Reklama

Dożynki Diecezjalne i Euroregionu Nysa w Mysłakowicach

Chleb składamy na ołtarzu

Mysłakowice koło Jeleniej Góry były 10 września br. miejscem dożynek diecezjalnych i Euroregionu Nysa. Uroczystościom z udziałem delegacji różnych miejscowości, a także lokalnych posłów, senatorów, przedstawicieli władz wojewódzkich, lokalnych i regionalnych władz samorządowych przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.

Niedziela legnicka 40/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegacje i zaproszeni goście, w kolorowym korowodzie, procesyjnie przeszli do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego.
Księdza Biskupa, dostojnych gości i wszystkich uczestników uroczystości powitał dziekan i zarazem proboszcz parafii w Mysłakowicach ks. prał. Mieczysław Bętkowski. O modlitwę dziękczynną poprosili tegoroczni starostowie dożynek.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup mówił: „Piękny jest widok, kiedy przy dobrej pogodzie widać kołyszące się kłosy zboża, które jakby kłaniają się samemu Bogu Stwórcy. Patrząc na to, my również mamy skłaniać nasze głowy przed Bogiem i Jemu dziękować. Dożynki to jedno wielkie święto dziękczynienia składanego Panu Bogu… Pamiętając, że chleb jest darem Pana Boga i darem ziemi, jednocześnie mamy pamiętać, by tę ziemię, na której rosną ziarna zbóż szanować. Każde dożynki to wielkie wołanie o ochronę środowiska. Na tym terenie wierni dobrze wiedzą, jak wygląda przyroda, kiedy środowisko nie jest szanowane. Na skutek kwaśnych deszczów wielkie połacie lasów na tym terenie zostały zniszczone, a dopiero teraz, ciężką pracą leśników są przywracane do życia”.
Zaapelował także o poszanowanie pracy rolników i wszystkich kolejnych przetwórców płodów rolnych. By także praca ta była sprawiedliwie wynagradzana, a owoce pracy, doceniane nie tylko przez konsumentów, ale i przez władze rządowe ustalające poszczególne prawa.
„Otrzymany chleb - kontynuował kaznodzieja - składamy na ołtarzu, prosząc, aby stał się Chlebem Życia. Te słowa wypowiada kapłan podczas każdej Mszy św., a potem z tego daru przemienionego chleba w Ciało Pańskie, korzystamy przystępując do stołu Pańskiego. Czerpiemy z tego daru, byśmy nim umocnieni, mogli jak najlepiej wypełniać nasze życiowe zadania… Dzielony chleb ma nam przypominać - według słów św. Brata Alberta - że mamy być dobrzy jak chleb, mamy dzielić się nim i starać się, by nikomu go nie zabrakło” - apelował Biskup Legnicki.
Podczas Eucharystii dokonał też poświęcenia przywiezionych przez delegacje wieńców dożynkowych. A po jej zakończeniu korowód uczestników przeszedł do miejscowego parku, gdzie rozpoczęto drugą cześć uroczystości związanej z ceremoniałem dożynkowym. Tu odbył się też konkurs wieńców, występy zespołów folklorystycznych, a w godzinach wieczornych zabawa ludowa.
W diecezji legnickiej uroczystości dożynkowe poprzedzone są dwudniowym przygotowaniem rekolekcyjnym. Do miejsca, gdzie są zaplanowane uroczystości dożynkowe, dwa dni wcześniej przywożone są z diecezjalnego sanktuarium w Legnickim Polu relikwie św. Jadwigi Śląskiej. Pierwszego dnia odbywa się specjalne nabożeństwo poświęcone Patronce Śląska, Msza św. i wieczorne czuwanie. W drugim dniu do udziału we Mszy św. i wspólnej modlitwy zapraszani są chorzy, starsi i niepełnosprawni. Trwa też całodzienne czuwanie. W dniu dożynek, na zakończenie Mszy św., przewodniczący uroczystości biskup udziela wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami Świętej. Podobnie było i w tym roku.
Na dożynki przybyły też liczne grupy Niemców z pobliskiej Saksonii, którzy z zainteresowaniem przyglądali się zwyczajom dożynkowym w naszym kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weszła w życie nowela rozporządzenia MZ dotycząca tzw. klauzuli sumienia

2024-05-30 07:37

[ TEMATY ]

klauzula sumienia

Adobe Stock

Placówki medyczne mają obowiązek tak zorganizować pracę, by przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać zabieg przerwania ciąży - przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która w czwartek weszła w życie.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 maja.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda: sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe

2024-05-30 15:33

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe; jej konsekwencją jest straszliwa powierzchowność zwłaszcza w kwestiach moralnych - powiedział podczas mszy św. z okazji Bożego Ciała w Bazylice Mariackiej w Gdańsku metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda zaznaczył, że uroczystość Bożego Ciała jest "manifestacją naszej wiary, ale jest przede wszystkim widzialnym znakiem trwałej obecności Jezusa Chrystusa pośród nas".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję