planów i celów. Konieczne było podjęcie decyzji, które całkowicie zmieniły ludzkie zamiary. Człowiek stanął w poczuciu bezradności i bezsilności. To dobry czas, aby zaprosić Maryję do swojego życia.

Maryja jest obecna i w naszym życiu. Przychodzimy dziś doświadczając naszej ludzkiej bezradności. (...). Przynosimy dziś naszą bezsilność i niemoc. - powiedział.

Pielgrzymka jest przeżyciem duchowym. Po owocach można poznać jak człowiek wykorzystał ten czas. Biskup Jacek, kończąc kazanie życzył wszystkim pielgrzymom wzrostu wiary, nadziei i miłości.

Niech ten czas rekolekcji w drodze, innych niż zawsze, stanie się dla nas szkołą wiary, nadziei i miłości. Obyśmy kiedyś usłyszeli od Jezusa, “Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.

Na zakończenie Eucharystii wszystkim pielgrzymom, także tym duchowym, podziękował zastępujący “Orzecha”, ks. Tomasz Płukarski. Główny przewodnik, ks. Stanisław Orzechowski, ze względu na stan zdrowia, dołączył do grona gr. 16 czyli pielgrzymów duchowych. W rozmowie, gdy odwiedził go nasz dziennikarz, powiedział:

Mówiąc poetycko jestem teraz na łożu boleści. Mimo, że nie mogę chodzić, to nie odczuwam znaczącego bólu, który byłby uciążliwy. To też ofiaruję, łącząc się duchowo z wszystkimi pielgrzymami.

Po Mszy św., o godz. 14:00 odbędzie się koncert uwielbieniowy. Jest on dziękczynieniem za 40 lat pielgrzymowania do tronu Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję