Reklama

Kolejna parafia z Mszą św. w języku polskim w Chicago!!!

Niedziela w Chicago 31/2006

XV Niedziela zwykła w kościele pw. św. Pascala w Chicago była niedzielą niezwykłą, i to wcale nie ze względu na upalną aurę. Kościół ten zapisał się już w historii diecezji chicagowskiej. Jak? Otóż w kościele tym - który jest kościołem rodzinnym naszego kardynała Franciszka George, i w którym to kościele miał on swoje święcenia kapłańskie, miała miejsce 16 lipca w samo południe pierwsza Msza św. w języku polskim. Mszy św. przewodniczył piszący ten artykuł ks. Grzegorz Gorczyca, a koncelebrował wraz ze mną ks. proboszcz Paul Seaman. Pomimo panujących upałów około 400 osób uczestniczyło w tej Mszy św., co jest niewątpliwą zasługą Zofii Borys, której wnuk jest ministrantem u św. Pascala, a także Łucji Śliwy. Obie panie znane są z fal radiowych i obie z wielką otwartością ogłaszały podczas audycji radiowych, że nasza parafia rozpoczyna Msze św. w języku polskim, i obu paniom należy złożyc w tym miejscu stokrotne „Bóg zapłać” za ich wielką pomoc. Także księża proboszczowie z okolicznych parafii: św. Konstancji, św. Ferdynanda, św. Rozalii oraz św. Pryscylli a także Księża Jezuici z Ośrodka Milenijnego na ulicy Irving Park, pomogli nam rozpropagować wśród Polonii informację o naszej Mszy św. Pragnę bardzo gorąco za udzieloną mi pomoc i mądre rady wszystkim podziękować.
Jak narodził się pomysł by odprawiać Mszę św. po polsku w naszej parafii? Otóż ks. prob. Paul Seaman i Rada Parafialna, słuchając tego, o czym ludzie mówią na ulicy oraz dostrzegając wielką liczbę Polonii mieszkającej w północno-zachodniej części Chicago postanowili, aby Msza św. w języku polskim miała swoje miejsce także w kościele św. Pascala, który znajduje się na rogu ulic Irving Park i Melvina (6159 W. Irving Park Rd.) pomiędzy ulicami Austin i Narragansett, a więc w dzielnicy, gdzie Polacy stanowią niewątpliwą większość, co szczególnie widać i słychać kiedy przechodzi się obok takich miejsc jak Szymanski’s Deli, Jolly Inn czy Wally’s Market. Odprawianie polskiej Mszy św. w naszej parafii było więc koniecznością i odpowiedzią na potrzeby polskiej społecznosci - odpowiedzią płynącą ze słuchania i zrozumienia tego, czego uczy i wymaga od nas Chrystus.
Ks. prob. Seaman widząc prawie wszystkie ławki w kościele wypełnione przez Polaków oraz słysząc wszystkich ludzi śpiewających pieśni bez potrzeby zaglądania w śpiewniki, był pod głębokim wrażeniem tego, jak Polacy potrafią sie modlić.
Przy okazji pierwszej polskiej Mszy św. wszystkich serdecznie przywitał i bardzo podziękował, że przyszli oraz poprosił aby w następnym tygodniu przyprowadzili po kilku swoich przyjacioł i znajomych. Natomiast ja prosiłem Matkę Boża Szkaplerzną, aby nas prowadziła i wypraszała nam potrzebne łaski, abyśmy potrafili służyć Polonii jak najlepiej potrafimy. Nie jest mi łatwo zaledwie w rok po święceniach kapłańskich rozpoczynać polskie duszpasterstwo i to jeszcze w pojedynkę, ale wierzę, że z pomocą Boga, parafian i przyjaciół kapłanów podołam nowym obowiązkom, a parafia św. Pascala będzie kolejnym miejscem, gdzie Polacy będą mogli poczuć się chociaż trochę jak w Polsce.
Myśle, że należy się tylko cieszyć i Bogu dziękować, że mamy kolejną parafię z polską Mszą św. w Chicago. Serdecznie zapraszamy wszystkich, a szczególnie tych, którzy mieszkają na terenie naszej parafii do uczestniczenia w tej Mszy św. Przypominam - w każdą niedzielę o godzinie 12: 00 w południe.
Szczęść Boże i do zobaczenia u św. Pascala!!!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję