Reklama

Jasna Góra

8 tys. amazonek na Jasnej Górze

Rak to nie wyrok - przekonywały zgromadzone na Jasnej Górze kobiety po chorobie nowotworowej piersi. Dziękowały za drugą szansę i apelowały o zdrowy styl życia, badania i zaufanie Bogu w każdej sytuacji. O jedności z uczestniczkami 22. pielgrzymki zapewnił papież Franciszek w specjalnym telegramie. Z żółtymi słonecznikami przybyło ok. 8 tys. pań. Przyjechały delegacje amazonek z Czech i z Niemiec. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Chcemy dotknąć Jezusa”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

amazonki

Jasna Góra / Krzysztof Świertok / BPJG

Mimo podejmowanych działań epidemiolodzy mówią w Polsce o wzroście zachorowań. Rocznie aż 160 tys. osób choruje na nowotwór, z tego 19 tys. na raka piersi. Chorują coraz młodsze kobiety.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych wylicza, że „niepalenie, otyłość, alkohol i aktywność fizyczna, aż w czterdziestu procentach mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania w niektórych nowotworach”.

Zobacz zdjęcia: 8 tys. amazonek na Jasnej Górze

Reklama

Wehmann przypomina, że obok zdrowego stylu życia bardzo ważna jest także profilaktyka. Podkreśla, że konieczne jest zwiększenie środków na kampanie prozdrowotne, bo dotychczasowe metody np. marsze różowej wstążeczki, już nie wystarczają.

"Jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, jest Europejski Kodeks Walki z Rakiem - apeluję do decydentów, żeby słowo walka używać jak najmniej, bo słownictwo też jest bardzo ważne - powiedziała amazonka. Przypomina, że „jest już leczenie, trzeba mieć wiedzę, nie walczyć, nie iść na wojnę, tylko się leczyć”. Mszy św. dla kobiet po chorobie nowotworowej piersi przewodniczył na szczycie jasnogórskim bp Antonii Długosz z Częstochowy. W kazaniu przypomniał wspominaną dziś w Kościele św. s. Faustynę, która „choć miała niezwykle skomplikowane życie potrafiła mieć otwarte serce i ręce nawet wobec wrogów”.

Przypominając, że sam zmaga się z nowotworem jelita gruba, bp Długosz podkreślał, że doświadczając choroby nowotworowej często pytamy: dlaczego mnie to spotkało i prosił, by pamiętać, że dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej, bo „ żyjemy nadzieją jaką daje nam Jezus”. - Dziękujemy za kolejny rok życia i prosimy byśmy doświadczając cierpienia nigdy od Chrystusa nie odeszli – mówił kaznodzieja.

Reklama

Stowarzyszenie "Amazonki" jest organizacją samopomocową, niemedyczną, służącą wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi. To ruch na rzecz kobiet z rakiem piersi w Polsce. Jego celem jest dostarczanie kobietom chorym emocjonalnego i praktycznego wsparcia, ułatwienia im podejmowania osobistych decyzji i znalezienia motywacji powrotu do zdrowia oraz uzyskania możliwie najlepszej jakości życia. Jednym z istotnych zadań ruchu jest zaznajamianie społeczeństwa z problematyką wczesnego wykrywania raka piersi, leczenia i rehabilitacji.

Amazonki przez lata zrealizowały w ramach stowarzyszenia liczne programy edukacyjne i społeczne, takie jak: „Różowa Wstążeczka” przeznaczona dla dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych, czy „Breast Friends - Przyjaciele od Piersi” - akcentująca konieczność indywidualnego podejścia do pacjenta i znaczenie wsparcia osób bliskich oraz to jedna z głośniejszych akcji „Wielka Kampania Życia” prowadzona od 15 lat na rzecz profilaktyki.

Organizacje działające na rzecz kobiet z rakiem piersi od wielu lat zabiegały o wprowadzenie zintegrowanego systemu leczenia raka piersi w Polsce - tzw. Breast Cancer Unity. - Bardzo cieszymy się, że rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane przez ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. Dzięki tej decyzji pacjentki mają już od września zapewnioną pełną diagnostykę i indywidualną opiekę – powiedziała Krystyna Wechman.

Ruch Amazonek liczy obecnie ponad 20 tys. członkiń, zrzeszonych w 207 Klubach i filiach, które w 1993 r. utworzyły Federację Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii "Amazonki" z siedzibą w Warszawie, która następnie została przeniesiona do Poznania i obecnie działa jako Federacja Stowarzyszeń Amazonki. Federacja jest członkiem międzynarodowych organizacji: "Reach to Recovery" i "Europa Donna". Jej symbolem stała się Amazonka, co nawiązuje do starożytnych Amazonek, kobiet niezwykle silnych, gotowych w walce o przetrwanie pozbawić się piersi.

2019-10-05 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myśliborskie wędrowanie do św. Faustyny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 39/2012

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Matka Boża

KS. ROBERT GOŁĘBIOWSKI

Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu podczas wizyty w Goleniach

Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu podczas wizyty w Goleniach

Dość dużo jest różnorodnych pielgrzymek, które odbywają się w naszej archidiecezji. Do jednej z najbardziej cenionych należy bez wątpienia doroczne piesze wędrowanie z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w dniach 23-25 sierpnia i zgromadziła na trasie ponad 240 uczestników. Data pielgrzymki wiąże się z uczczeniem daty urodzin św. s. Faustyny, która przypadała 25 sierpnia.
Mimo tego, że jest to stosunkowo krótka pielgrzymka, gdyż tylko trzydniowa, to jednak jej ważny, bogaty duchowy wymiar sprawia, że każdego roku przybywa uczestników, a rozwijający się kult Bożego Miłosierdzia dodaje niezwykłej treści tym, którzy ofiarowują swój trud dążenia do tego przepowiedzianego przez Apostołkę Miłosierdzia miejsca. Spotkałem pielgrzymów podczas ostatniego postoju w Golenicach, 5 km przed Myśliborzem. Zostali wspaniale przyjęci przez parafian z ks. kan. Krzysztofem Bochnakiem na czele, i tak zresztą było wszędzie, gdzie nocowali i dokąd przybywali pielgrzymi. Budująca była szczególnie atmosfera, która jednoczyła wszystkich. Widać było prawdziwą wspólnotę serc oddanych Bogu i drugiemu człowiekowi. Wśród wędrujących było bardzo dużo młodych ludzi, szli i starsi, ale także wzruszającym akcentem była obecność licznej grupy osób niepełnosprawnych na wózkach, dwóch osób niewidomych oraz dziewięciu więźniów przebywających w Areszcie Śledczym w Szczecinie, którzy szli pod opieką kapelana ks. Roberta Kosa. Świadectwem i owocem godnego przeżycia czasu „rekolekcji w drodze” było nieustanne przystępowanie do sakramentu pokuty. Podczas ponadpółgodzinnego postoju pięciu kapłanów spowiadało cały czas, mimo tego, że wielu pielgrzymów odbyło spowiedź także w czasie wędrowania. To był niewątpliwy dar oddziaływania św. Faustyny, bo to ona wskazała swoim orędziem na wartość otrzymania łaski miłosierdzia.
O bogactwie ducha pielgrzymów świadczą ich osobiste zwierzenia. Irek z jednej ze szczecińskich parafii szedł z sześciorgiem swoich dzieci, a jego małżonka, oczekując narodzin siódmego dziecka, pozostała wyjątkowo w tym roku w domu. Dla całej ich rodziny, która zaangażowana jest we wszelkie formy pracy duszpasterskiej w parafii, pójście do Myśliborza jest czasem łaski i formowania swego wnętrza do budowania świętości życia ich rodziny. Pani Czesia, katechetka z Gryfina, odbyła już doroczną gryfińską pielgrzymkę z Górnego Tarasu na Słoneczne, a obecnie dając świadectwo otrzymania łask od Boga za pośrednictwem św. Faustyny, całym sercem angażuje się w pielgrzymowanie, podkreślając niezłomność ducha i poczucie prawdziwej rodziny na trasie. Wzajemna życzliwość, uśmiech, dar pomocy, dostrzeganie potrzeb bliźniego to trwałe elementy, które cechują pielgrzymów i owocować będą w codziennym życiu. Siostry Jezusa Miłosiernego - jedna z Białorusi, a druga postulantka z Brazylii - z uśmiechem na twarzy i temperamentem w głosie wskazywały na głębokie treści modlitewne oraz intencję wypraszania nowych powołań do ich zgromadzenia tak, by prawda o Bożym Miłosierdziu docierała wszędzie. Alumn Michał z IV roku szczecińskiego seminarium mówi o poczuciu wspólnotowości, o ogromnej pogodzie ducha pielgrzymów, ale i także o doświadczeniach, które będą przydatne w jego niedalekiej już pracy kapłańskiej. Wszystkich jednak ujął ks. prał. Jan Kazieczko, proboszcz parafii św. Jakuba w Szczecinie, który jak zawsze z właściwym mu humorem pielgrzymował przez trzy dni na bosaka!
Na dzień uczczenia urodzin św. s. Faustyny do Myśliborza przybyła także jednodniowa pielgrzymka z Trzcińska-Zdroju, składająca się z 70 osób pod duchową opieką ks. kan. Marka Piotrowskiego oraz XII Piesza Pielgrzymka z Koszalina, która, przebywając 225 km, szła pod hasłem „Idźmy do Domu”. Pielgrzymi z sąsiedniej diecezji szli przez Białogard, Połczyn-Zdrój, Drawsko Pomorskie, do celu pielgrzymki dotarli w piątek 24 sierpnia powitani przez abp. Andrzeja Dzięgę, a następnie wzięli udział w wieczornym czuwaniu. Natomiast uroczystą Mszę św. na zakończenie pielgrzymki wraz z głębokim słowem Bożym w sanktuarium w Myśliborzu odprawił bp Krzysztof Zadarko z Koszalina.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję