Reklama

Kościół greckokatolicki

Metropolia w Polsce ma 10 lat

Kościół greckokatolicki w Polsce przeżywa w obecnym roku 10-lecie ustanowienia metropolii przemysko-warszawskiej.

Niedziela przemyska 31/2006

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w stolicach dwóch diecezji greckokatolickich - w Przemyślu (7 lipca) i we Wrocławiu (9 lipca), obecny był na nich przedstawiciel Watykanu - kard. Ignace Moussa Daoud, Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, emerytowany Patriarcha Kościoła Syryjskiego. Wzięli w nich udział również biskupi i kapłani greckokatoliccy z Niemiec, Słowacji, Białorusi oraz wierni Kościoła rzymskokatolickiego, na czele z kard. Henrykiem Gulbinowiczem (we Wrocławiu) i abp. Józefem Michalikiem (w Przemyślu).
Władze komunistyczne w Polsce planowały likwidację Kościoła greckokatolickiego. W roku 1946 zostali aresztowani dwaj jego biskupi, rok później w ramach akcji „Wisła” ok. 100 tys. grekokatolików przesiedlono z Polski południowo-wschodniej na tereny zachodnie i północne kraju. Odbudowę Kościoła greckokatolickiego w Polsce rozpoczął Ojciec Święty Jan Paweł II. W roku 1991 powołał on diecezję przemyską, zaś pięć lat później, w 1996 r., ustanowił metropolię greckokatolicką. Tworzy ją diecezja wrocławsko-gdańska oraz archidiecezja przemysko-warszawska. Od początku istnienia metropolii na jej czele stoi abp Jan Martyniak.
Zwierzchnikiem diecezji wrocławsko-gdańskiej jest bp Włodzimierz Łuszczak, należą do niej cztery dekanaty - wrocławski, zielonogórski, koszaliński i słupski. Warto wspomnieć, że obecna cerkiew katedralna św. Wincentego we Wrocławiu jest dawną, XIII-wieczną świątynią franciszkańską. Na czele archidiecezji przemysko-warszawskiej stoi abp Jan Martyniak, tworzy ją sześć dekanatów - przemyski, sanocki, krakowsko-krynicki, olsztyński, elbląski i węgorzewski.
Pełna nazwa Kościoła greckokatolickiego brzmi: Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK), jego zwierzchnikiem jest kard. Lubomyr Huzar z Kijowa. UKGK jest najliczniejszym katolickim Kościołem wschodnim, należy do niego około 6 mln wiernych na Ukrainie oraz w diasporze, czyli w różnych krajach świata, w tym ok. 100 tys. w Polsce.
Na terenie Polski mieszkają wierni dwóch katolickich Kościołów wschodnich - obrządku grecko-katolickiego (bizantyńsko-ukraińskiego) oraz obrządku ormiańskiego. Współistnienie w Kościele katolickim obrządku łacińskiego z obrządkami wschodnimi jest wyrazem pierwotnej jedności między wszystkimi wyznawcami Chrystusa, istniejącej w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa. Przy różnorodności form sprawowania liturgii, odmiennej dyscyplinie kanonicznej oraz duchowości i tradycji Wschodu i Zachodu, obrządki te pozostają ze sobą w pełnej jedności, tworząc jeden Kościół katolicki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję