Reklama

Karmelitańskie świętowanie

Święto Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca, to najważniejszy karmelitański odpust. Do tego dnia łódzka wspólnota karmelitańska przygotowuje się zawsze przez gorliwą modlitwę. W klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych i w kościele Ojców Karmelitów Bosych trwa uroczysta Nowenna ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, z codzienną Eucharystią i naukami. W niedzielę 9 lipca Mszy św. w Karmelu przewodniczył bp Ireneusz Pękalski. W niedzielę odpustową pierwszą Mszę św. w kościele przy ul. św. Teresy 6 o godz. 9.00 celebrował o. Tadeusz Kujałowicz - przełożony Karmelitów Bosych, drugą, o 11.00, ks. Kazimierz Kurek - salezjanin. Eucharystii o godz. 17.00 przewodniczył bp Adam Lepa. Do koncelebry z Księdzem Biskupem stanęli proboszczowie z sąsiedztwa - ks. prał. Piotr Rycerski i ks. prał. Jan Szadkowski oraz kustosz kolegiaty łaskiej ks. kan. Marian Ciupiński i proboszcz z Witowa ks. kan. Grzegorz Gogol. Liturgii towarzyszył śpiew w wykonaniu miejscowych Mniszek.

Niedziela łódzka 32/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być szkaplerzem dla drugiego człowieka

Bp Adam Lepa nawiązał w homilii do słów Ewangelii, mówiących, że najbliższy Chrystusowi jest ten, kto pełni wolę Jego Ojca. Ksiądz Biskup wyjaśnił, że wolę Boga możemy wypełniać w różny sposób; czynimy to przede wszystkim wówczas, gdy zgadzając się z tą wolą, przyjmujemy ją jako najważniejszy drogowskaz. Przewodniczką na drodze wierności Bogu pozostaje dla katolików Matka Najświętsza. Ona też chroni nas przed różnymi niebezpieczeństwami. Winniśmy wdzięczność Maryi za ogrom łask i ratunek wyproszony dla nas u Jezusa Chrystusa. Z serca przepełnionego wdzięcznością rodzi się pragnienie, aby być dla innych jak szkaplerz - „Szata Maryi”, która chroni i ostrzega. „Być szkaplerzem dla drugiego człowieka - powiedział Ksiądz Biskup - to pokazywać mu trudne i groźne sytuacje w życiu. To jest bardzo ważne dziś, gdy panuje obojętność, gdy ludzie machają ręką nawet wtedy, gdy innemu człowiekowi grozi niebezpieczeństwo. Być szkaplerzem dla drugiego człowieka, to także wskazywać mu postawy niebezpieczne, np. brak modlitwy w jego życiu, brak uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, brak czasu dla Boga. Jeden człowiek, jedna uwaga może niewiele zdziała, ale jest w stanie wywołać głębszą refleksję, prowadzącą do nawrócenia. Szczególną rolę szkaplerza pełnią rodzice wobec swoich dzieci wówczas, gdy potrafią, w trosce o ich zbawienie, we współpracy z wychowawcami, mądrze i odważnie ostrzegać przed niebezpiecznymi meandrami życia, zakłamaniem i wyborem łatwej drogi, wiodącej donikąd”.
Przez całą niedzielę, w niewielkiej karmelitańskiej świątyni trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a po każdej Mszy św. miało miejsce uroczyste wręczenie szkalperzy Najświętszej Maryi Panny. Dla uczczenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki łódzkiego Karmelu, która swą miłość ku Bogu, Matce Bożej i bliźnim wyrażała także przez sztukę, siostry karmelitanki zaprosiły zaprzyjaźnionych twórców do zaprezentowania na terenie przyklasztornym swoich prac o tematyce sakralnej.

Maryja wzorem mocy i wytrwałości w wierze

Tuż po zakończeniu Eucharystii, u Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Liściastej rozpoczęła się odpustowa Liturgia. Licznie wzięły w niej udział siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus z pobliskiego Domu zakonnego przy ul. Złocieniowej. Mszę św. przy ołtarzu polowym sprawował bp Ireneusz Pękalski wraz z ojcami karmelitami, kapłanami z sąsiednich parafii i zaprzyjaźnionymi z klasztorem. Przy stole Pańskim stanęli m.in. miejscowy przeor o. Tadeusz Kujałowicz, przełożony Ojców Pallotynów z ul. Łagiewickiej ks. Stanisław Rękawek, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego ks. kan. Paweł Sudowski oraz ojciec duchowy z WSD ks. Jerzy Świątek. Świeccy karmelici posługiwali w Liturgii Słowa. Z kilkudziesięciu parafii łódzkich przybyły asysty ze sztandarami. Na wstępie bp Ireneusz Pękalski przypomniał słowa Papieża Bendykta XVI, który pielgrzymował do Polski, aby zaczerpnąć ze źródła mocnej wiary bijącej tu od tysiąca lat. Na Jasnej Górze Ojciec Święty powiedział m.in., że obecność Maryi w Wieczerniku była dla Apostołów czymś zbawiennym. Ona swoją obecnością uczyła ich wytrwałości w wierze. „I dla nas - kontynuował Ksiądz Biskup - Maryja może być bardzo ważnym wzorem mocy i wytrwałości w wierze, którą każdy otrzymał w zarodku, w sakramencie chrztu św. Trzeba być osobą niezwykle głębokiej wiary, aby przyjąć od Boga misję oznajmioną przez Archanioła Gabriela, z wszelkimi konsekwencjami owego powołania. Trzeba być osobą głębokiej wiary, a równocześnie wielkiej prostoty, ażeby zobaczyć w swoim życiu działanie Boga i uznać, że jest się tylko narzędziem w ręku Pana, który ma działać przeze mnie w świecie. Trzeba być osobą bardzo mocnej wiary, aby przetrwać w swoim życiu takie chwile, jakie pojawiły się w życiu Świętej Rodziny już na początku: zagrożenie ze strony Heroda, ucieczkę w nieznane do Egiptu. Trzeba być osobą głębokiej wiary, ażeby wśród obcych, w niedostatku, zachować ufność w Bogu, powierzyć się Jego prowadzeniu i ciągle na nowo odpowiadać na Jego wezwania. Trzeba być mocnym w wierze, ażeby w pewnym momencie życia pozwolić dziecku podjąć jego własne powołanie. Trzeba być osobą głębokiej wiary, aby dyskretnie towarzyszyć Jezusowi na Jego drogach życia publicznego, być obecnym zawsze w drugim planie, nie narzucać się. W życiu Jezusa i Maryi nadszedł także ten szczególny moment, gdy Matka stała się świadkiem śmierci swojego Syna - przypomniał Ksiądz Biskup. - Maryja stała na Golgocie w zasięgu wzroku Jezusa, bezradna, nie mogąc Mu pomóc. Trzeba być człowiekiem naprawdę głębokiej wiary, aby w cichości, ze spokojem towarzyszyć dziecku również w takim momencie życia. Ewangeliczne przykłady świadczą o głębokiej wierze Maryi - zakończył homilię bp Ireneusz Pękalski. - Każdy z nas może z maryjnej wiary zaczerpnąć coś dla siebie tak, aby w wierze umocniony mógł wypełnić do końca to, co Bóg zamierza dokonać poprzez nas każdego dnia i przez całe nasze życie”.
Uroczysta Eucharystia zwieńczyła modlitewną nowennę prowadzoną w świątyni Ojców Karmelitów Bosych od 7 lipca. Na zakończenie Liturgii bp Ireneusz Pękalski poprowadził na terenie przyklasztornym procesję eucharystyczną z udziałem chorągwi, sztandarów i setek wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero po jego śmierci

2025-04-24 18:00

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Monika Książek

Niepublikowane wcześniej nagranie audio wywiadu z papieżem Franciszkiem zostało wyemitowane przez kanał telewizyjny Telenoche w jego rodzinnej Argentynie po śmierci papieża. Franciszek opowiada w nim o swoim zdrowiu psychicznym, nawykach związanych ze snem i konsultacjach z psychiatrą w czasach argentyńskiej dyktatury wojskowej. Wywiad został przeprowadzony przez argentyńskiego dziennikarza i lekarza Nelsona Castro w 2019 roku w ramach pracy nad książką o zdrowiu papieży. Franciszek zastrzegł jednak, że wywiad może zostać wyemitowany dopiero po jego śmierci. Castro opublikował fragmenty wywiadu w argentyńskiej gazecie w 2021 roku.

Podziel się cytatem Franciszek przypomniał, jak pierwsze oznaki możliwego wyboru dotarły do niego podczas konklawe, kiedy niektórzy kardynałowie zaczęli zadawać mu konkretne pytania. Mimo to „dobrze spał podczas sjesty”, odmawiał różaniec i był w stanie wewnętrznego spokoju. Po jego wyborze, kardynał Cláudio Hummes szepnął mu do ucha: „Nie zapominaj o biednych” - moment, który zainspirował go do wybrania imienia Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał zarzuty

2025-04-24 11:16

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych - informowaliśmy o tym w środę 23 kwietnia. Historia ma swój ciąg dalszy.

23 KWIETNIA PISALIŚMY: Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr Gizelę Jagielską.
CZYTAJ DALEJ

Przyszłość Kościoła w świetle konklawe — między świadectwem a nadzieją

2025-04-26 08:08

[ TEMATY ]

konklawe

Samuel Pereira

Przyszłość Kościoła

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Słowa abp. Marka Jędraszewskiego wypowiedziane podczas Mszy św. w intencji śp. Papieża Franciszka nie były jedynie wspomnieniem jego pontyfikatu. Stały się również głębokim i symbolicznym wezwaniem do refleksji nad przyszłością Kościoła katolickiego w czasach, gdy świat oczekuje nowego następcy św. Piotra. W tym napiętym, ale i natchnionym okresie sede vacante, pytanie o to, co dalej, nie może być ignorowane. Bo przyszłość Kościoła — tak samo jak jego przeszłość — kształtuje się na fundamencie świadectwa, wiary i nadziei.

Abp Jędraszewski mówi dziś o św. Piotrze jako o opoce — i to nie bez powodu. Wskazuje na zadanie każdego papieża: być pasterzem, głosić Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego w porę i nie w porę. To słowa, które dziś brzmią wyjątkowo mocno, kiedy Kościół przygotowuje się do kolejnego konklawe. Papież nie jest jedynie administratorem. Jest żywym znakiem wiary Kościoła, jego twarzą w świecie, który coraz częściej odwraca wzrok od sacrum. Każdy nowy pontyfikat jest więc nie tylko kontynuacją historii, ale i nowym rozdziałem, który musi odpowiedzieć na pytania stawiane przez ludzi dzisiejszych czasów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję