Reklama

Lato łódzkiej Caritas

Akcja letnia Caritas Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęła się już 24 czerwca, gdy o godz. 9.00 pierwsza grupa dzieci i młodzieży wyjechała na katolickie kolonie w Kolumnie.

Niedziela łódzka 31/2006

Był to pierwszy z dziesięciu przygotowanych turnusów kolonijnych. Łącznie w ramach akcji letniej w ośrodkach w Kolumnie, Drzewocinach, Rochnie i Poświętnem wypoczywać będzie 830 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat. W grupie uczestników wypoczynku letniego znalazły się zarówno dzieci z łódzkich rodzin, Domów Dziecka, świetlic środowiskowych prowadzonych przez Caritas, a także dzieci i młodzież polonijna z Litwy i Ukrainy.
Tegoroczny program kolonii Caritas Archidiecezji Łódzkiej realizowany jest pod hasłem: Grajmy w zielone! Dzieci i młodzież przez zabawę i zajęcia artystyczne poznają podstawowe zagadnienia z zakresu edukacji ekologicznej oraz ochrony przyrody.
Nie brakuje również dyskotek i ognisk oraz wycieczek, a z uwagi na katolicki charakter kolonii, dzieci zapraszane są do wspólnej modlitwy i udziału w Mszy św.
Zorganizowanie letniego wypoczynku dla tak dużej grupy dzieci i młodzieży, w dużej części pochodzących z rodzin ubogich, wielodzietnych, dysfunkcyjnych lub dotkniętych problemem bezrobocia, nie byłoby możliwe, gdyby nie blisko 100-osobowa grupa wykwalifikowanych wolontariuszy, pełniących obowiązki kadry wychowawczo-opiekuńczej.
Łódzka Caritas nie zapomniała też o dzieciach pozostających na wakacje w Łodzi. Ich rodziców nie stać nawet na minimalne pokrycie kosztów wyjazdu kolonijnego. W świetlicach organizuje dla nich m.in. zajęcia otwarte o charakterze twórczo-plastycznym Tęcza nad Łodzią. Zajęcia adresowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży będących wychowankami świetlic Caritas w trakcie roku szkolnego. Dzieciaki miały do wyboru dwa miejsca i dwa terminy zajęć. W świetlicy przy ul. Gdańskiej 111 zajęcia otwarte prowadzone są w lipcu, natomiast świetlicy przy ul. Piotrkowskiej 85 - w sierpniu.
Na dwumiesięczny program zajęć składają się 42 spotkania, organizowane codziennie w ramach wakacyjnych zajęć otwartych, rozwijających zainteresowania dzieci i młodzieży. Każdy dzień zajęć otwartych przebiega pod określonym tematem - hasłem dnia. Wokół tego zagadnienia poprowadzone są zajęcia twórczo-plastyczne, jak i konkursy grupowe lub indywidualne. W zależności od pogody, dwa razy w tygodniu organizowane są wyjazdy poza miasto, w okolice Łodzi.
Zajęcia otwarte prowadzi wykwalifikowana kadra. Równocześnie w pracy opiekuńczej wspierają ją wolontariusze. Zajęcia prowadzone są codziennie w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach: 10.00-15.00.
Na Bałutach przy ul. Rybnej 13, w godzinach 16.00-20.00, działa Klub Dzieci i Młodzieży Caritas Archidecezji Łódzkiej. Oferuje on dzieciom zajęcia plastyczne, teatralne, sportowe, turystyczne, będące alternatywą do spędzania wakacji na bałuckich ulicach.
Organizację akcji letniej Caritas wspierają: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Wydział Sportu Urzędu miasta Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Kancelaria Senatu RP, Caritas Polska oraz firma Indesit, która na potrzeby dzieci przebywających w ośrodku w Kolumnie przekazała pralkę oraz zapas proszku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję