Reklama

Przywracać nadzieję ubogim

Kolonie z Caritas - spełnienie marzeń o wakacjach

Tegoroczna akcja wakacyjna zorganizowana przez Caritas Polska przebiega pod hasłem: Każde dziecko marzy o wakacjach… W dzieło to od wielu już lat włącza się Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W tym roku archidiecezjalna Caritas przygotowała szeroką ofertę, organizując wakacyjny wypoczynek pod hasłem Wakacje z Bogiem w Poniku koło Janowa (4 dwutygodniowe turnusy), Rybarzowicach koło Szczyrku (2 turnusy) i Gdyni (1 turnus). W dniach od 24 czerwca do 7 lipca br. 40 dzieci z parafii w Kobielach Wielkich przebywało na koloniach w Warszawie. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Patriotycznym „Kresy” ponad 100 dzieci z Wileńszczyzny i Białorusi spędziło dwa tygodnie w Poniku, zwiedziło także Wisłę i Szczyrk. W czasie wakacji z letniego wyjazdu skorzysta około 840 dzieci, pochodzących z rodzin ubogich, niepełnych, wielodzietnych, dotkniętych długotrwałym bezrobociem, patologicznych, a także tych, które chcą, by dzieci korzystały z takiej formy wypoczynku.
Kolonie te to dla wielu jedyna szansa na letni wyjazd i odreagowanie trudnej sytuacji rodzinnej. Jak podaje Caritas Polska, na podstawie danych dostarczonych przez ośrodki badania opinii publicznej, prawie 4 mln najmłodszych spędza wakacje w domu z powodu braku funduszy na wyjazd. Szacuje się, że jest to około 65% polskich dzieci. Są to najczęściej dzieci ubogie, zaniedbane edukacyjnie i wychowawczo, ze środowisk nacechowanych różnymi patologiami społecznymi.
Archidiecezjalna Caritas pomaga zatem dzieciom i młodzieży w spełnieniu marzeń o wakacyjnym wyjeździe. Uczestnicy kolonii są zgłaszani przez parafie lub miejskie czy gminne ośrodki pomocy społecznej. Caritas zapewnia w ramach turnusu: zakwaterowanie, wyżywienie (trzy posiłki i podwieczorek), opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i medycznej, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwego wypadku w czasie podróży i pobytu na placówce kolonijnej, realizację programu opartego na wypoczynku, rekreacji i turystyce oraz programu profilaktyki uzależnień i profilaktyki zdrowotnej. Nad bezpieczeństwem wypoczywających na dwutygodniowych turnusach czuwają wykwalifikowani opiekunowie, wolontariusze i księża.
Tegoroczna szeroka oferta wypoczynku ma na celu uatrakcyjnienie wakacji. Niektóre dzieci spędzałyby bowiem lato na koloniach w Poniku trzeci albo czwarty raz. Archidiecezjalna Caritas zauważa również coraz większą popularność, jaką cieszą się wakacje z Bogiem. „Działania te są odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie rodzin, nawet nie tak biednych, możliwością wysłania dzieci na kolonie z Caritas - powiedział ks. prał. Stanisław Iłczyk, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. - Z tą myślą przygotowaliśmy ofertę wypoczynku nad morzem, chociaż ze względu na odległość i fakt, że nie mamy tam zaplecza, jest o wiele droższa. To zainteresowanie znaczy, że organizowany przez nas wypoczynek jest bezpieczny dla dzieci, że rodzice nam ufają, ponieważ proponujemy nie tylko zabawę i odpoczynek, lecz także spotkanie z Bogiem”.
Od 28 czerwca br. w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w Poniku koło Janowa wypoczywają dzieci. Podczas pierwszego turnusu było ich 81. W grupie tej było 40 dzieci z Włocławka, korzystających z ośrodka częstochowskiej Caritas. Drugi turnus od 12 do 25 lipca br. był czasem wypoczynku dla 105 osób, wśród których było również 40 dzieci z Włocławka. Obecnie podczas trzeciego turnusu od 26 lipca do 8 sierpnia br. w ciszy janowskich lasów sił na kolejny rok szkolny nabiera 90 dzieci. Miejscem zakwaterowania są 5- i 6-osobowe drewniane domki campingowe, położone w lesie. W ośrodku są wydzielone pomieszczenia dla pielęgniarki i personelu gospodarczego. Placówka ma pełne zaplecze gastronomiczne, kuchnie, duże jadalnie oraz świetlice, ma także kartę kwalifikacyjną wydaną przez odpowiednie władze. Przed rozpoczęciem turnusów obiekt był sprawdzany pod względem stanu bezpieczeństwa. Kierownikami turnusów są księża, opiekunami grup - wolontariusze, a opiekę medyczną zapewnia pielęgniarka. Wakacje z Caritas to nie tylko aktywny wypoczynek połączony z turystyką i rekreacją lecz także formacja duchowa oraz poszerzenie wiedzy m.in. z zakresu profilaktyki antyalkoholowej i zdrowotnej.
Nad bezpieczeństwem wypoczywających podczas pierwszego turnusu czuwał ks. Rafał Zawisza i 8 wolontariuszy, w tym 2 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. To trudna praca, ale sprawia radość - powiedziały Justyna i Maryla, wolontariuszki. Wystarczy raz przyjechać, potem czeka się na następne wakacje - dodaje Anna.
Centralnym punktem każdego dnia była Msza św., odprawiana na terenie ośrodka. Obok wycieczek po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, atrakcją turnusu był wyjazd do parku wodnego w Tarnowskich Górach. Słoneczna pogoda sprzyjała organizatorom, którzy przygotowali dla dzieci gry i zabawy, dyskoteki, ognisko, a także dzień sportu i konkurs czystości w pokojach. Na zwycięzców czekały nagrody: dwa zestawy do gry w badmintona, koszulki, czapeczki i pluszowe maskotki. Sala telewizyjna świeciła pustkami, nie zabrakło natomiast chętnych do gry w siatkówkę, koszykówkę, badmintona i na wycieczki rowerowe.
10 lipca br. wypoczywających w Ośrodku Caritas w Poniku odwiedził abp Stanisław Nowak. Koloniści powitali zatroskanego o ich samopoczucie Arcypasterza chlebem i solą. Następnie uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez Księdza Arcybiskupa i pogodnym wieczorze. 17 lipca br. do korzystających z uroków wakacji przybył bp Antoni Długosz.
Nawiązując do Ewangelii o wskrzeszeniu córki Jaira Metropolita Częstochowski zwrócił uwagę, że ludzie są przeznaczeni do życia „i choć muszą umrzeć, to Jezus obudzi nas do nowego życia - powiedział. - Dlatego możemy radować się i korzystać z uroków świata, cieszyć się ze słońca, lasów, gór i morza. Wakacyjna radość nie przeszkadza kochać Boga”. Przypominając słowa św. Bernarda: «więcej o Bogu mi powiedziały lasy, dęby, niż uczone księgi», zachęcał dzieci wypoczywające w lesie Najświętszej Maryi Panny w Poniku, aby uczyły się dobrze czynić, aby uczyły się jak należy się zachować, jak być zdyscyplinowanym oraz dziękowały Stwórcy za otrzymane łaski. „Boga trzeba kochać, Boga trzeba szukać. Ludzie, którzy nie kochają Najwyższego, idą przez ten świat donikąd, po nic. Jakie to straszne stracić Boga, nie mieć dla kogo żyć” - wołał Kaznodzieja. Dlatego pobyt w lesie w Poniku to nie tylko czas beztroskiej zabawy, lecz przede wszystkim przyjaźni z Bogiem, modlitwy i śpiewu. Do wypoczywających pod opieką Caritas abp Stanisław Nowak apelował: „Aby pobyt na koloniach utwierdził was w dobrem oraz wzmocnił przekonanie, że jest Bóg i my Go kochamy. Opuszczajcie ten las Najświętszej Maryi Panny z mocnym przeświadczeniem, że Stwórca jest Panem naszego życia i dla Niego chcemy żyć. Mówił o tym również Ojciec Święty Benedykt XVI podczas pobytu Polsce. Jego nauczanie można streścić jednym zdaniem: «Trwajcie mocno w wierze»”.

Kolonie letnie 2006 organizowane przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Reklama

Ponik koło Janowa
28 czerwca - 11 lipca
12-25 lipca
26 lipca do 8 sierpnia
9-22 sierpnia

Rybarzowice koło Szczyrku
25 lipca - 7 sierpnia
7-19 sierpnia

Gdynia
22 lipca - 4 sierpnia

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję