Reklama

Z Urzędu Biskupa Sandomierskiego

Rodzino, przekaż wiarę (1)

Niedziela sandomierska 31/2006

Zaczęło się w 1980 r. W Rzymie toczyły się obrady Synodu Biskupów nad rodziną. Ojciec Święty Jan Paweł II zaprosił na niedzielę 12 października 1980 r. katolickie rodziny z całego świata na Dzień Modlitw w intencji Rodzin.
Na Placu św. Piotra Papież w otoczeniu biskupów - Ojców Synodu sprawował Mszę św., podczas której wygłosił homilię, a małżonkowie odnowili śluby małżeńskie. Po południu Aula Pawła VI wypełniła się do ostatniego miejsca pielgrzymami - głównie małżonkami. W obecności Ojca Świętego i zebranych, przedstawiciele poszczególnych kontynentów i wielu krajów europejskich dawali świadectwo swojego życia małżeńsko-rodzinnego. Były to głosy radości, mówiące o szczęściu, ale w niektórych wypowiedziach przewijała się nuta bólu i cierpienia. Warto przypomnieć, że Ojciec Święty od początku swego pontyfikatu był bardzo zatroskany o rodzinę. Wyrazem tego są m.in. jego katechezy środowe, w których przez ponad dwa lata podejmował tematykę małżeńsko-rodzinną.
Rok 1994 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Rodziny. W te obchody włączył się również Kościół. Centralnym punktem obchodów świeckich był XVIII Międzynarodowy Kongres Rodziny, zorganizowany w Warszawie w dniach 14-17 kwietnia 1994 r. Natomiast Papież zaprosił rodziny katolickie na Światowe Spotkanie Rodzin do Rzymu w dniach 8 i 9 października 1994 r. Podczas tego Spotkania rodziny również dawały świadectwo, dzieląc się swoimi doświadczeniami, a Ojciec Święty skierował do zebranych swoje słowo. W przemówieniu wygłoszonym do małżonków wyraził głęboki niepokój z powodu ataków wymierzonych w rodzinę, czy to podczas Konferencji w Kairze nt. zaludnienia i rozwoju, czy wyartykułowanych przez poszczególne parlamenty, które podejmowały próby „zniekształcenia sensu rodziny przez pozbawienie jej naturalnej więzi z małżeństwem”. Również wtedy Papież wypowiedział znamienne słowa o misji rodziny: „W Kościele i społeczeństwie nadeszła teraz epoka rodziny, która jest powołana do odegrania pierwszoplanowej roli w dziele nowej ewangelizacji”.
Od tego Spotkania Ojciec Święty postanowił, że kolejne, podobne będą się odbywały co trzy lata w różnych częściach świata. I tak: następne - II Światowe Spotkanie Rodzin miało miejsce w Brazylii - Rio de Janeiro w 1997 r.; III Spotkanie w Rzymie - w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 r.
IV Spotkanie na Filipinach w Manili w roku 2003 i wreszcie V Światowe Spotkanie Rodzin zaplanował Jan Paweł II w Hiszpanii - w Walencji na rok 2006. Ojciec Święty uczestniczył we wszystkich z wyjątkiem Manili (ze względu na stan zdrowia).
Życzeniem Ojca Świętego Jana Pawła II było, aby V Światowe Spotkanie Rodzin przebiegało pod hasłem: „Przekazywanie wiary w rodzinie”. Papież odszedł do domu Ojca, ale jego dzieło kontynuuje następca - Benedykt XVI. To Spotkanie odbyło się w dniach 1-9 lipca 2006 r. Podobnie jak podczas poprzednich Spotkań, program był bardzo bogaty. W dniach 1-7 lipca odbywały się Międzynarodowe Targi Rodzinne, a od 4 do 7 lipca trwał Kongres Teologiczno-Pastoralny. 7 lipca licznie zgromadzone rodziny na plaży nadmorskiej modliły się na różańcu. Ostatnie dwa dni uczestnicy przeżywali razem z Papieżem Benedyktem XVI. Było to Świąteczne Spotkanie i Świadectwa oraz ostatniego dnia Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję