Reklama

W prasie i na antenie

Żegnamy ks. Mariana Pabiasza

Zmarł ks. prał. Marian Pabiasz, kapłan archidiecezji częstochowskiej, kanonik gremialny Kapituły Bazyliki Katedralnej w Częstochowie, były dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej.
Znałem Księdza Mariana od wielu lat. Byliśmy wychowankami Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, a potem Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownym w Krakowie. Był bardzo zdolny, utalentowany i niezwykle pracowity. Zawsze postrzegałem Go też jako człowieka ogromnej prostoty, wielkiej prawości, uczciwości i pobożności. Żywił wielkie nabożeństwo do Matki Najświętszej.
Po ukończeniu seminarium był wikariuszem w parafiach diecezji częstochowskiej. Jako neoprezbiter rozpoczął swą pracę w parafii w Wieruszowie, razem z obecnym bp. Antonim Długoszem.
Ksiądz Marian odbył też studia na Akademii Teologii Katolickiej (dziś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) z zakresu teologii moralnej. Dał się poznać jako kapłan oddany swojej diecezji. Pracując w Kurii, wykazywał wiele inicjatyw duszpasterskich. Współpracował z bp. Franciszkiem Musielem.
Wielu ludzi zapamiętało Go na pewno jako znakomitego organizatora pielgrzymek do Rzymu i innych miejsc pielgrzymkowych. Przejawiał duży talent organizacyjny. Wyrażano podziw, że tak spokojnie, profesjonalnie, ze znajomością tematu i pięknie umiał programować grupowe pielgrzymie wyjazdy.
Ważny etap życia Księdza Prałata stanowił okres stanu wojennego. Wielu ludzi było wtedy skrzywdzonych, osadzonych w więzieniach, internowanych. Wtedy to ks. Pabiasz, który współpracował bezpośrednio z Komitetem Pomocy Internowanym, wraz z bp. Musielem odwiedzali częstochowskich więźniów „Solidarności”, przekazywali im dary, przyjmowali grypsy i opiekowali się ich rodzinami. Dziś wielu z internowanych wówczas bardzo serdecznie i z wdzięcznością Go wspomina.
Ks. Marian Pabiasz z upoważnienia bp. Stefana Bareły był delegowany do przeprowadzania rozmów z władzami systemu komunistycznego. Ksiądz Biskup miał do niego zaufanie i wierzył w jego inteligencję i roztropność.
A potem przyszła ciężka choroba, która powoli paraliżowała jego wrodzoną aktywność. W tym trudnym czasie mógł jednak doświadczyć wiele życzliwości i serdeczności od nas - jego współbraci w kapłaństwie. Choroba była jednak nieubłagana - Ksiądz Marian zmarł 19 lipca br. Odszedł jako kapłan wielkiej miłości do Boga i ludzi, człowiek mądry, który w sposób rzeczowy i odpowiedzialny potrafił wypełnić swoje miejsce w Kościele i w lokalnej społeczności.
Dzisiaj składamy Mu za to wszyscy serdeczne podziękowanie. Dziękujemy, że był kapłanem, którego można dawać za wzór młodszym pokoleniom duchownych, że umiał mądrze pomóc tak wielu ludziom, że w trudnych momentach nie cofał się przed odważnymi decyzjami, zawsze postępując uczciwie i mądrze.
Ważną działkę wyznaczył Mu Pasterz częstochowski - kierowanie Wydziałem Duszpasterstwa. Jako dyrektor pracował znakomicie, był ceniony, szanowany przez kapłanów i wiernych świeckich. Swoim doświadczeniem służył wielu pokoleniom.
Dziękujemy też Panu Bogu, że dał archidiecezji takiego kapłana - powód do dumy naszego partykularnego Kościoła.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję