Reklama

Sierpniowe dni

Czas płynie bardzo szybko i oto już w najbliższy wtorek rozpocznie się sierpień - miesiąc szczególny w naszej historii i dla naszej duchowości. Przypomina walkę naszych rodaków o wolność, obfituje w wielkie rocznice zrywów narodowych i duchowych zwycięstw. Dlatego też Kościół w Polsce, pragnąc podkreślić doniosłość sierpniowych wydarzeń, już od wielu lat zachęca wiernych do abstynencji i trzeźwości w tym miesiącu. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak wielką plagą naszego społeczeństwa jest alkoholizm, jak wielu ludzi cierpi z powodu uzależnienia od alkoholu i jego nadużywania. Sierpniowe zrywy dokonały się dzięki trzeźwym umysłom i zdrowemu duchowi Polaków, wypływającemu z autentycznej wiary. Czy naszego pokolenia na to nie stać? Tak wiele jest trudnych spraw w naszej Ojczyźnie wymagających szeroko rozumianej trzeźwości spojrzenia i działania. Podejmijmy apel Kościoła i powstrzymajmy się od kupowania, częstowania i spożywania alkoholu w miesiącu uświęconym krwią, męczeństwem i modlitwą rodaków.
Sens sierpniowej abstynencji pomoże zrozumieć przypomnienie ważniejszych wydarzeń historycznych. I tak:
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie, heroiczny zryw ludności Warszawy przeciw niemieckiemu okupantowi. Powstanie trwało 63 dni i pochłonęło 18 tys. żołnierzy i cywilów. Życie swoje na ołtarzu Ojczyzny złożyli w imię wolności i niepodległości, i choć polegli, a Powstanie upadło - zwyciężyli, bo żyją w naszej pamięci budząc szacunek i patriotyczną dumę. (Przeczytaj: Każdego 1. sierpnia... Grażyny Wojtowicz - s. 2)
2 sierpnia 1945 r. w Poczdamie został podpisany pomiędzy zwycięskimi mocarstwami układ, na którego mocy Polska weszła w sferę wpływów sowieckich, co faktycznie oznaczało wejście w niewolę totalitaryzmu komunistycznego. Polska, jak wielokrotnie w historii, nie miała prawa głosu. Ustalono wtedy również obecny kształt granic Polski.
3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem urodził się Stefan Wyszyński, kardynał, Prymas Polski, duchowy przywódca narodu w czasach zniewolenia komunistycznego, obecnie sługa Boży. Niech dzień urodzin będzie okazją do modlitwy Jego beatyfikację.
4 sierpnia 1944 r. w Powstaniu Warszawskim, w okolicach Placu Teatralnego, zginął jeden z największych polskich poetów Krzysztof Kamil Baczyński.
5 sierpnia 1772 r. Rosja, Prusy i Austria dokonała I rozbioru Polski, która na 123 lata straciła swoją niepodległość. Również tego dnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli został stracony przywódca Powstania styczniowego, sługa Boży Romuald Traugutt.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję