Reklama

Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach

Otwarta dla każdego

„Brewiarz przemyski lub krakowski” z XV wieku oraz „Graduał franciszkański” z przełomu XV i XVI wieku - dwa cenne rękopisy z Biblioteki WSD w Kielcach trafiły ostatnio do pracowni konserwatorskiej w Warszawie. To nie jedyne „białe kruki” biblioteki seminaryjnej.

Niedziela kielecka 38/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biblioteka liczy sobie już ponad 250 lat. Ma pokaźne zbiory z dziedziny teologii, filozofii, historii, prawa kanonicznego, pedagogiki i in. Codziennie korzystają z niej klerycy i wykładowcy, ale też studenci wyższych uczelni - bo od wielu lat jest otwarta na potrzeby całego środowiska naukowego Kielc.
Pierwsze książki do Biblioteki seminaryjnej przywieźli Księża Bartoszkowie - wyznaczeni do organizacji Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przez biskupa krakowskiego Konstantego Felicjana Szaniawskiego, który powołał je w 1726 r. Urzędujący na przestrzeni lat rektorzy dbali o Bibliotekę, powiększając ją o cenne nabytki. Dużo woluminów podarowali także kolejni biskupi i profesorowie. Po kasacie zakonów w XIX wieku, ratując przed zniszczeniem księgozbiory klasztorne, przewożono je do Kielc. W ten sposób ok. 10 tys. starodruków znalazło bezpieczne miejsce w seminarium. Bibliotekę wzbogaciła także Kapituła Kielecka, przekazując jej własny księgozbiór.
Obecnie Biblioteka zajmuje pomieszczenia na parterze, w gmachu Seminarium. Obok niej mieści się czytelnia. Wielu kielczan zna ją doskonale. Bo gdzie można znaleźć więcej informacji na temat teologii, filozofii czy historii Kościoła? Studenci Akademii Świętokrzyskiej, zwłaszcza z wydziału pedagogiki i historii, chętnie z niej korzystają. Cenne rękopisy, inkunabuły, starodruki, a wreszcie czasopisma (ok. 800 tytułów krajowych i zagranicznych) są wielką kopalnią wiedzy, szczególnie dla przygotowujących prace magisterskie czy rozprawy doktorskie. Dzięki zakupom i hojnym darczyńcom księgozbiór stale się powiększa. Swoją bibliotekę na potrzeby Seminarium przekazał ks. prof. Mieczysław Rusiecki. Zajmuje ona oddzielne pomieszczenia i funkcjonuje jako Biblioteka Katechetyczna. - Korzystają z niej zwłaszcza katecheci i studenci kierunków pedagogicznych - mówi ks. Andrzej Kaleta, dyrektor Biblioteki WSD od 1994 r.

Nowocześnie i z perspektywami

Choć jest to Biblioteka seminaryjna, to każdy może skorzystać z jej zbiorów. - Odwiedzają nas nie tylko studenci, również uczniowie. Ostatnio chętnie pytają o książki o Janie Pawle II - opowiada bibliotekarz Edyta Wilk, pracująca tu od 7 lat.
W 1995 r. rozpoczęto komputerowe opracowywanie księgozbioru, a rok później poszczególne stanowiska komputerowe połączono w sieć biblioteczną, co znacznie ułatwiło pracę i korzystanie z katalogów. Skatalogowano już ponad 34 tys. tytułów, a dzięki połączeniu z Internetem udostępniono bazy danych szerokiemu gronu osób.
Biblioteka utrzymuje się ze szczupłych środków seminaryjnych, jednak mimo to powiększa swoje zbiory. Nieustannie zakupuje nowości książkowe i czasopisma. W ramach wymiany za „Kieleckie Studia Teologiczne”, wydawane przez nasze seminarium, otrzymujemy też czasopisma z innych ośrodków naukowych w Polsce.
- Współpracujemy z Biblioteką Narodową w Warszawie, Biblioteką Akademii Świętokrzyskiej, Biblioteką Wojewódzką w Kielcach oraz Federacją Bibliotek Kościelnych „Fides”- mówi ks. A. Kaleta.
Dzięki temu Biblioteka może wymieniać się bazami danych. Wkrótce zostanie ukończone komputerowe katalogowanie czasopism. Takich planów modernizujących instytucję jest więcej. - Chcemy przebudować główny magazyn druków nowych. Powstaje także oddzielne archiwum, gdzie gromadzone są m.in. prace magisterskie alumnów, a także materiały dokumentujące historię naszej uczelni - dodaje ks. Kaleta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Lektorium

Tutaj mogą jedynie przebywać klerycy i pracownicy naukowi seminarium. Stylowe wnętrze lektorium, mieszczące się na piętrze gmachu, przypomina o długiej historii i tradycji uczelni. Jeszcze w początku lat 90. mieścił się w nim refektarz kleryków. Pozostał po nim wielki obraz Ostania Wieczerza. Papież Jan Paweł II podczas pobytu na Kielecczyźnie gościł tutaj na kolacji.
Po remoncie stół jadalny zastąpiły stoliki do pracy i półki wypełnione książkami. Każdego dnia lektorium odwiedzają klerycy oraz wykładowcy. Książki ułożono według działów, wśród nich króluje teologia i filozofia, potem prawo kanoniczne, biblistyka, patrologia i wiele innych. Klerycy mają pełny dostęp do półek. - Chodzi o to, aby każdy samodzielnie mógł znaleźć odpowiedni podręcznik, słowniki czy encyklopedie - wyjaśnia jeden z pracowników. Klerycy przychodzą do lektorium zazwyczaj po zajęciach.

Reklama

Skarby biblioteki

Szczególną opieką objęte są oczywiście starodruki. Chroni je m.in. system przeciwpożarowy. - Najbardziej zniszczone kodeksy muszą być poddane konserwacji i zabezpieczeniu - mówi ks. Kaleta. - Z myślą o tej części księgozbioru przygotowujemy odpowiednie pomieszczenia wyposażone w urządzenia kontrolujące wilgotność powietrza. W przyszłości korzystanie ze starodruków będzie dużo prostsze i szybsze. Planujemy bowiem podjęcie prac nad digitalizacją dzieł wydanych do końca XVIII wieku. Przechowywanie ich na cyfrowych nośnikach informacji zabezpieczy oryginały, umożliwiając jednocześnie szeroki dostęp do tego rodzaju źródeł - wyjaśnia.
Perełki wśród starodruków są pieczołowicie chronione. W 1997 r. konserwacji poddano najcenniejszy egzemplarz - Graduał wiślicki z przełomu XIII i XIV wieku, zaś w 2000 r. Antyfonarz kielecki z przełomu XV i XVI wieku. Niedawno do pracowni konserwatorskiej w Warszawie trafiły dwa kolejne: Brewiarz przemyski lub krakowski z XV wieku oraz „Graduał franciszkański” z przełomu XV i XVI wieku.
Pierwszy, to rękopis z tekstami psalmów i antyfon w języku łacińskim. Całość oprawiono w deskę i obciągnięto skórą. Posiada bogato zdobione inicjały. Graduał franciszkański z przełomu XV i XVI wieku zawiera natomiast zapis nutowy śpiewów gregoriańskich, które wykonywali mnisi. Charakteryzują go zdobione inicjały. Oprawiony jest w deskę, którą pokrywa skóra z pięknymi tłoczeniami. Całość zdobią umieszczone w narożach okucia. Do Biblioteki powrócą prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku.

* * *

Konserwacja Graduału franciszkańskiego i Brewiarza przemyskiego stała się możliwa dzięki objęciu ich przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programem Operacyjnym „Dziedzictwo Kulturowe”.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Jak wyjaśniają organizatorzy temat tegorocznej edycji zwraca uwagę na potrzebę misjonarzy. Są oni nie tylko głosicielami Ewangelii, ale pełnią wiele innych ważnych ról społecznych. Ich rola w budowaniu lepszego świata i budzeniu nadziei jest bezcenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję