Reklama

Wrocławianie w Zagrzebiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europejskie Spotkanie Młodych Zagrzebiu organizowane przez braci z Taizé przeszło już do historii. Pozostały niezapomniane wrażenia, a przede wszystkim pamięć o szczególnej gościnności mieszkańców miasta i okolic.
Wszystko zaczęło się na długo przed wyjazdem z Wrocławia. Już w październiku rozpoczęły się duchowe przygotowania do wyjazdu. W sześciu punktach zgłoszeniowych w całym Wrocławiu i jeszcze w kilku poza miastem przygotowywało się 600 osób, po to by ESM przeżyć bardzo głęboko. Sam wyjazd był zwieńczeniem przygotowań i każdy z nas miał nadzieję na wielką przygodę i jestem pewien, że nie zawiódł się nikt.
Zagrzeb przywitał nas bardzo mgliście i wbrew naszym przypuszczeniom bardzo niską temperaturą. Cóż to jednak znaczy wobec tak wielkiej rzeszy młodych, których zobaczyliśmy już pierwszego dnia spotkania na modlitwach w halach Velesajam w centrum wystawowym w Zagrzebiu. Wtedy dopiero zrobiło się „gorąco”. Piękny śpiew, chwila ciszy i rozważania br. Aloisa - przeora Taizé, a to wszystko wśród wielu tysięcy młodych z całej Europy. To było wielkie przeżycie. Właśnie na to czekaliśmy. Br. Alois powiedział do nas, abyśmy podejmowali z ufnością i odwagą swoją własną przyszłość, przyszłość społeczeństw i Kościoła. Odpowiedź, jak to zrobić, mogliśmy znaleźć w liście z Kalkuty, który został napisany przez br. Aloisa specjalnie z okazji ESM w Zagrzebiu. Mogliśmy znaleźć w nim wezwanie, aby „wybrać miłość, wybrać nadzieję”.
Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się właśnie tą modlitwą. Wcześniej jednak zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupki i udaliśmy się do poszczególnych parafii w Zagrzebiu i w całym regionie. Tam mieliśmy okazję spotkać się z lokalnymi wspólnotami, a co dla nas było najważniejsze, zostaliśmy zakwaterowani u chorwackich rodzin. Gościnność Chorwatów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Całe rodziny otwarły dla nas domy i serca, a do tego karmili nas tak, by Ci, którzy pozostali we Wrocławiu, nie poznali nas po przyjeździe. O gościnności przekonywaliśmy się codziennie przez cały czas trwania spotkania.
ESM mają swoją stałą formułę i plan dnia. Codziennie w godzinach porannych spotykaliśmy się na modlitwie w parafiach zamieszkania. Modlitwę prowadziła sama młodzież pod przewodnictwem organizatorów. Tuż po modlitwie spotykaliśmy się w małych międzynarodowych grupkach, aby dyskutować na zadane tematy. W tym roku zastanawialiśmy się, jak okazywać szacunek innym i jak pogłębiać swoją więź z Bogiem, jak łamać bariery obojętności oraz jak zmienia nas modlitwa. Dyskusje często trwały bardzo długo i na pewno były bardzo owocne.
Około południa udawaliśmy się do centrum Zagrzebia na posiłek oraz na pierwszą modlitwę pod przewodnictwem jednego z braci z Taizé. Rozważane wtedy były kolejne fragmenty Listu z Kalkuty. Popołudnia były przeznaczone na spotkania tematyczne. Dużym powodzeniem cieszyło się zwiedzanie Zagrzebia z przewodnikiem, koncerty, ale również wykłady i konferencje. Wieczorem, po kolacji spotykaliśmy się na głównej modlitwie pod przewodnictwem br. Aloisa. Na wieczornych modlitwach gościliśmy wiele osobistości ze świata polityki (m.in.: premiera Chorwacji), Kościoła (m.in.: kard. Josefa Bozanicia - arcybiskupa Zagrzebia) oraz wyznawców innych religii niechrześcijańskich.
Listy do uczestników spotkania przesłali: papież Benedykt XVI, patryjarcha Bartłomiej z Konstantynopola, patryjarcha Aleksy z Moskwy, jak również sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Kofi Annan.
Podczas ESM młodych jeden dzień jest przeznaczony na spotkania narodowe. W tym roku gościliśmy na nim biskupa archidiecezji wrocławskiej Andrzeja Siemieniewskiego. Ksiądz Biskup przez trzy godziny odpowiadał na pytania młodych Polaków (zebrało się ich ok. 6 tys.), a na koniec spotkania poprowadził modlitwę Nieszporami. Podczas tego spotkania Polacy otrzymali od braci z Taizé upominek - ikonę Dobrego Przyjaciela, przedstawiającą Jezusa Chrystusa, który trzyma rękę na ramieniu przyjaciela, idąc z nim, towarzysząc mu. Ikona pochodzi z Egiptu z VI w. Bracia dali też przesłanie, by ikona ta pielgrzymowała po całej Polsce wszędzie tam gdzie są ludzie - po parafiach, szpitalach, domach dla opuszczonych.
Podobne ikony zostały przekazane wszystkim narodom uczestniczącym w ESM w Zagrzebiu. Kontemplacja tej ikony ma pomagać każdemu w przeżywaniu swojej Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię w codziennym życiu.
Wielkim doświadczeniem jest przeżywanie nocy sylwestrowej. O godz. 23 w parafiach zebraliśmy się na wspólnej modlitwie o pokój. Tuż przed północą modlitwy zakończyły się i zaczęło się pełne radości powitanie Nowego Roku. Życzenia trwały bardzo długo, a można je było usłyszeć w wielu europejskich językach. Po życzeniach przyszedł czas na zabawę - Święto Narodów. Każda z grup narodowych wystawiała przygotowany wcześniej program artystyczny charakteryzujący i przybliżający w pewien sposób kulturę danego kraju. Oczywiście wiele jest w tych występach humoru i wielkiej zabawy dla wszystkich uczestników. W programach Polaków jest tradycyjny polonez i trzeba przyznać, że taniec robi zawsze bardzo duże wrażenie. Dobór repertuaru zależy tylko i wyłącznie od inwencji młodych ludzi, a że młodzi mają wielką fantazję, zabawa zawsze jest przednia.
Ostatni dzień ESM jest przeznaczony przede wszystkim dla goszczących nas rodzin. Przez tych kilka dni nie było wiele okazji, aby wspólnie porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Rano 1 stycznia wspólnie udaliśmy się na Mszę św., a później na obiad. Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak jest również z ESM. Żal było żegnać się z dopiero co poznanymi ludźmi. Na pewno jednak te wrażenia, które zebraliśmy w tych kilka dni będziemy długo wspominać. Należy powiedzieć za przeorem wspólnoty z Taizé: Hvala Zagrebe na vasem gostoprimstvu - Dziękujemy, Zagrzebiu, za Waszą gościnność.

Europejskie Spotkanie Młodych

jest tylko jednym z etapów Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Spotkanie, które odbywało się od 28 grudnia do 1 stycznia w Zagrzebiu, było zorganizowane po raz 29. Podobne trzy spotkania odbywały się w Polsce: w 1989 r. i 1996 r. we Wrocławiu, a ostatnio w 1999 r. w Warszawie.
Polacy co roku stanowią jedną z największych grup narodowościowych, w tym roku przybyło ich na spotkanie ponad 8 tys. z czego ok. 1,5 tys. uczestniczyło w spotkaniu w tzw. „grupie pracy”. Na miejsce kolejnego spotkania wyznaczono Genewę w Szwajcarii.
Wspólnota z Taizé nie ogranicza się jedynie do Europy. Coraz częściej bracia organizują spotkania w innych częściach świata - w październiku zeszłego roku odbyło się I Azjatyckie Spotkanie Młodych w Kalkucie (Indie), w tym roku w październiku planowane jest Międzynarodowe Spotkanie w Cochabambie w Boliwii.
Przez cały rok istnieje również możliwość wyjazdu na tygodniowe rekolekcje do samego Taizé. Tam również można przeżyć niezapomniane chwile w międzynarodowym towarzystwie, wymieniając myśli i doświadczenia (szczegóły na oficjalnej stronie Wspólnoty z Taizé: www.taize.fr).
Modlitwy kanonami Taizé odbywają się również w wielu polskich miastach, w tym we Wrocławiu. W każdą pierwszą środę miesiąca organizowane jest spotkanie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Msza św. o godz. 18.30, a o godz. 19 wspólna modlitwa. Pod koniec kwietnia w parafii pw. św Maksymiliana Marii Kolbego odbędzie się również ogólnopolskie spotkanie, na które przyjadą z Taizé „polscy” bracia - Marek i Wojciech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

Portugalia

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

– Wśród wydarzeń, które odbyły się w ostatnich dniach była Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami naszego osiedla z inicjatywy dwóch sąsiadujących ze sobą parafii zlokalizowanych przy osiedlu Palma – wyjaśniła Lalanda, precyzując, że wspólne organizowanie akcji ewangelizacyjno-modlitewnych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą parafiami zaczęło się upowszechniać po ostatniej edycji ŚDM.
CZYTAJ DALEJ

Ks. dr. Kloch: człowiek odpowiada za etyczną stronę używania sztucznej inteligencji

2025-04-04 21:42

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Karol Porwich/Niedziela

To człowiek jest odpowiedzialny za stronę etyczną używania sztucznej inteligencji. Od niego zależy, czy wybierze zastosowanie pozytywne, czy negatywne – powiedział ks. dr. hab. Józef Kloch podczas prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu „Antiqua et nova”.

Konferencja prasowa połączona z prezentacją polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu na temat sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” odbyła się w piątek w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Jan Merlini nie bał się świętości

2025-04-05 17:30

Marzena Cyfert

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Święci są po to, by świadczyć o powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie. Jan był świadomy tej godności, tego powołania i swojej drogi ku Bogu. I ta świadomość kształtowała jego życie oraz posługę kapłańską. Wiedział, kim jest i dokąd zmierza – mówił abp Józef Kupny o bł. ks. Janie Merlinim.

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację włoskiego kapłana, współpracownika św. Kaspra del Bufalo. Wspólna modlitwa we wrocławskiej katedrze zgromadziła kapłanów archidiecezji, siostry Adoratorki Krwi Chrystusa, które przygotowały uroczystość, siostry misjonarki Krwi Chrystusa, misjonarzy klaretynów, przyjaciół i dobroczyńców zgromadzeń oraz czcicieli Przenajdroższej Krwi Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję