Reklama

Sanktuaria archidiecezji częstochowskiej

Drogocenna Baranka Krew

O bezcennym darze Boga dla człowieka, jakim jest Krew Chrystusa przypomina św. Piotr: „Wiecie bowiem, że z odziedziczonego po przodkach waszego złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną Krwią Chrystusa, jako Baranka niepokalanego i bez zmazy” (1 P 1, 18-19). W tradycji Kościoła szczególnie poświecony Krwi Chrystusa jest miesiąc lipiec. W jedynym polskim sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie, gdzie straż nad Relikwią Krwi Baranka pełnią Misjonarze Krwi Chrystusa z polskiej prowincji tego Zgromadzenia, odpust ku czci Przenajdroższej Krwi Chrystusa zawsze gromadzi czcicieli z całego kraju.

Ku czci Przenajdroższej Krwi

Uroczystość odpustowa ku czci Przenajdroższej Krwi (1 lipca) zgromadziła w częstochowskim sanktuarium licznie przybyłych gości, wśród których byli m.in.: przedstawiciele duchowieństwa niemal z całej Polski, władz lokalnych z prezydentem Tadeuszem Wroną, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Nadleśnictwa Herby, a także członkowie krajowych Wspólnot Krwi Chrystusa oraz parafianie. Abp Stanisław Nowak przewodniczył Sumie, podczas której udzielił święceń diakonatu bratu Damianowi Siwickiemu. Oczekiwanie na procesję Drogą Krwi Chrystusa wypełniła modlitwa indywidualna w kaplicy św. Józefa przed relikwią Przenajdroższej Krwi, a także program artystyczny w wykonaniu dzieci z Łabuniek i koncert częstochowskiej Orkiestry Dętej Poczty Polskiej.
W Godzinie Miłosierdzia rozpoczęto nabożeństwo Dróżek do Przelań Krwi Chrystusa. Rozważania Arcypasterza wzywały do radykalnego opowiedzenia się po stronie Chrystusa. Ostatnia stacja Dróżek znajduje się przy budującym się kościele Krwi Chrystusa, gdzie Metropolita Częstochowski powiedział: „Będzie on przypominać prawdę o miłości Boga do człowieka, o odkupieniu przez Krew, czyli prawdę o godności człowieka”. Procesję zakończyło błogosławieństwo Relikwiarzem.
Ważnym momentem było posadzenie dębu Jana Pawła II. Dokonując poświęcenia sadzonki ofiarowanej przez Nadleśnictwo Herby Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że „dąb ten będzie przypomnieniem sługi Bożego Jana Pawła II i jego nauczania”.

Kościół Krwi Chrystusa

„Budujemy świątynię Krwi Chrystusa. Mimo trudnej sytuacji społeczeństwa, dzięki hojności serc wiernych i pielgrzymów z kraju i z zagranicy, na przestrzeni 4 lat wiele prac już wykonano: została zamknięta bryła dolnego kościoła, a w górnym wykonano strop pod chór, przygotowano także elementy kolumn pod konstrukcję dachu” - powiedział ks. Bogusław Witkowski - kustosz sanktuarium, proboszcz parafii św. Kaspra del Bufalo. Tylko ofiarność serc czcicieli Drogocennej Baranka Krwi może przyczynić się do powstania kościoła. Kustosz sanktuarium podkreślił, że darczyńcy są każdego dnia omadlani przed Mszą św. oraz podczas czwartkowych nabożeństw do Krwi Chrystusa. W trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16.00 sprawowana jest w ich intencjach Msza św. z błogosławieństwem Relikwią. Jedna z ostatnich inicjatyw, czuwającego nad pracami budowlanymi ks. Bogusława, to uwiecznienie na marmurowych tablicach fundacyjnych wkładu czcicieli Krwi Chrystusa w dzieło budowy sanktuarium. Tablice te znajdują się tymczasowo w kaplicy św. Józefa, a ostatecznym miejscem ich przeznaczenia jest budująca się świątynia. Fundatorzy wpisywani są do Księgi Fundatorów.

Kult Przenajdroższej Krwi

Reklama

W sanktuarium Krwi Chrystusa, które zostało powołane dekretem z 21 października 1999 r. przez abp. Stanisława Nowaka, od 1998 r. znajduje się jedyna w Polsce o historycznym pochodzeniu - relikwia Krwi Jezusa z Mantui. Jej tradycja sięga Golgoty i nawrócenia Longinusa. Dokument papieski potwierdza autentyczność relikwii Krwi Chrystusa. Kolejnym elementem czci jest Litania do Przenajdroższej Krwi zatwierdzona przez papieża Jana XXIII. W roku Jubileuszu Odkupienia na terenie sanktuarium powstało 7 kaplic Przelania Krwi Chrystusa, tzw. Droga Krwi Chrystusa. Czciciele Przenajdroższej Krwi rozważają także 7 tajemnic Różańca Przelań Krwi.

Pielgrzymi

Z roku na rok przybywa pielgrzymów, a gdy powstanie świątynia będzie ich z pewnością jeszcze więcej. W ciągu roku sanktuarium nawiedza ok. 13 tys. wiernych. Pielgrzymi z Polski i z zagranicy poznają teologiczną tajemnicą Krwi, nabożeństwo ku Przenajdroższej Krwi oraz przygotowywani są do indywidualnego błogosławieństwa Relikwią. Pomocą w szerzeniu kultu są publikacje Wydawnictwa Misjonarzy Krwi Chrystusa „Pomoc”. Wpisy do Księgi Pielgrzymów oraz prośby i dziękczynienia nowennowe potwierdzają, że „Krew Chrystusa jest źródłem nowego życia”.

Wspólnoty Krwi Chrystusa

Wśród szerzących kult Krwi Chrystusa, obok członków Zgromadzenia, są osoby świeckie należące do Wspólnot Krwi Chrystusa (WKC). Wspólna realizacja charyzmatu łączy się z pragnieniem „bycia żywym kielichem”, który wraz z ofiarą Jezusa stanie się ofiarą ratującą dusze grzeszników. „Członkowie WKC - powiedział ks. Jarosław Jabłoński, prowincjał polskiej prowincji Zgromadzenia - uczestniczą w misji Zgromadzenia, są naszymi misjonarzami, choć w innym wymiarze prawnym i zazwyczaj na innym polu działania. Stanowimy jednak wspólnotę misyjną o wspólnym charyzmacie, pod sztandarem Krwi Chrystusa. Świeccy są przedłużeniem obecności naszego charyzmatu i Zgromadzenia”.
Dla osób z WKC, jak powiedziała jedna z czcicielek i inicjatorek Wspólnoty w częstochowskiej parafii św. Wojciecha - Maria Mandat: „Krew Chrystusa jest dobrodziejstwem. Zanurzam każdy dzień i wszystkie sprawy w Krwi Chrystusa. Nasza wspólnota liczy ok. 40 osób. Już drugi rok spotykamy się na modlitwie w kościele, w każdy czwartek w godz. od 10.00 do 12.00, natomiast w pierwszy czwartek miesiąca trwamy na modlitwie, która rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00, a kończy Apelem i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Każdy członek WKC codziennie odmawia Litanię do Przenajdroższej Krwi oraz Różaniec Przelań Krwi Chrystusa. To jest nasze «przelewanie krwi dla zbawienia świata». Staramy się objąć wszystkie aktualne problemy świata, Ojczyzny i parafii. Zanurzamy wszystkich i wszystkie potrzeby w Krwi Chrystusa - naszej nadziei”.

Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie
ul. św. Kaspra del Bufalo 2/18
tel. 0-34 366-54-83, sanktuarium@cpps.pl

Reklama

NA CO DZIEŃ
Możliwość modlitwy przed relikwiarzem Krwi Chrystusa i otrzymania indywidualnego błogosławieństwa

CO TYDZIEŃ
Nabożeństwo do Krwi Chrystusa z błogosławieństwem indywidualnym Relikwiarzem. Każdy czwartek po Mszy św. o godz. 17.30

CO MIESIĄC
Procesyjna Droga Krwi Chrystusa o 14.30 i o 16.00
Eucharystia ze szczególną modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała - błogosławieństwo indywidualne Relikwiarzem (trzecia niedziela miesiąca)

CO ROK
Odpust Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi (24 maja, obchodzony w najbliższą niedzielę przed tą datą lub po niej)
Uroczystość odpustowa Przenajdroższej Krwi (1 lipca, obchodzona w pierwszą sobotę lipca)
Święta Dzieci i Młodzieży (koniec czerwca i lipiec)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję