Reklama

Polska

Ślady świętych na Jasnej Górze

W życiu każdego świętego czy błogosławionego można odszukać maryjny wątek. Wielu z nich odznaczało się szczególną miłością do Matki Bożej Jasnogórskiej. Z archiwów, zachowanych pamiątek i wot wynika, że Jasną Górę nawiedziło za życia ponad 120 osób wyniesionych potem do chwały ołtarzy. Jest tu też specjalna Kaplica Relikwii, otwarta tylko raz w roku, właśnie w tym czasie, 1 i 2 listopada.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wszystkich Świętych

Piotr Drzewiecki

Jasnogórskimi pielgrzymami byli m.in. święci: królowa Jadwiga Andegaweńska, abp Józef Bilczewski, abp Zygmunt Szczęsny-Feliński, bp Sebastian Pelczar, o. Maksymilian Maria Kolbe, o. Rafał Kalinowski, s. Faustyna Kowalska czy s. Urszula Ledóchowska. Największym był oczywiście św. Jan Paweł II, który nawiedzał Sanktuarium na wszystkich etapach swojego życia, jako papież sześciokrotnie.

Wśród wyniesionych do chwały ołtarzy, którzy pielgrzymowali na Jasną Górę byli nie tylko Polacy. Przybywał tu np. Jan XXIII czy Matka Teresa z Kalkuty. Święty papież kiedy umierał w 1963 r. polecił ustawić przy swoim łóżku obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Kościół w swojej tradycji oddawał cześć świętym przez uszanowanie relikwii szczególnie męczenników. Na Jasnej Górze w XVII w. w odrębnej kaplicy też gromadzono ich doczesne szczątki. Dziś w Kaplicy Świętych Relikwii znajdującej się w bocznej nawie bazyliki, pod kaplicą Serca Pana Jezusa, są ich setki. Są te sprzed wieków, jak np. męczenników-Honorata i Kandydy czy św. Walentego i te współczesne, jak np. złożone przez córkę św. Joanny Beretty Molli, czy ofiarowane w 2008r. bł. Karola I Habsburga. Są także relikwie popularnego ostatnio św. Charbela.

Kaplica Relikwii otwierana jest najczęściej tylko raz w roku w związku z uroczystością Wszystkich Świętych. Ta jasnogórska zachwyca wystrojem. Podczas ostatniej konserwacji bazyliki odkryte zostały w niej prawdziwe arcydzieła: oryginalne zdobienia, polichromie na szafach i ołtarzach oraz wyjątkowe obrazy. Jako kryptę św. Barbary zaprojektował ją słynny wówczas architekt Goltzman. Od 1628 r. kilkakrotnie przebudowywana, w specjalnych, pozłacanych szafkach, w zdobionych relikwiarzach przechowywała cząstki świętych.

W kaplicy odprawiano kiedyś egzorcyzmy, „aby mieć wstawiennictwo świętych, by to oni wspomagali w zmaganiu się z duchem ciemności, z szatanem”.

Reklama

Relikwie przypominają o społeczności świętych, która cieszy się już chwałą Niebios, zanosząc przed tron samego Boga prośby i modlitwy członków Kościoła pielgrzymującego. Kult relikwii stanowi istotny element kultu świętych.

Szczególnie wymownym znakiem „obecności” świętych jest specjalny relikwiarz wmurowany w tylną ścianę ołtarza w Kaplicy Matki Bożej. Został ufundowany przez NSZZ „Solidarność” w 2010 r. Znajdują się w nim relikwie: bł. kapelana Solidarności ks. Jerzego, s. Faustyny, o. Kolbe, bł. Honorata Koźmińskiego, św. Józefa Pelczara, św. abp. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego oraz św. abp. Józefa Bilczewskiego. Przy tych doczesnych cząstkach świętych na chwilę modlitwy zatrzymują się pielgrzymi, którzy zwyczajowo obchodzą na kolonach ołtarz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Innym przykładem ukazania więzi świętych polskich z Jasnogórską Królową jest cykl: „Święci i błogosławieni wpisani w Jasnogórski Wieczernik”. W arkadach Wieczernika wykonano techniką sgraffito postacie np. bł. Honorata Koźmińskiego, bł. Franciszki Siedliskiej, św. Alberta Chmielowskiego, św. Sebastiana Józefa Pelczara, bł. ks. Jerzego Popiełuszki czy Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Powszechna świadomość o więzi świętych polskich z Jasnogórską Bogurodzicą znalazła wyraz w wielu przedstawieniach ikonograficznych. Jest np. ryngraf Jasnogórskiej Bogurodzicy w otoczeniu polskich świętych i błogosławionych, który paulini podarowali Janowi Pawłowi II podczas jego trzeciej pielgrzymki do Polski w Roku Maryjnym 1987. Na ryngrafie pośrodku znajduje się Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, u góry monogram Maryi i banderola z napisem: „Regina Poloniae Ora Pro Nobis”. Dookoła wzdłuż krawędzi widać dwanaście owalnych medalionów z malowanymi miniaturami polskich świętych i błogosławionych. Są wśród nich m.in.: św. Kazimierz królewicz, św. Wojciech, św. Stanisław BM, św. Stanisław Kostka, bł. Karolina Kózkówna czy bł. Michał Kozal.

2019-11-01 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawiedzenie cmentarzy to nie sentymentalny spacer, ale modlitwa za zmarłych

„Odwiedzin na cmentarzach nie traktujmy jak sentymentalnego spaceru. Modlitwę i odpusty, które możemy uzyskać nawiedzając cmentarze ofiarujmy za bliskich nam zmarłych” – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski.

Bp Miziński podkreślił: „Dzień Zaduszny to czas szczególnej i gorliwej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią. Na naszą modlitwę czekają Ci, którzy po śmierci są w oddaleniu od pełni Bożej miłości, potrzebują oczyszczenia, czyli czyśćca, który jest +przedsionkiem nieba+".

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Sierpień - miesiąc czynu

2021-08-03 06:41

PAP/Tomasz Gzell

Sierpień jest miesiącem, kiedy o Polsce dużo mówimy. Wspominamy Cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie i zwycięstwo „Solidarności”. Przyzwyczailiśmy się do świętowania przez akademie i okolicznościowe uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję