Reklama

Kościół

Ks. Łukasz Nycz: nauczanie Jana Pawła II, proroka, jest ponadczasowe

Św. Jana Pawła II nazywamy często prorokiem. Nauczanie zaś proroków jest uniwersalne i ponad czasowe - mówi w rozmowie z KAI ks. Łukasz Nycz. Koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia opowiada o obchodzonym w najbliższą niedzielę Dniu Papieskim, a także przybliża praktykowane w Fundacji sposoby aktualizowania nauczania i postaci św. Jana Pawła II wśród młodego pokolenia.

[ TEMATY ]

wywiad

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dawid Gospodarek (KAI): Jakie hasło towarzyszy tegorocznemu Dniowi Papieskiemu?

Ks. Łukasz Nycz: - Hasło Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy” to przede wszystkim słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Marka, które wypowiedział w Ogrójcu pomiędzy modlitwą Jezusa a pojmaniem Go przez Żydów. Z jednej strony pokazują wielką determinację i gotowość Jezusa do realizacji woli swojego Ojca, a z drugiej strony są zachętą skierowaną do apostołów, aby starali się Go naśladować. Słowa te jako tytuł swojej przedostatniej książki poświęconej refleksji nad posługą biskupa w Kościele przyjął św. Jan Paweł II. Papież podzielił się w niej swoimi doświadczeniami posługi biskupiej, ale myślę, że każdy może znaleźć w niej wskazówki dotyczące swojego życia. Warto zwrócić uwagę chociażby na ostatni rozdział, gdzie św. Jan Paweł II zestawiał ze sobą postać Jezusa i Abrahama, pokazując w ich życiu gotowość do realizacji woli Bożej. Jest to jednocześnie główny temat, który chcemy odkrywać podczas tegorocznego Dnia Papieskiego - Chrystusa, który nieustanie powołuje człowieka, aby szedł i naśladował Go, a przez to pragnie obudzić w człowieku nadzieję. Wróćmy bowiem do sceny z Ogrójca, kiedy apostołowie są pełni smutku, strachu, niepewności, a Jezus mówi słowa pełne odwagi. Myślę, że każdy z nas doświadcza różnych trudności, przeciwności, braku nadziei, pytań o sens życia. Jezus staje wobec każdego człowieka i mówi – „wstań i chodź za mną”, chcę Ci pokazać drogę, która może jest trudna, tak jak były nią moja męka i śmierć, ale jeśli idziesz za mną, to ta droga poprowadzi Cię do rodności zmartwychwstania. Chcemy w ty dniu aby w serca ludzkie na nowo tchnąć nadzieję, która płynie od Chrystusa paschalnego.

KAI: W tym roku przypada też 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W tym roku rzeczywiście wracamy często do 1979 roku. Papieska pielgrzymka była orędziem nadziei, z którym przybył Jan Paweł II przybył do swojej Ojczyzny. W homilii z ówczesnego Placu Zwycięstwa, gdzie mówił, iż nie można wyłączyć Chrystusa z dziejów Polski, pokazał, gdzie trzeba szukać zrozumienia i wartości naszej historii. W końcu modlitwa o nowe wylanie Ducha Świętego oraz dalsze nauczanie, zmieniło Polskę, i rozpoczęło 10 lat przemian, które zaowocowały upadkiem komunizmu…

- Czy postać Jana Pawła II jest wciąż żywa i ważna dla młodego pokolenia, które już być może go nie pamięta? Dlaczego warto promować postać i myśl Jana Pawła II?

Reklama

- Św. Jana Pawła II nazywamy często prorokiem. Nauczanie zaś proroków jest uniwersalne i ponad czasowe. Jeśli sięgamy do nauczania św. Jana Pawła II, chociażby z tej pierwszej pielgrzymki do Polski, to jest ono wciąż aktualne. Odwołanie się do Jezusa Chrystusa, otwartość na Ducha Świętego, a szczególnie ostatnia homilia na krakowskich Błoniach, kiedy papież wołał „musicie być mocni” i stać na straży wiary, w dzisiejszych czasach nie straciły na swojej aktualności. To pokazuje, iż nadal możemy z tego nauczania czerpać, gdyż wyprzedzało ono swoją epokę. Papież sięgał o wiele głębiej w swoich rozważaniach, nie tylko analizując ówczesną rzeczywistość, ale patrzył dalej w przyszłość. My dzisiaj żyjemy w tych czasach, o których prorokował św. Jan Paweł II. A zatem papieskie nauczanie jest świetnym materiałem do refleksji, żeby w jego świetle czytać także dzisiejsze czasy.

- Kilka lat temu w kwartalniku Klubu Jagiellońskiego „Pressje” postawiono tezę, że „zabiliśmy proroka”. Czy teraz wskrzeszamy proroka?

- Jeśli chodzi o zabicie proroka to rzeczywiście może tu chodzić o takie utożsamienie św. Jana Pawła II tylko i wyłącznie z kremówkami, ciepłą i uśmiechniętą osobą machającą laseczką. Z drugiej strony nie możemy tego pominąć gdyż rzeczywiście św. Jan Paweł II taki był, i za to go kochaliśmy i wciąż kochamy. Nie możemy zatrzymywać się jednak tylko na tym zewnętrznym przekazie papieża. Był i jest on potrzebny, gdyż też był swoistego rodzaju orędziem. Kiedy wspominamy św. Jana Pawła II ze Światowych Dni Młodych bujającego się z młodymi w rytm muzyki to młodych porywało gdyż było autentyczne. Za tymi znakami szedł jednak przede wszystkim konkretny przekaz, niejednokrotnie trudny i wymagający, ale zawsze pełen nadziei i wzywający do podjęcia konkretnego działania. Dziś to waśnie Dzień Papieski służy temu, żeby na nowo zatrzymać się nad nauczaniem św. Jana Pawła II. Wezwaniem do tego jest list pasterski przygotowany przez biskupów, w którym zostały wskazane konkretne elementy nauczania, do którego chcemy się odwoływać w tym roku. Inspirują do tego także wydarzenia w skali całego kraju począwszy od konferencji naukowych, przez organizację gier terenowych, a skończywszy na sprzedawanych kremówkach, do których dołączany jest cytat ze fragmentem nauczania św. Jana Pawła II.

- W jaki sposób w Fundacji DNT ukazuje się aktualność nauczania Jana Pawła II?

- Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ukazuje aktualność nauczania św. Jana Pawła II przede wszystkim przez program formacyjny realizowany w ciągu roku szkolnego czy akademickiego, jak i w trakcie letnich obozów wakacyjnych. Na obozach wakacyjnych stałym punktem dnia jest tzw. „Kwadrans ze św. Janem Pawłem II” podczas którego młodzi konfrontują się z wybranym fragmentem nauczania papieża, a następnie mają czas na dzielenie się w grupach tym, co odkryli w czasie analizy tekstu. Podczas obozu jest też tzw. Dzień Papieski, kiedy stypendyści poznają życie i nauczanie św. Jana Pawła II. Jest to szczególnie ważne dla młodszych stypendystów, gdyż niektórzy z nich urodzili się już po śmierci św. Jana Pawła II.

2019-10-07 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierny do końca

Niedziela warszawska 36/2022, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

Michał Czartoryski

Archiwum o. DK

O. Dariusz Kantypowicz, dominikanin

O. Dariusz Kantypowicz, dominikanin

O tym, że nawet stolarka może przydać się w zakonie, niezbywalnej godności ludzkiego życia i wierności powołaniu aż do męczeństwa, z o. Dariuszem Kantypowiczem rozmawia Łukasz Krzysztofka

Łukasz Krzysztofka: 6 września 1944 r. zginął bł. o. Michał Czartoryski, dominikanin. W czasie Powstania Warszawskiego nie opuścił rannych powstańców i został razem z nimi zamordowany przez Niemców. Z czego wynikała ta heroiczna postawa o. Czartoryskiego?

O. Dariusz Kantypowicz: Myślę, że z pragnienia wypełnienia swojego powołania do końca. Personel medyczny i znajomi prosili go, żeby wyszedł jako świecki, przebrał się, zdjął habit. Ale on był kapłanem, który nie opuszcza swoich owiec, nawet jeśli grozi to śmiercią. Nie wiedział na 100 proc., że Niemcy go zabiją, ale był pewien, że chce zostać przy rannych. Zwłaszcza, że oni mieli zostać pozostawieni na pastwę żołnierzy, którzy mogli bardzo okrutnie ich potraktować i tak ostatecznie postąpili. To był szczególny wymiar jego powołania – wierność do ostatniej chwili, jako pasterz wśród tych, których życie wydawałoby się, że nie ma już wartości.

CZYTAJ DALEJ

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

[ TEMATY ]

książki

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję