Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Kongres i Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

W najbliższą sobotę, 28 września na Jasnej Górze odbędzie się Kongres Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a następnego dnia 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W tym roku świętujemy 40. rocznicę powstania Krucjaty, która została podjęta przez czcigodnego sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jako odpowiedź na apel św. Jana Pawła II wypowiedziany w czasie audiencji pożegnalnej dla Polaków: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”. Proklamacja Krucjaty nastąpiła 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

W ramach Kongresu zostanie między innymi podjęta tematyka głoszenia „Ewangelii Wyzwolenia” oraz próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób pracować z ludźmi młodymi? Będzie także okazja do rozważenia tematyki dotyczącej mechanizmów różnych uzależnień oraz jak słuchać, towarzyszyć, rozeznawać i jednać z Kościołem.

Reklama

Z kolei poprzez pracę w małych grupach uczestnicy podejmą następującą problematykę: udział KWC w Narodowym Programie Trzeźwości; media w służbie KWC; Ewangelia Wyzwolenia w parafii; KWC w przestrzeni publicznej; zaangażowanie kandydatów i członków KWC; indywidualne wsparcie osób potrzebujących pomocy; KWC w wychowaniu młodzieży; KWC w Ruchu Światło-Życie.

Sobotniej Eucharystii będzie przewodniczył bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Niedzielna pielgrzymka KWC rozpocznie się spotkaniem w auli Jana Pawła II, a następnie będzie celebrowana Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu przez bpa Krzysztofa Włodarczyka, Delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie. O godz. 15.00 odbędzie się droga krzyżowa na wałach jasnogórskich.

2019-09-27 12:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: Bez troski o życie duchowe nie ma troski o życie społeczne

[ TEMATY ]

pielgrzymka

razem.tv

Bez troski o życie duchowe trudno mówić o trosce o życie społeczne – zwrócił uwagę bp Marek Solarczyk. Po raz szósty na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Burmistrzowie, wójtowie, pracownicy Starostwa Powiatowego, oraz urzędów, modlili się przed Cudownym Obrazem o potrzebne łaski dla siebie i mieszkańców, których reprezentują.

W homilii biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przypomniał samorządowcom o konieczności troski o życie duchowe. - Potrzeba by człowiek umiał dostrzec dary Boga i przyjąć je z szacunkiem i wdzięcznością. By więź z Panem stała się fundamentem życia osobistego i zaangażowania na rzecz innych – powiedział bp Solarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję