Reklama

Pocztówka z Kanady

Pierwszy kapłan w polskiej parafii

Niedziela w Ameryce 31/2006

Jadąc autostradą nr 401 od granicy z USA na wschód, mijamy olbrzmie miasto Toronto i po ok. 50 km dojeżdżamy do miasta Oshawa, które liczy ponad 150 tys. mieszkańców. Koncern GM ulokował tu produkcję samochodów, która jest największą montownią tego typu w Kanadzie. Dzięki temu wielu ludzi znalazło tu dobrą pracę. Z tego powodu w ubiegłym wieku osiedliła się tu także spora grupa Polaków.
Już w lutym 1928 roku Polacy prosili ówczesnego biskupa Toronto o polskiego kapłana, o ustanowienie polskiej parafii i pozwolenie na wybudowanie kościoła dla Polaków. 12 października 1952 roku polska parafia pw. św. Jadwigi została powołana do życia. Opiekę duszpasterską od początku sprawowali polscy ojcowie oblaci. Pierwszym proboszczem został o. Piotr Klita. Niewielka wówczas polska wspólnota z entuzjazmem przystąpiła do dzieła. Już 26 marca 1961 roku, w Niedzielę Palmową, została odprawiona pierwsza Msza św. w nowym kościele. Przy kościele wybudowano małą plebanię. Polaków przybywało. Przez 27 lat parafią opiekowali się ojcowie oblaci. Ostatnim proboszczem był o. Jan Chwist. Później ojcowie oblaci zaczęli organizować nową parafię polonijną w Mississauga, a parafię św. Jadwigi w Oshawie przejęli księża chrystusowcy.
Pierwszym proboszczem chrystusowcem był ks. Józef Furman. Jego asystentem został ks. Józef Calik (już nieżyjący). Ks. Calik założył między innymi Zespół Taneczny „Tatry”, działający do dzisiaj. Ks. Furman rozbudował plebanię, a okna w kościele przyozdobił witrażami obrazującymi postacie z historii Kościoła w Polsce. Jest witraż z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, z kard. Augustem Hlondem- założycielem Chrystusowców, z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim, z o. Ignacym Posadzym- współzałożycielem Chrystusowców. Ks. Furman nie zapomniał też o ojcach oblatach. Jeden z witraży jest poświęcony ich Założycielowi - św. Eugeniuszowi de Mazenod, biskupowi. Przy parafii bardzo aktywnie działały i działają: Stowarzyszenie św. Jadwigi, kółka różańcowe, lektorzy, ministranci, a także inne grupy.
Po ks. Józefie Furmanie proboszczami byli: ks. Edward Mroczyński, ks. Stanisław Poszwa, a od 1999 roku tę funkcję sprawuje ks. Jan Michalski. Pomaga mu ks. Zbigniew Olbryś. Ojcowie oblaci sprowadzili do parafii w roku 1938 siostry felicjanki. Od maja 1992 roku pracują polskie siostry misjonarki Chrystusa Króla. Obecnie są tu: s. Michalina Wojnarowicz i s. Ewa Sośnicka. Do parafii jest zapisanych ponad 900 rodzin. Na 5 Mszy św. niedzielnych 4 odprawiane są po polsku i jedna po angielsku. W tygodniu Msze św. odprawiane są tylko po polsku. Parafia obejmuje troską duszpasterską Sobotnią Szkołę Języka Polskiego i Szkołę Średnią Języka i Kultury Polskiej im. C. K. Norwida oraz Podstawową Szkołę Katolicką im. św. Jadwigi, która należy do Zarządu Szkół Katolickich i w całości jest finansowana przez rząd kanadyjski.
W tej parafii w ostatnim czasie miały miejsce wielkie wydarzenia. 27 maja br. po raz pierwszy udzielonono tu sakramentu kapłaństwa. Biskup pomocniczy Toronto John Boissonneau udzielił go naszemu diakonowi, chrystusowcowi, Mateuszowi Janowi Gardzińskiemu. Urodził się on w Oshawie i tu ukończył szkołę. W tym kościele był ochrzczony, tu przystąpił do I Komunii św. oraz do bierzmowania. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Zgromadzenia Chrystusowców i w Polsce odbył nowicjat oraz ukończył 6-letnie studia w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Chrystusowców w Poznaniu. Na uroczystości obecni byli przełożony generalny Chrystusowców - ks. Tadeusz Winnicki oraz prowincjał - ks. Andrzej Maślejak.
Następnego dnia, w niedzielę 28 maja, ks. Gardziński odprawił w swoim kościele parafialnym Mszę św. prymicyjną. Zgodnie z poleceniem przełożonych, rozpocznie pracę w Chicago na Trójcowie jako asystent.

Oshawa, 12 czerwca 2006

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję