Reklama

Niedziela w Warszawie

Psalmy w ikonach

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarto wyjątkową wystawę ikon zatytułowaną „Psalmy”.

[ TEMATY ]

wystawa

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

psalmy

Łukasz Krzysztofka

Na ekspozycji zaprezentowano owoc pracy artystów z XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy. W sumie ponad 60 ikon – osobistych interpretacji różnych fragmentów psalmów.

Wystawa efektów prac pięćdziesięciu artystów w Nowicy gości w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej już po raz trzeci. - To dobra sposobność do tego, by się zamyślić nad tymi ikonami – powiedział w czasie wernisażu wystawy ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor placówki i przypomniał, że psalmy od wieków są w życiu Kościoła źródłem nieustającej modlitwy i nie przez przypadek właśnie o psalmy oparta jest Liturgia Godzin. - Tajemnica wcielenia jest kluczem, który otwiera nam możliwość pokazywania w obrazie tych Bożych tajemnic – dodał.

Na wystawie zobaczymy dzieła przedstawiające m.in. wyobrażenie Mądrości Bożej, proroka Dawida, czy drabiny Jakubowej. Podziwiać można symboliczne przedstawienia wołania o poznanie dróg Pańskich i ukazanie Bożego oblicza, wielkość Boga, objawiającego się w burzy, chwałę Boga, który raduje się swoim stworzeniem, wyobrażenie Mojżesza czy Dobrego Pasterza.

Reklama

- Prezentowane prace są przede wszystkim świadectwem wiary ich twórców. W Nowicy przekraczamy granice etniczne, językowe i konfesyjne – zaznaczył Mateusz Sora, kurator wystawy i dodał, że ubiegłoroczne warsztaty były z jednej strony spotkaniem z Pismem Świętym i z polszczyzną najwyższej próby. - Czytaliśmy te psalmy w różnych redakcjach – od Kochanowskiego, poprzez Karpińskiego do Miłosza i Brandstaettera. Dzisiaj mniej ważne są spory religijne czy podkreślanie różnic, tego, co nas dzieli. Raczej potrzebne współczesnym jest świadectwo – podkreślił. Takim świadectwem był udział w plenerze dość licznego grona duchownych, którzy uczestniczyli w nim zarówno jako malarze, jak i duszpasterze.

Warsztaty były także okazją dostrzeżenia znaków inkulturacji motywów biblijnych w kulturach krajów słowiańskich. - Wielkim zaskoczeniem było dla mnie odkrycie tego, jak bardzo Księga Psalmów jest zakorzeniona w kulturze polskiej i ukraińskiej. Wydaje mi się, że był to pierwszy plener, który pozwolił tak głęboko wejść nam nawzajem w swoje kultury – przyznała dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, kuratorka ekspozycji.

Warsztaty ikonopisów odbywają się od 2009 r. w malowniczo położonej wsi Nowica w powiecie gorlickim. - Tu czujemy się bliżej Boga i nieba. Oglądając te ikony każdy z nas poczuje, że Bóg jest blisko nas. On nie milczy, ale chce nam coś przekazać - wskazywał ks. mitrat Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. św. Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju.

Reklama

Uczestnikami warsztatów w Nowicy są artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca ten sam cel - odnowa ikony jako obrazu liturgicznego, stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła.

Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej „Sarepta” i Katedra Sztuki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie.

Do tej pory wystawa „Psalmy” gościła w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Narodowym im. A. Szeptyckiego we Lwowie oraz w Muzeum Książki i Drukarstwa w Kijowie. Po Warszawie planowane są wystawy w Mińsku, Rzeszowie i Supraślu.

Wystawę zwiedzać można do 15 marca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 (obok archikatedry) od wtorku do piątku w godz. 12.00-17.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 16.00.

2020-01-31 22:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Magdalena Mścichowska
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 00 wew. 366, 515 082 867
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Magdalena Mścichowska
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 00 wew. 366, 515 082 867
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty przychodzi w Eucharystii

2020-05-31 23:36

Agnieszka Bugała

Uroczystą sumę odpustową w kościele p.w. Ducha Świętego we Wrocławiu pod przewodnictwem ks. Andrzeja Tomki sprawowało pięciu kapłanów. W powitaniu ks. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii dziękował za obecność wszystkim, którzy przyszli na wspólną modlitwę.

W homilii ks. Andrzej Tomko nawiązał do liturgii Kościoła wschodniego i wypowiedzi Ojców Kościoła pokazując ścisły związek między zstępującym Duchem Świętym a Eucharystią. – W żarze ognia Ducha Świętego piecze się Chleb Eucharystyczny – przypominał. Ten ogień nie tylko płonie, on też wypala oczyszcza nas ze zła. Kiedy przyjmujemy Eucharystię, Duch Święty zstępuje do naszych serc, przynoszą moc i siłę. Podkreślił też, że Duch Święty przychodzi niezależnie od tego jacy jesteśmy i z czym nie możemy sobie poradzić. – Duch Święty zstąpił na apostołów w wieczerniku nie dlatego, że byli mili i grzeczni, ale dlatego, że na Niego czekali – mówił w homilii.

Zobacz zdjęcia: Duch Święty przychodzi w Eucharystii

Uroczystość zakończyło poświęcenie figury św. Michała Archanioła ufundowane przez małżonków Sylwię i Jerzego, oraz odśpiewanie Litanii do Ducha Świętego z błogosławieństwem eucharystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję