Reklama

Sanktuaria archidiecezji częstochowskiej

U Gidelskiej Pani uzdrowienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cudowna figurka

Dzieje sanktuarium są związane z 9-centymetrową figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. W 1516 r. Jan Czeczek orząc pole, wyorał z ziemi mieszczący się w dłoni kamienny posążek. Potraktował go jak zwykłe znalezisko i ukrył w skrzyni z odzieżą. Tradycja głosi, że po tym wydarzeniu wszyscy w jego rodzinie stracili wzrok. Dopiero kobieta, która opiekowała się nimi zauważyła, że ze skrzyni bije jasność. Otworzyła ją, wyjęła figurkę, umyła i zaniosła proboszczowi. Jan Czeczek przemył oczy wodą, w której obmyto figurkę i odzyskał wzrok. Od tego dnia Matka Boża jest nadzieją dla przybywających do Gidel, by powierzyć Jej cierpienie i nędzę. „Zdarza się, że Stwórca Wszechświata prowadzi człowieka dziwną drogą. Potrafi nim wstrząsnąć i zmienić bieg życia. Tak było ze św. Pawłem. Stracił wzrok pod Damaszkiem, by odzyskać oczy nie tylko ciała, lecz także duszy. Podobne zdarzenie przeżył właściciel figurki Matki Bożej” - opowiada o. Stanisław Gołąb, dominikanin, kustosz sanktuarium.

Historia sanktuarium

Reklama

W miejscu znalezienia cudownej figurki stanął modrzewiowy słup, w którym wyrzeźbiono dwie nisze i umieszczono w nich krzyż i statuetkę (dziś kapliczka ta znajduje się obok ołtarza Matki Bożej). Następnie powstała drewniana kaplica, a później dzięki zabiegom Anny z Rusocic Dąbrowskiej - murowana. Kasztelanowa wieluńska w 1615 r. zaprosiła do Gidel dominikanów, aby opiekowali się figurką i rozwijającym się kultem maryjnym. Przeznaczyła też pieniądze na zbudowanie świątyni i klasztoru. Staraniem dominikanów powstał barokowy kościół na planie krzyża, trzynawowy, zwieńczony dwoma wieżami, konsekrowany w 1656 r.
Statuetkę Matki Bożej umieszczono w bogato rzeźbionym, złoconym ołtarzu w bocznej kaplicy. Ukoronowana w 1923 r. figurka znajduje się w centralnym miejscu. Otaczające ją kolumny tworzą wspaniałą perspektywę. Ten zabieg optyczny sprawia, że jest dobrze widoczna nawet z dalszej odległości. Znawcy sztuki zaliczają ołtarz do najpiękniejszych w Polsce.
Wystrój kościoła powstawał na przestrzeni wieków. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, namalowany przez Michała Stachowicza. Ołtarz połączony jest z chórem zakonnym, oddzielonym od prezbiterium ozdobną ścianą. Po II wojnie światowej dominikanie poza pracą duszpasterską prowadzili intensywne prace remontowo-konserwacyjne. W 1998 r. świątynia otrzymała tytuł bazyliki mniejszej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dominikanie świeccy

Członkowie Fraterni św. Zdzisławy z Moraw w Gidlach żyjąc w świecie są zapleczem pokutnym dominikanów. Zobowiązują się do codziennego uczestnictwa we Mszy św., odmawiania Liturgii Godzin, Różańca i modlitwy medytacyjnej. W każdą 4. niedzielę miesiąca gromadzą się na wspólnej Eucharystii w bazylice, a następnie biorą udział w Absolucji Generalnej i słuchają nauki. Uczestniczą także w spotkaniach liturgicznych, formacyjnych i rekolekcjach.

Uzdrowienia

Reklama

Do dziś w pierwszą niedzielę maja odbywa się w kościele, „którego posadzka od modlitwy jest wytarta i krzywa”, obrzęd zanurzenia figurki Matki Bożej w winie, tzw. „kąpiółka”. Wino to przez cały rok zabierają pielgrzymi, którzy modlą się w intencji chorych i proszą o odprawienie Mszy św. Zachowało się wiele świadectw pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych, umieszczanych obok ołtarza. Są one wyrazem modlitwy i wiary oraz wdzięczności za uzdrowienia dokonane za wstawiennictwem Maryi. Prowadzona w latach 1516-1743 Metryka cudów podaje, że zmarłych wskrzeszonych do życia było 31, przypadków odzyskania wzroku - 21, a zapisów o uwolnieniu od chorób i nieszczęść - 236.
Także i dziś do dominikańskiego archiwum napływają świadectwa uzdrowień, wraz z dokumentacją medyczną, i podziękowania za pomoc w rozwiązaniu życiowych problemów. Dokumenty te zbiera i przekazuje bazylice m.in. Fundacja im. ks. Władysława Latosa we Wrocławiu.
Wydawana każdego roku Księga próśb i podziękowań, przypomina modlącym się przed cudowną figurką, że „na krzyżowej życia wędrówce nie jesteśmy sami, jest z nami Maryja, która pod krzyżem Matką miłosierdzia ogłoszoną została. Ona pielgrzymuje z nami, dodając nam w bólach i smutkach światła, otuchy i pociechy”. Przywołując zapisy próśb i podziękowań, ukazujące współczesnemu światu działanie Bożego miłosierdzia, które przez serce Maryi odpowiada na ludzkie błagania, Ojciec Kustosz powiedział m.in.: „Pracujący tu dominikanie kilka razy w tygodniu słuchają świadectw osób, które dziękują Matce Bożej za to, że w ich życiu stało się coś pięknego: ustąpiła poważna choroba, rozwiązały się konflikty rodzinne. Dlatego zapraszamy do nawiedzenia sanktuarium wskazując, jak dobra jest Matka Najświętsza, która w Gidlach bardzo często pokazuje dobroć i wrażliwość na biedę i nieszczęśliwe szczęście”.

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gidelskiej przy klasztorze Ojców Dominikanów w Gidlach, tel. 0-34 327-21-23, www.gidle.dominikanie.pl
Msze św.: w niedziele i święta - 7.00, 9.30, 12.00, 17.30, w dni powszednie - 6.30, 7.00, 17.30
Na prośbę pielgrzymek ojcowie dominikanie odprawiają Msze św. i spowiadają o każdej porze dnia
Nabożeństwo o uzdrowienie: 1. niedziela miesiąca. Msza św. o godz. 12.00
Nabożeństwo fatimskie: 13. dnia miesiąca. Msza św. o godz. 17.30
Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia: ostatni piątek miesiąca. Msza św. o godz. 17.30

Podziękowanie przekazane do sanktuarium w Gidlach

W czerwcu 2005 r. nasz 2-letni syn Mikołaj zachorował na zapalenie opon mózgowych i sepsę. Mimo starań lekarzy choroba postępowała. (…) Prowadząca Mikołaja neurolog przekazała nam informację, że stan jest bardzo ciężki. (…) Nie było w naszych sercach pretensji. Wiedzieliśmy, że Bóg jest z nami, a Jego wyroki są niezbadane. Z pokorą w sercu modliliśmy się: „Bądź wola Twoja. Jeśli Mikołaj ma umrzeć, niech tak będzie. Panie, daj tylko siły, by to przeżyć”. Nie prosiliśmy o zdrowie. Był to dla nas czas próby. Pokorna modlitwa i wiara w sens Bożych działań sprawiła, że nasze serca opanował pokój. Wiedzieliśmy, że Bóg jest z nami i naszym dzieckiem.
W szpitalu poznałam Kasię, mamę Weroniki. W czasie jednej z rozmów opowiedziała mi o Matce Bożej Gidelskiej i o cudownych uzdrowieniach. Mąż Kasi przywiózł z sanktuarium w Gidlach „winko” dla Mikołaja. Po kilku dniach modlitwy stał się cud. (…) Dowodem był rezonans magnetyczny, który wykazał ustąpienie stanów zapalnych i blizn, powodujących niewłaściwe funkcjonowanie mózgu. Posiew krwi był jałowy.
Mikołaj wyzdrowiał. Jesteśmy dozgonnie wdzięczni Matce Bożej Gidelskiej za wstawiennictwo u Boga, za dar powrotu do zdrowia. Po wyjściu ze szpitala okazało się, że będziemy mieć drugie dziecko. W kwietniu br. urodziła się córka Małgosia. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i pokładamy w Bogu nadzieję na dalsze wspólne życie.
Joanna i Tomasz
Gidle, 15 lipca br.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Kiedy w 2020 roku prezydent Andrzej Duda zorganizował w Końskich „debatę bez konkurencji”, wielu obserwatorów podśmiewało się z tego wydarzenia. Z jednej strony – był to pomysł taktycznie przemyślany: zamiast stanąć do starcia z Rafałem Trzaskowskim w telewizyjnym studiu, prezydent przyjechał do serca Polski powiatowej i przemówił do swoich wyborców bez ryzyka, za to z wyraźnym przekazem: „jestem blisko ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz, przewrócił krzyż

2025-04-08 18:41

[ TEMATY ]

profanacja

Adobe Stock

Prokuratura Rejonowa w Bochni (Małopolskie) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi T., który zakłócał Mszę św. sprawowaną w kościele w Nowym Wiśniczu, a także uszkodził zabytkowy krucyfiks pochodzący z przełomu XVII/XVIII wieku.

Jak przekazał we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Mieczysław Sienicki, oskarżonemu zarzucono złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego, a także zniszczenie lub uszkodzenie zabytku. Grozi mu za to kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Policja ustala okoliczności wypadku, w którym uczestniczył prof. Jerzy Bralczyk

2025-04-10 10:43

[ TEMATY ]

Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Policja ustala okoliczności środowego wypadku drogowego w pow. przysuskim (Mazowieckie), w którym uczestniczył znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Profesor jechał na spotkanie z czytelnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach (Świętokrzyskie). Z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Do wypadku doszło w środę około godz. 16.15 na drodze wojewódzkiej w Kotfinie w gm. Gielniów w pow. przysuskim. Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przysusze sierż. Aleksandra Bałtowska, ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący oplem 66-letni mieszkaniec województwa śląskiego najprawdopodobniej podczas manewru zawracania doprowadził do zdarzenia z bmw.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję