Reklama

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę

W drogę!

Już za kilka dni na pątniczy szlak wyjdą pielgrzymi. 1 sierpnia wędrówkę rozpoczną wierni ziemi chełmskiej, następnego dnia dołączą do nich pielgrzymi z Krasnegostawu, a 3 sierpnia Mszą św. odprawioną przy ołtarzu polowym przed archikatedrą oficjalnie rozpocznie się 28. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Do podjęcia decyzji o udziale w rekolekcjach w drodze i odpowiednim przygotowaniu pozostało zatem niewiele czasu.

Na Jasną Górę kilka tysięcy pątników dotrze 14 sierpnia, po pokonaniu ok. 320 km. Przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak zachęca do udziału w rekolekcjach, które w tym roku przebiegać będą pod hasłem „Bądźcie świadkami nadziei”. Bogaty program, ciekawi goście, nowe piosenki pielgrzymkowe, a nade wszystko modlitwa, rozważania Słowa Bożego oraz nauki Jana Pawła II i Benedykta XVI z pewnością nie pozwolą na nudę. Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze pokutnym; cechuje ją duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów i przestrzeganie porządku. Nie oznacza to jednak, że kilkunastodniowe wędrowanie wiąże się ze smutkiem i posępnymi minami. Wręcz przeciwnie, czas spędzony w drodze naznaczony jest prawdziwą ewangeliczną radością, wypływającą z głębi serc pątników.
By wziąć udział w pielgrzymce, trzeba zdecydować się na uważne słuchanie głoszonych konferencji, włączanie się we wspólną modlitwę oraz codzienne uczestnictwo we Mszy św. Trzeba być zdyscyplinowanym i z cierpliwością znosić niewygody na trasie i noclegach, powstrzymać się od picia alkoholu i palenia tytoniu, nosić skromny strój. Dzieci do lat 15 mogą pielgrzymować wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej, a młodzież w wieku 16-18 lat na podstawie pisemnej zgody rodziców. Należy przygotować śpiwór i karimatę, w miarę możliwości namiot oraz odpowiedni strój i obuwie. Każdy powinien zaopatrzyć się m.in. w dokumenty tożsamości, różaniec, modlitewnik, śpiewnik oraz pieniądze na zakup żywności. Nie warto robić zbyt dużych zapasów artykułów spożywczych, bo w rozsądnych cenach będzie można zakupić je po drodze. Pielgrzymi na trasie podejmowani są przez gościnnych mieszkańców mijanych miejscowości, zawłaszcza na terenie naszej archidiecezji spotykają się z wielką życzliwością kapłanów i wiernych. Organizatorzy pielgrzymki zachęcają do okazania wdzięczności za wszelką otrzymaną pomoc.
Zapisy na 28. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę prowadzone są sekretariacie przed archikatedrą w godz. od 9.00 do 19.00. Opłata za udział w pielgrzymce wynosi 70 zł. Jeśli w rekolekcjach zamierza uczestniczyć więcej osób z jednej rodziny, warto skorzystać z „pakietu rodzinnego” (wówczas dwie osoby zapłacą 115 zł, a trzy lub więcej - 150 zł). Dla tych, których nie stać na uiszczenie opłaty wpisowej, organizatorzy powołali Fundusz Solidarnościowy „Idę z Tobą”. Osoba, która będzie korzystała z funduszu, będzie mogła modlić się i inwestować w siebie, ale także w modlitwie pamiętać o ofiarodawcy. Z kolei darczyńcy mogą wraz z ofiarami składać swoje intencje, które pątnicy zaniosą na Jasną Górę. Szczegółowe informacje nt. funduszu i pielgrzymki oraz pielgrzymkowe forum znajdują się na stronie internetowej www.pielgrzymka.lublin.pl.

Dla tych, którzy pozostają w domach, w dn. 3-14 sierpnia Radio eR 87,9 przygotowało serwis pielgrzymkowy:

Reklama

Poniedziałek - piątek
7.20, 21.05 - Informator Pielgrzymkowy
7.40, 12.30, 17.45 - Pielgrzymkowy Temat Dnia
9.10, 14.10, 17.10 - Studio Pielgrzymkowe

Sobota
7.20 - Informator Pielgrzymkowy
7.40, 12.40, 17.40 - Pielgrzymkowy Temat Dnia
10.10, 14.10, 16.05 - Studio Pielgrzymkowe
20.00 - Radio Młodych

Niedziela
7.20, 21.05 - Informator Pielgrzymkowy
8.30, 12.30, 17.20 - Pielgrzymkowy Temat Dnia
9.30, 13.10, 18.30 - Studio Pielgrzymkowe

Transmisje Mszy św.
3 sierpnia, godz. 8.30 - Archikatedra
8 sierpnia, godz. 14.30 - Święty Krzyż
9 sierpnia, godz. 9.30 - Skorzeszyce
11 sierpnia, godz. 8.30 - Małogoszcz
12 sierpnia, godz. 9.30 - Czarnca
14 sierpnia, godz. 13.00 - Jasna Góra

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję