Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra trwa w oczekiwaniu na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Jasna Góra trwa w oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” a także nocne czuwanie modlitewne przygotowujące do tego ważnego dla nas, Polaków, wydarzenia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Tematem spotkania o życiu i posłudze kard. Wyszyńskiego tym razem będą słowa: „Wszystko to Twoje zwycięstwo”. Rozmowy dotyczyć będą książki „Z głębi duszy. Kalendarzyk łaski” ks. Prymasa. Wśród zaproszonych gości są: Iwona Czarcińska, redaktor dzieł Prymasa Wyszyńskiego i ks. Andrzej Gałka, historyk, rektor kościoła św. Marcina w Warszawie.

O. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, organizator spotkań, podkreśla, że „wiadomość o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego odczytujemy jako znak zwycięstwa Maryi, Królowej Polski”. - On wszytko postawił na Maryję, aby Jej chwała mogła w pełni zakrólować w głębi duszy wszystkich dzieci Bożych oddanego Jej Narodu - zauważa paulin w odniesieniu do tematu spotkania. Wyjaśnia, że Prymas „z głębi duszy wypowiedział w czasie więzienia w Stoczku Warmińskim, 8 grudnia, swoje oddanie w niewolę miłości Matce Bożej a potem to co stało się w głębi jego duszy, było mocą dla świadectwa i wielu zwycięstw w czasie jego posługi dla Kościoła i Ojczyzny”.

Reklama

„Kalendarzyk łaski ” dotyka spraw bardzo osobistych. Już sam tytuł powstał z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego. Stanowi dziennik emocji, a jego autor, nawet w odosobnieniu, na wszystko patrzy przez pryzmat łaski. Wybrane fragmenty znane są już niektórym czytelnikom z wydanych wiele lat temu „Zapisków więziennych”. Ta publikacja stanowi ich nowy wybór i opracowanie.

Prymas Wyszyński zapisał m.in.: „największa nieznana człowieka: serce. Tak wspaniałe, że Bóg o nie zabiega. Tak potężne, że może oprzeć się miłości Wszechmocnego. Tak mdłe, że chwyta je w sieci niejedna słabość. Tak szalone, że może zburzyć wszystko szczęście i wszelki ład. Tak wierne, że nie zdoła go zrazić nawet przewrotna niewierność. Tak naiwne, że idzie na lep każdej słodyczy. Tak pojemne, że pomieści w sobie wszystkie sprzeczności. I to - niemal - w każdym człowieku, i to - niemal w jednym drgnieniu oka… Ale człowiek stokroć wspanialszy, bo zdoła nim rządzić. A Bóg? On jeden zna drogi do najbardziej tajemniczego serca. I dlatego na krzyżu człowiek otworzył Serce Boga, aby poznać Jego zamysły”.

Będąc uwięzionym w Komańczy pod datą 26 sierpnia 1956 r. kard. Stefan Wyszyński zanotował: „Dzień Ślubów Narodu (…). Ufam, że Królowa Niebios i Polski dozna dziś wielkiej chwały na Jasnej Górze. Jestem już w pełni spokojny. Spadł kamień z serca. Oby stał się chlebem dla Narodu”.

Reklama

- Zapraszamy na to spotkanie, aby znaleźć w zapiskach kard. Wyszyńskiego z czasów uwięzienia klucz do naszych duchowych zwycięstw - podkreśla o. Tabulski.

Kolejne spotkanie „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” odbędzie się w niedzielę, 27 października o godz. 18.30 w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym. Poprzedzi je o 17.00 Msza św. przygotowująca nas do czerwcowej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

W nocy też trwać będzie modlitwa prowadzona tradycyjnie przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. W Sanktuarium od ponad 30 lat z 27 na 28 dzień każdego miesiąca w Kaplicy Matki Bożej zanoszona była modlitwa o rychłe wyniesienie na ołtarze Prymasa, „który wszystko postawił na Maryję”. Teraz to jest to czas błagania o dobre przygotowanie i przeżycie ogłoszenia tego Prymasa Jasnogórskiego, błogosławionym.

2019-10-25 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z homilii Jana Pawła II podczas Mszy św. odprawionej pod Szczytem Jasnej Góry

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

MARIAN SZTAJNER

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! (...). Oto przybywam w pielgrzymce, żeby oddać chwałę Bogu Przedwiecznemu w tym narodowym sanktuarium mej Ojczyzny, w którym Pani Jasnogórska jako Służebnica Pańska sama oddaje Trójcy Przenajświętszej wszelką cześć i chwałę, wszelką miłość i wdzięczność, jakiej sama tu doznaje (...). Przedziwną tajemnicę jasnogórskiego Sanktuarium liturgia oddaje, przede wszystkim czytając zapis Ewangelii Janowej o godach w Kanie Galilejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję