Reklama

Lipcowe szpalty „Niedzieli w Ameryce”

Posyłamy z Polski do naszych Rodaków za Oceanem piąty numer Niedzieli w Ameryce, zawierający teksty dotyczące nie tylko Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, ale również w Kanadzie. Piszemy m.in. o Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy.
„Lew Judy”, „Magnetyczna Wspólnota” - to określenia odnoszące się do polskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, działającej w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku, a obchodzącej w tym roku swój mały jubileusz - 5-lecie istnienia. (Centralne uroczystości jubileuszowe odbyły się 22 lipca).
Wraz z nauczycielami polonijnymi udajemy się do Teksasu, gdzie odwiedzamy m.in. kolebkę polskiej emigracji - osadę Panna Maria, a w miejscowym muzeum oglądamy sprzęty domowe należące do Polaków, którzy przed laty przybyli do Ameryki.
I jeszcze podróż do Kanady… W Montrealu polska flaga powiewa nie tylko na budynku konsulatu, ale również w wielu innych miejscach, m.in. w mniej urzędowym kawałku Polski na ziemi kanadyjskiej, gdzie mieści się Instytut Dobroczynności prowadzony przez nasze pasjonistki. Siostry pamiętają jeszcze, jak statkiem „Batory” docierały z Gdyni do Montrealu.
W części publicystycznej poznajemy niektóre dylematy stojące przed katolikami mieszkającymi w USA, wywołane wciąż postępującym radykalizmem liberalnych grup, którego końca, niestety, nie widać.

* * *

Przypominamy, że każdy Polak mieszkający na Obczyźnie może stać się korespondentem prasowym Niedzieli w Ameryce. Propozycje tekstów należy przesyłać elektronicznie pod adresem: lidia.dudkiewicz@niedziela.pl
Naszym Współpracownikom i Czytelnikom życzymy miłych wakacji. Niech będą one głębokim oddechem cudownym Bożym światem i duchowym umocnieniem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję