Reklama

Sierpień - czas modlitwy, pielgrzymek i rocznic

Sierpień to miesiąc wielkich świąt maryjnych, pielgrzymek zdążających ku Jasnej Górze ze wszystkich stron Polski oraz rocznic ważnych wydarzeń historycznych, takich jak: cud nad Wisłą, powstanie warszawskie, narodziny „Solidarności” czy porozumienia sierpniowe. Każdego roku Kościół w Polsce wzywa swoich wiernych do trzeźwości. Zachęcając do modlitwy o trzeźwość, „o powstrzymanie się od używania napojów alkoholowych w miesiącu sierpniu, bogatym w rocznice patriotyczne i jakże głęboko zrośniętym z licznymi świętami maryjnymi”, 11 lipca br. Zespół Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski wystosował Sierpniowy apel o wstrzemięźliwość od napojów alkoholowych.
W tym roku przypada także 350. rocznica ślubów króla Jana Kazimierza złożonych w katedrze lwowskiej i 50. rocznica Jasnogórskich Ślubów Na rodu. Zostały one napisane 16 maja 1956 r. przez więzionego w Komańczy kard. Stefana Wyszyńskiego, a uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze przez Episkopat Polski i milionową rzeszę wiernych. Prymas Tysiąclecia składał je w tej samej godzinie w Komańczy.
15 lat temu młodzi z całego świata zgromadzili się na Jasnej Górze pod przewodnictwem Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie Światowego Dnia Młodzieży.
Wydarzenia religijne i historyczne potwierdzają obecność Matki i Królowej, Maryi Wniebowziętej, Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, wśród swojego ludu. Dana przez Boga ad defensionem populi polonici - ku obronie narodu polskiego - była z nim w chwilach zwycięstw, a także klęsk i doświadczeń dziejowych. Przeżywając rocznice wielkich wydarzeń, dziękujmy Bogu, że dał nam Matkę i Królową, pamiętajmy także o konieczności wypełnienia podjętych zobowiązań. O tym obowiązku przypominał również Jan Paweł II: „Trzeba nam stale wracać do tego ślubowania, tak jak dawniejsze pokolenia wracały do Ślubów Jana Kazimierza. Trzeba nam stale na nowo ponawiać rachunek sumienia z tych wszystkich zobowiązań, które w nich się zawierają. Ślubowanie jasnogórskie mieści w sobie także „polską kartę praw człowieka»” (26 sierpnia 1990 r.).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: trud przyjęcia Miłosierdzia Boga

2021-09-22 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu rekolekcje ewangelizacyjne przybrały formę Drogi Krzyżowej ulicami miasta. W uroczystej procesji wzięły udział poszczególne grupy parafialne z całego dekanatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję