Reklama

IX Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Teksasie

Niedziela w Ameryce 31/2006

Historia Zjazdów Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich sięga 1985 roku, kiedy to podczas „Memorial Day Weekend” przedstawiciele polskich szkół rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych spotkali się po raz pierwszy w Cambridge Springs, w Pensylwanii. Od tego czasu regularnie, co dwa lata, dyrektorzy szkół, nauczyciele, reprezentanci komitetów rodzicielskich oraz zaproszeni do udziału w zjazdach goście kontynuują tę niezwykłą tradycję. Organizowane w coraz to innym miejscu zjazdy - począwszy od Cambridge Springs, przez Waszyngton, Chicago, Nowy Jork, Los Angeles, Las Vegas, Buffalo, a skończywszy na Teksasie, gdzie w tym roku miał miejsce dziewiąty już zjazd - to nie tylko możliwość wymiany doświadczeń, ale również nieustający proces integracyjny między poszczególnymi szkołami. Każde z tych miejsc miało znaczący wkład w rozwój polonijnej oświaty w Ameryce.
Pierwszy zjazd zachęcił nauczycieli polonijnych do organizowania mniejszych konferencji i spotkań służących wymianie doświadczeń i dyskusjom nad rozwojem Polski i Polonii, umożliwił również nawiązanie kontaktów między pedagogami z różnych stanów oraz położył kres izolacji nauczania w polonijnych szkołach. Wzajemna komunikacja oraz ścisłe kontakty wewnątrz tego środowiska pozwoliły pracować nad wdrożeniem metody nauczania, która pozwoli przekazać młodemu pokoleniu jak najwięcej z narodowego dziedzictwa. To właśnie w Cambridge Springs przyjęto formułę wspólnoty oświaty polonijnej oraz powołano do życia Głos Nauczyciela - pismo wspierające idee jedności nauczania. Inspiracją dla uczestników i organizatorów oraz wszystkich zaangażowanych w rozwój kultury polskiej stała się w tym czasie osoba Jana Pawła II.
Obecny Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich odbył się w kolebce polskiej emigracji - osadzie Panna Maria. To tutaj 150 lat temu powstała pierwsza polonijna społeczność. Panna Maria stała się ważną częścią naszej wspólnej historii w Ameryce. Współgospodarzami zjazdu były m.in. Polska Szkoła przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Houston oraz Kongres Polonii Amerykańskiej w Teksasie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję