Reklama

List pasterski na I Niedzielę Adwentu 2006 r.

Bracia i Siostry, przypatrzmy się powołaniu naszemu!

Niedziela podlaska 49/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kochani Diecezjanie!

1. W ramach pięcioletniego programu duszpasterskiego rok, który rozpoczynamy niedzielą dzisiejszą, zostanie poświęcony rozwijaniu treści, zawartej w haśle: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Są w tym haśle zawarte myśli, które stanowią kontynuację tematyki kończącego się roku, poświęconego refleksji nad możliwościami niesienia Ewangelii nadziei dla potrzebujących. A liczba tych ostatnich wciąż wzrasta. Nasza zaś skuteczność w dzieleniu się nadzieją w pewien sposób wypływa z wierności temu, do czego jesteśmy powołani. A powołani jesteśmy przede wszystkim do świętości, która jest naszą drogą, prowadzącą do życia wiecznego. Świętość wreszcie potwierdza wiarygodność naszej ewangelizacji, gdyż uwalnia od podejrzeń o interesowność.
Do świętości zaprasza nas Pan Bóg. Jezus Chrystus przychodzi na ziemię, aby otworzyć przed nami drogę świętości, aby pomagać nam w podążaniu nią, aby być razem z nami poprzez łaskę, jakiej nam udziela w sakramentach świętych, a już zwłaszcza w Eucharystii, która jest darem wspólnego pielgrzymowania przez ziemię.
Tematykę powyższą, jakby uprzedzając nasz program, rozwijał Ojciec Święty Benedykt XVI, przebywając wśród nas, przypominając o potrzebie trwania mocno w wierze. Wtedy bowiem świętość będzie bardziej umocowana i żaden trud nas nie przerazi. To samo można powiedzieć o pierwszej encyklice Następcy Jana Pawła II „Bóg jest miłością”, która jakby przenosi nas w czas pielgrzymki pierwszego Papieża z rodu Polaków, w klimat jego obecności wśród nas w 1999 r., gdy we wszystkich swoich wystąpieniach poruszał te same kwestie.
Dzięki temu wiara i miłość jawią się wyraziściej przed nami i powinny stać się cząstką naszej osobowości, abyśmy byli w stanie na nowo rozważyć wszystko, co wypływa z naszego powołania do wspólnoty ludu Bożego, a więc, że jesteśmy katolikami, że służymy Panu Bogu przez kapłaństwo lub życie zakonne, że poprzez małżeństwo budujemy Kościół domowy, że przez wychowanie i naukę, przez cierpienie i trud wciąż dorastamy do pełni naszego powołania.

Reklama

2. Mając to wszystko na uwadze tak w okresie Adwentu, jak i później będziemy często spotykali się z Matką Najświętszą jako z Tą, która wyjątkowo głęboko przeżywała swoje powołanie i ze szczególną wiernością starała się je wypełniać w całym swoim życiu.
Wszystko zaczęło się od pełnego wiary oczekiwania na przyjście Mesjasza, od wciąż trwającego Adwentu. W życiu Matki Najświętszej Adwent został uwieńczony zwiastowaniem i narodzinami Jezusa Chrystusa. W jednym i drugim wydarzeniu Maryja uczestniczyła, z radością przyjmując wolę Bożą. Kto zaś potrafi odkryć Bożą wolę, przyjąć ją i za nią iść, ten urzeczywistnia cel swojego życia, cel zaszczepiony w naszą istotę przez Stwórcę.
Niech świadomość tego będzie obecna w czasie adwentowych Rorat, rekolekcji i dzielenia się opłatkiem. Niech daje o sobie znać w lekturze Pisma Świętego i prasy katolickiej, w naszych rozmowach rodzinnych i koleżeńskich, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia.
W tym miejscu wypada zwrócić się z gorącą prośbą do wszystkich diecezjan, aby zechcieli w oczekiwaniu na uroczystość narodzin Syna Bożego zachować nieco cierpliwości. Przyzwyczajajmy do tego również dzieci. Niech nasze choinki zajaśnieją światłem dopiero w Wigilię, razem z pierwszą gwiazdką na niebie. Nie bierzmy przykładu ze świata handlu, dla którego reklama ma zupełnie inny wymiar. I nie chodzi o to, że w sklepach pojawiają się już wcześniej rozjaśnione drzewka. Nam przecież zależy na pełnej formacji duchowej każdego pokolenia. I dobrze się stanie, kiedy dzieci i młodzież, i my sami będziemy umieli czekać. Adwet jest bowiem oczekiwaniem. I życie nasze jakże często stawia przed nami ten postulat cierpliwości. Dajmy więc przykład, że potrafimy być cierpliwi, zwłaszcza w oczekiwaniu na przyjście Odkupiciela, na przyjście Miłości. Zapalmy światła choinkowe w samą Wigilię.
Pragnienie coraz to lepszego rozumienia treści Nocy betlejemskiej znalazło swój wyraz w stosunkowo jeszcze powszechnym zwyczaju kolędowania, kiedy to różne grupy dzieci lub młodzieży wędrują od domu do domu i na swój sposób zapraszają, a nawet pomagają w przeżywaniu radości z przyjścia na świat Pana Jezusa.
W odniesieniu jednak do tej praktyki, którą powinniśmy zalecać i popierać, rodzi się pewna sugestia, a mianowicie należy zwracać uwagę na słownictwo, którym się posługują nasi kolędnicy. Muszą oni zawsze pamiętać i trzeba im to przypominać, że uczestniczą w największej świętości, a z tego tytułu całe ich zachowanie powinno mieć w sobie coś z tej wielkiej tajemnicy.
Sprawie naszego powołania w wymiarze osobistym, a zwłaszcza rodzinnym zostanie także poświęcona wizyta duszpasterska, zwana kolędą. Wynika to również z jubileuszu 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu, których znaczenie dla odrodzenia się duchowego naszej ojczyzny było wielkie. Wymowa tego faktu jest wciąż aktualna. Warto więc do treści Ślubów powracać i starać się wprowadzać je w życie. Natomiast zgodnie z naszym zwyczajem zakończenie czasu kolędowego będzie miało miejsce w święto Matki Bożej Gromnicznej, wieczorem o porze Apelu Jasnogórskiego. Bardzo proszę, aby właśnie ten wieczór poświęcić rozważaniu tajemnicy przyjścia na świat Syna Bożego i własnej rodzinie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

3. Refleksje nad powołaniem niech wreszcie nam towarzyszą także w okresie Wielkiego Postu, a zwłaszcza podczas spotkania tajemnicy Paschy - zmartwychwstania Pana Jezusa. Albowiem nasze powołania znajduje swój najpełniejszy sens w kierowaniu ziemskiego życia do uczestnictwa w zmartwychwstaniu.
Pascha sługi Bożego Jana Pawła II jest ciągle żywa w naszej pamięci, a to właśnie ona ukazała nam i pozwoliła przeżyć z nową wiarą przechodzenie człowieka z tego świata do nadprzyrodzoności. W niej więc nasze życie uzyska swoją pełnię, a nasze oczekiwania i plany zostaną urzeczywistnione.
Temat powołania powinien być obecny w katechezie i we wszystkich spotkaniach z dziećmi i młodzieżą. Młodzi ludzie niekiedy czują się zagubieni, jakby żyli nie w swoim świecie. Dzieje się tak zawsze wtedy, kiedy nie są w stanie dokonać wyboru, opowiedzieć się za programem na życie, odpowiednim do nadziei i tęsknot właściwych ludzkiej godności, naszemu powołaniu do trwania, do uczestnictwa w Bożej doskonałości.
Dramat, jaki przeżywają dzieci i młodzież z powodu rodzinnych powikłań albo ze względu na poranione życie wielu koleżanek i kolegów, przede wszystkim z racji na różnorakie uzależnienia, ten dramat zobowiązuje nas wszystkich: kapłanów, rodziców i nauczycieli do wyjątkowej troski o takie wychowanie młodego pokolenia Polaków, aby każda dziewczyna i każdy chłopiec widzieli sens dobrego życia, dobrego postępowania.
Z tego to względu powinniśmy często ukazywać i przypominać postacie z dziejów naszej Ojczyzny i z życia Kościoła, aby ich świadectwa przemawiały do serc i poruszały wolę młodych ludzi ku dobru.

Reklama

4. Sprzyja temu 90. rocznica objawień Matki Bożej Fatimskiej, która w swoim zewnętrznym wyrazie jest niczym innym jak spotkaniem Niepokalanej z dziećmi. To im Matka Boża okazuje wyjątkowe zaufanie. To im zawierza jedną z największych tajemnic.
W związku z tą rocznicą Diecezjalna Rada Duszpasterska wespół z kapłanami wyraziła pragnienie, aby jubileusz ten uczcić peregrynacją figury Matki Bożej z Fatimy na terenie naszej diecezji przez odwiedzenie każdej parafii w miesiącach objawień fatimskich w porze letniej, za wyjątkiem czasu wakacyjnego.
Peregrynacja więc rozpocznie się wieczorem l2 maja w Węgrowie, a zakończy się 13 października, także wieczorem, w Bielsku Podlaskim. Hasłem peregrynacji będą słowa dobrze nam znane, gdyż wypowiedział je Pan Jezus na krzyżu: „Oto Matka twoja”. Chcemy do nich powrócić, odczytać je na nowo, aby lepiej zrozumieć to przesłanie, jakie w nich się wyraża. Jest ono bardzo nam potrzebne. Przypomnienie bowiem macierzyńskiej godności i powołania to skierowanie uwagi na rodzinę, na atmosferę w naszych domach. Nie wystarczy narzekać, że dzieje się źle. Świadczą o tym kroniki policyjne. Zresztą różne negatywne zjawiska widać gołym okiem. Nie można więc przechodzić obojętnie obok spadku urodzeń, kruszenia się wierności małżeńskiej, osłabiania miłości, braków w dziedzinie wychowania dzieci i młodzieży. To są rzeczy dobrze znane i bardzo bolesne.
W obliczu więc Tej, która jest Matką, niezależnie od tego, kim my jesteśmy, będziemy przypominać sobie: „Oto Matka twoja”. Z serca pełnego wdzięczności dziękując Panu Jezusowi za ten dar, dar ponadczasowy.
Dziś jego wielkość i znaczenie rozumiemy bardziej niż kiedykolwiek indziej. Tak, to prawda, rozumieć to chyba rozumiemy, ale czy korzystamy z niego? Tak jak winny korzystać dzieci? Czy bierzemy sobie do serca to, co z tych słów wynika? Jakie są z tym związane zobowiązania?
Miłość zaś i wielkość Matki zachęca nas do równie godnego i odpowiedzialnego traktowania naszego życia. Nie powinniśmy nigdy życiem naszym oddalać się od Tej Matki!
W Jej przecież życiu odkrywamy najpełniej piękno ludzkiego powołania. W Jej postępowaniu dostrzegamy dojrzałość owoców wierności powołaniu.

5. Był tego świadom Jan Paweł II. Jego Testament ukazuje nam to szczególne odniesienie do Maryi jako do Tej, do której prowadzi biskupie i papieskie zawołanie „Totus Tuus”. Jan Paweł II przypomina o tym kilkakrotnie, powierzając zwłaszcza ostatnią chwilę swego życia, swoją paschę „w ręce Matki mojego Mistrza” (1979 r.); „Matce Chrystusa i Kościoła - Matce mojej nadziei” (1980 r.). Jest (on) „w życiu i śmierci Totus Tuus przez Niepokalaną” (1980 r.). Powierza się Chrystusowi „w Jego Niepokalanej Matce” (1982 r.) (Ks. Janusz Nagórny, „Zawierzenie Chrystusowi i Maryi”, w: Testament Ojca Świętego Jana Pawła II, Fundacja Nasza Przyszłość, 2005, str. 23-24).
Jan Paweł II wniósł wiele, aby ukazać światu wielkość fatimskich objawień. On wreszcie swoim zawierzeniem Matce Najświętszej dał nam najlepszy przykład, jak mamy przyjmować i jak mamy korzystać z tego daru, który ofiarował nam konający na krzyżu Zbawca w słowach: „Oto Matka twoja!”.
Niech przypomnienie tego daru i kolejne skierowanie naszych serc i umysłów ku Matce Najświętszej pomoże nam, abyśmy w pełni odczytywali nasze ziemskie powołanie i starali się je z wiarą oraz odwagą wprowadzać w czyn. Niech temu wysiłkowi i tegorocznemu naszemu duchowemu pielgrzymowaniu z Maryją towarzyszy moje pasterskie błogosławieństwo, którego udzielam w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Oddany w Panu

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29

[ TEMATY ]

pokój

strefa gazy

Pierbattista Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Spotkanie przebiegało w szczególnie serdecznej atmosferze ze względu na przynależność Instytutu Studiów Teologicznych Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy do Wydziału Teologicznego PUL. "Więź między Rzymem a Jerozolimą ma fundamentalne znaczenie dla dzisiejszego Kościoła”, zauważył kardynał. Wśród obecnych był o. Francis Patton, franciszkański Kustosz Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję