Reklama

Kościół

Biskupi greckokatoliccy: narodzenie Jezusa najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości

Narodzenie Jezusa było najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości, a kolejnym równie istotnym będzie Jego ponowne przybycie na świat – stwierdzają polscy biskupi greckokatoliccy w liście na Boże Narodzenie. Wierni tego obrządku posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, dlatego święta rozpoczną dopiero 7 stycznia.

[ TEMATY ]

grekokatolicy

www.milosierdzie.pl

List podpisali: metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz i biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak.

Zwracają oni uwagę, że przyjście na świat w ludzkim ciele samego Boga było bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości, jednak pozostało wówczas prawie niezauważone, a cały świat był wtedy zajęty swoimi sprawami.

Reklama

Tylko niewielka grupa ludzi obserwowała nadejście Chrystusa. „Pierwszymi byli zwykli pasterze, ludzie pustyni, nieoświeceni, ale otwarci na słuchanie Słowa Bożego. Nie rozumowali, ale posłuszni orędziom otrzymanym od aniołów poszli szukać noworodka, posłusznego Mu w posłuszeństwie, niosąc swoje pokorne, ale szczere dary” – wskazują hierarchowie.

Podziel się cytatem

Inną grupą byli mędrcy ze Wschodu. „Czytali i badali Słowo Boże, przyglądali się dziwnym zjawiskom w przyrodzie i doszli do wniosku, że wszystko to musi oznaczać niezwykłe wydarzenie, być może narodziny niezwykłego przyszłego króla” – piszą.

Biskupi zauważają, że w przyjście Mesjasza wierzył także król Herod. „Ta wiadomość zrobiła na nim wielkie, a przede wszystkim niepokojące wrażenie. Noworodek był przede wszystkim zagrożeniem dla jego władzy królewskiej i postanowił rozwiązać problem zdecydowanie i definitywnie zabijając Dziecko” – opisują.

Reklama

Autorzy listu zwracają uwagę, że i dzisiaj na świecie są różne wydarzenia, o których media stale informują, jednak żadne nie miało takiego wpływu na całą cywilizację ludzką, jak to, które wydarzyło się w Betlejem. „Zmieniło świat, zmieniło ludzkie myślenie, ludzkie podejście do codziennego życia, zwłaszcza życia i śmierci. Dało początek cywilizacji chrześcijańskiej, która całkowicie zmieniła oblicze ziemi. Miało wielki i stały wpływ na życie każdego z nas” – podkreślają.

Zdaniem biskupów, kolejnym równie istotnym wydarzeniem dla życia wszystkich ludzi będzie ponowne przybycie na świat Zbawiciela. „Wtedy wszyscy staną przed Nim w ostatecznym sądzie, aby zdać sprawę ze swojego życia. Nie wiemy, kiedy to się stanie. (…) Możemy mieć nadzieję, że stanie się to kiedyś w odległej przyszłości. Nie możemy jednak mieć pewności, czy nie stanie się to dzisiaj albo jutro. Na to ostatnie spotkanie z Nowonarodzonym Mesjaszem musimy być przygotowani każdego dnia” – podkreślają.

Pasterze Kościoła greckokatolickiego w Polsce zaznaczają, że czekając na ten ostatni dzień, „musimy zwrócić uwagę na wszystko, co dzieje się wokół nas”. „Musimy codziennie słuchać głosu Boga, tak jak pasterze w Betlejem. Musimy także czytać Słowo Boże. Musimy zwracać uwagę na wydarzenia, które mają miejsce w naszym otoczeniu i podejmować właściwe decyzje, tak jak zrobili to mędrcy Wschodu. Musimy także zdawać sobie sprawę, że w dzisiejszym świecie nie brakuje współczesnych Herodów, którzy są gotowi zrobić wszystko, aby zabić Noworodka i zniszczyć Jego Kościół” – wskazują.

Abp Popowicz i bp Juszczak zwracają uwagę, że Mędrcy ze Wschodu pokazali, jak można obejść „koncepcję szalonego Heroda”. Zaznaczają, że w dzisiejszych czasach trzeba bardzo uważać, aby podobnie jak mieszkańcy Betlejem nie przegapić tego, co jest ważne dla naszego codziennego życia i naszej przyszłości.

Podziel się cytatem

Jako przypadki, które wymagają szczególnej uwagi obecnie, biskupi na pierwszym miejscu wymieniają trudną sytuację na Ukrainie i emigrację. „Wojna na Ukrainie, podobnie jak problemy gospodarcze, zmusiły miliony Ukraińców do opuszczenia ojczyzny i szukania lepszego losu dla siebie i swoich bliskich na całym świecie” – piszą.

Wskazują, że w Polsce przebywa obecnie około półtora miliona obywateli Ukrainy, czyli dziesięć razy więcej niż liczba przesiedlonych w 1947 r. w ramach Akcji Wisła. „Ponadto dziesiątki lub setki tysięcy znajdują tu tymczasowe schronienie, przybywając i powracając na Ukrainę po miesiącach ciężkiej pracy. Są między nami, w naszych kościołach, w naszych miejscach zamieszkania, pracy i nauce” – piszą.

„Czasami możemy nie być w stanie zaakceptować obojętności niektórych przybyszów na nasze sprawy duchowe, kościelne i narodowe. Należy jednak pamiętać, że przybyli z różnych części Ukrainy, również z miejsca, w którym życie duchowe zostało całkowicie zniszczone przez bezbożną przeszłość” – wskazują hierarchowie.

Mimo odmiennej liturgii i obrządku, Kościół greckokatolicki pozostaje w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

2020-01-06 10:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce na Jasną Górę

[ TEMATY ]

grekokatolicy

BPJG

Pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce przybyła na Jasną Górę w sobotę, 6 lipca. To kontynuacja spotkań, które odbywały się w jasnogórskim sanktuarium na 1000-lecie Chrztu Rusi w 1988 r.

Kilkudziesięcioosobową grupę stanowili Polacy i Ukraińcy, którzy czasowo lub na stałe przebywają w naszym kraju, z różnych dekanatów: katowickiego, słupskiego, koszalińskiego, wrocławskiego i poznańskiego. Wchodzą one w skład eparchii (diecezji) wrocławsko-gdańskiej, skupiającej wiernych mieszkających na terenach na zachód od Wisły. Zwierzchnikiem tej diecezji jest biskup Włodzimierz Roman Juszczak.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję