Reklama

Jasna Góra

Prawnicy na 40. pielgrzymce na Jasną Górę

„Prawo a sumienie” pod takim hasłem na Jasnej Górze odbyła się 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników. W tym roku miała ona także charakter dziękczynienia za zakończenie procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, który zainicjował jasnogórskie spotkania polskich prawników.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Zdzisław Sowiński

Ks. Tomasz Czarnocki, krajowy duszpasterz prawników przypomniał, że Prymas Tysiąclecia sam był prawnikiem i wiedział w jak ważnym obszarze życia społecznego ta grupa pracuje. - Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że trzeba wpływać na poszczególne grupy zawodowe, trzeba wskazywać im drogę, trzeba integrować. On nam patronuje. Jest to dla nas osoba, która jest świetlanym wzorem – powiedział kapłan.

Pan Andrzej, prawnik z Warszawy podkreśla, że podczas pielgrzymki modli się właśnie o integrację środowiska, ale w duchu miłości. - Zwłaszcza teraz kiedy chodzi o pracę wymiaru sprawiedliwości, która w różny sposób jest oceniana, prawnicy we wszystkich grupach zawodów prawniczych powinni się zintegrować, zwłaszcza w tej chrześcijańskiej miłości, bo tego dziś brakuje. Zapominamy o dziesięciu przykazaniach a to jest najważniejsze - uważa uczestnik pielgrzymki. Celem i zadaniem Krajowego Duszpasterstwa Prawników jest umacnianie wierności wartościom chrześcijańskim, które winny być fundamentem wszelkiego dobrego prawa.

Reklama

Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników, a homilię wygłosił ks. Tomasz Czarnocki, krajowy duszpasterz prawników.

- Tematem wiodącym w tym roku jest sprawa sumienia w prawie, a więc w całym procesie stanowienia prawa, a potem jego stosowania i przestrzegania. Sumienie jest tą instancją, która jest dla człowieka wierzącego podstawową przy podejmowaniu wszystkich decyzji - mówił na początku Mszy św. bp Sawczuk.

List do prawników, uczestników jasnogórskiej pielgrzymki, wystosował prezydent Andrzej Duda, doktor nauk prawnych. „Uważam za niezmiernie ważne, by obowiązujące w państwie polskim prawo zarówno litera przepisów, i ich interpretacje, jak też sposób stosowania było podporządkowane najwyższym wartościom naszej wspólnoty - napisał prezydent. Jego zdaniem "tylko tak przecież możemy uniknąć popadnięcia w bezduszny formalizm i pozytywizm, które w dalszej konsekwencji prowadzą nie tylko do aktów niesprawiedliwości, dokonywanych w majestacie prawa, lecz nawet do wypaczenia lub wręcz odwrócenia pierwotnego sensu i celu samych norm i zasad leżących u podstaw systemu prawnego”.

Reklama

W programie Pielgrzymki Prawników Polskich znalazła się także Droga Krzyżowa na Wałach oraz spotkanie formacyjno–dyskusyjne w Sali Papieskiej.

Na doroczne spotkanie przyjechało ok. 300 osób z duszpasterstw prawniczych, wśród nich prawnicy, sędziowie i adwokaci.

2019-10-05 20:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Pątnicy z 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki biorą dziś udział na Jasnej Górze w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel. Poprzedziło je nocne czuwanie w kaplicy cudownego obrazu.

W poznańskiej pielgrzymce, która dotarła wczoraj do sanktuarium, wędrowało ponad 1600 osób w 18 grupach. Aby dojść do celu, pielgrzymi z Wielkopolski musieli w ciągu kilkunastu dni pokonać dystans ponad 300 km. Wśród nich pielgrzymowało 34 księży, 22 kleryków i 16 sióstr zakonnych. Najmłodszym pielgrzymem był 4-miesięczny Teodor Dolata, a najstarszą pątniczką 90-letnia Felicja Tomczak. Najdłużej natomiast, bo po raz 52., pielgrzymuje Kazimierz Matuszewski.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Bo daje nadzieję

2021-07-25 11:33

Norbert Polak

Bogdan „Kryzys” Krzak był gościem spotkania w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowej Hucie

Bogdan „Kryzys” Krzak był gościem spotkania w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowej Hucie

    Czterech ojczymów, papierosy, alkohol, rozbój… i trzy proste słowa, które zmieniły życie.

    23 lipca gościem na plantach kościoła św. Brata Alberta w Nowej Hucie był Bogdan „Kryzys” Krzak. Obecnie jest ojcem 4 dzieci i dziadkiem 7 wnucząt oraz instruktorem terapii uzależnień. To wiara pomogła mu poukładać życie i pójść do ludzi, których darzył niechęcią. Dziś jest gotowy na wszystko i wie, że Jezus ciągle towarzyszy człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję