Reklama

Bielszczanie pamiętali o rocznicy stanu wojennego

Eucharystia i okolicznościowa wystawa

13 grudnia, w 24. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego ks. prob. Marian Wyszkowski, ks. prefekt Janusz Szymański oraz ks. Andrzej Witerski, kapelan szpitala, odprawili Mszę św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Obchody rocznicowe w bielskim Ratuszu zainagurowała wystawa, zatytułowana „Drogi do wolności. Przez «Solidarność» do Europy”, ukazująca narodziny „Solidarności” i tragiczne karty stanu wojennego.

Niedziela podlaska 5/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ks. Wyszkowski nawiązał do tamtego tragicznego dnia, ograniczeń stanu wojennego, które szczególnie uderzały w godność osoby ludzkiej. Kaznodzieja wiele miejsca poświęcił roli „Solidarności”, której nie zniszczył wprowadzony stan wojenny. To dzięki jej hasłom, a przede wszystkim ludziom, którzy choć byli internowani, w narodzie trwał jednoczący duch.
W modlitwie wiernych członkowie „Solidarności” modlili się za swój związek, za poległych, którzy w okresie stanu wojennego oddali swoje życie. Po Mszy św. zebrani przeszli wraz z duchowieństwem do patriotycznej kaplicy Matki Bożej, gdzie pod tablicą ks. Jerzego Popiełuszki złożyli kwiaty i odśpiewali pieśń pt. Boże, coś Polskę.
Po uroczystości w kościele delegacja „Solidarności” przeszła na cmentarz wojenny, gdzie przy XIV stacji Polskiej Drogi Krzyżowej złożyła kwiaty, zapaliła znicze i odmówiła Anioł Pański.

Drogi do niepodległości
Wystawa nawiązywała do dróg do niepodległości. Informowała, że po II wojnie światowej wschodnie granice Polski zostały przesunięte na zachód. Polska wraz z Węgrami, Czechosłowacją, NRD, Rumunią, Bułgarią, Jugosławią i Albanią weszła do bloku sowieckiego. Europą Wschodnią określano nie tylko geograficzną część kontynentu, ale przede wszystkim kraje wcielone w skład Związku Radzieckiego. Przez ponad pół wieku kontrolę nad tymi państwami miał Związek Radziecki.
Polacy nigdy nie zrezygnowali z dążeń do niepodległości. Chłopi bronili prywatnej własności, ziemi, Kościół katolicki nie poddał się politycznej kontroli, a inteligencja nie podporządkowała się wschodniej ideologii.
Kryzysy w PRL-u doprowadziły do drastycznych podwyżek cen, którym w Poznaniu w 1956 r. sprzeciwili się robotnicy. W kolejnych protestach studenci i robotnicy (1968, 1970 i 1976 r.) domagali się przywrócenia wolności słowa, praw obywatelskich. Demonstracje wymierzone przeciw sowieckiej dominacji krwawo tłumiły milicja i wojsko.
Pamięć tamtych tragicznych dni i ofiar, słowa Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa w Warszawie w czasie pielgrzymki w 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” otworzyły narodowi drogę do wolności.
14 sierpnia 1980 r. robotnicy z Stoczni Gdańskiej pod przewodnictwem Lecha Wałęsy rozpoczęli strajk. Proklamowano Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność”, zrzeszający wkrótce 10 mln ludzi. Wydawało się, że po podpisaniu 31 sierpnia pierwszych porozumień z władzami komunistycznymi nastąpi pierwszy powiew wolności.
Władza pozornie akceptując „Solidarność”, przygotowywała się do rozbicia związku. Nocą 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny. Internowano działaczy „Solidarności”. Protestował Zachód, który poprzez radio, telewizję, prasę rozpalał ludzkie serca, solidaryzując się z naszym narodem, także poprzez materialną pomoc.
Zniesienie stanu wojennego w 1983 r. nasiliło represje wobec działaczy opozycyjnych. 19 października 1984 r. został uprowadzony i zamordowany kapelan „Solidarności” ks. Jerzy Popiełuszko.
Obrady okrągłego stołu w 1989 r., wybór niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego przyczyniły się do upadku muru berlińskiego i aksamitnej rewolucji w Pradze.

Pamiątki bielskiej „Solidarności”

Na okolicznościowej wystawie wśród zgromadzonych pamiątek zobaczyć było można m.in.: apel Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Bielsku Podlaskim w sprawie fundacji sztandaru bielskiej organizacji NSZZ „Solidarność”: „Apeluję o podjęcie decyzji w dniu 20 lipca 1981 r. w sprawie fundacji sztandaru bielskiej organizacji NSZZ «Solidarność» z dobrowolnych składek swych członków.(…) Sztandar «Solidarności» będzie nas prowadził do celu i pomoże przezwyciężyć trudności napotykane na tej trudnej, ale jakże zaszczytnej drodze. Sztandar, jako symbol jedności, jednoczy ludzi - tak samo myślących, tak samo czujących. Mamy nadzieję, że nie zabraknie żadnego z nas, kto nie przeznaczy na ten cel skromnej kwoty, z której ufundujemy sztandar bielskiej organizacji”.
W zachowanym piśmie NSZZ „Solidarność” z 6 grudnia 1980 r. skierowanym do Białegostoku Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bielsku Podlaskim podała, że wśród 281 zatrudnionych osób jest 147 członków „Solidarności”.
Nad gablotą, w której zgromadzono pieczątki, znaczki, maszynę do pisania, odbitki pism wykonane techniką powielaczową, zamieszczono transparent związku ze słowami TKK NSZZ „Solidarność” w Bielsku Podlaskim. Można też było zobaczyć legitymacje związkowe, archiwalną prasę i portret ks. Jerzego Popiełuszki. Wzrok zwiedzających przyciągały liczne proporczyki. Na jednym z nich wypisane były słowa: „Za wolność, prawo i chleb” oraz daty buntów robotniczych.
Organizatorami wystawy zorganizowanej przez Fundację Centrum „Solidarności” z siedzibą w Gdańsku były: Muzeum w Bielsku Podlaskim, Odział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Odział Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Bielsku Podlaskim. Zgromadzone eksponaty pochodziły ze zbiorów: Fundacji, Muzeum Historycznego, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Oddziału Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Bielsku Podlaskim oraz od osób prywatnych, a obecnie należących do Kazimierza Leszczyńskiego i nieżyjącego już Wincentego Sołuba.
Kierownictwo Muzeum umożliwiło młodzieży zwiedzanie wystawy wraz z prelekcją, którą prowadził pracownik białostockiego oddziału IPN-u.
W otwarciu wystawy uczestniczyli bielscy solidarnościowcy, w tym Kazimierz Leszczyński, dawny przewodniczący, Jan Koc, Bronisław Klepacki. Przewodniczący związku Krzysztof Linka wyraził przekonanie, że dla przybyłej młodzieży wystawa jest otwartą lekcją historii, natomiast dla tych, którzy tworzyli związek - refleksją i buntem za wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny, internowania i wyjazdy naszych elit na Zachód. Swoimi refleksjami nt. stanu wojennego podzielił się Kazimierz Leszczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokochał na dobre i na złe

Niedziela Ogólnopolska 40/2010, str. 18-19

zaciszegwiazd.pl

Zwielkiego okna sypialni swego nowego góralskiego domu Halina i Jacek Zielińscy widzą Giewont. Wprowadzili się tu niedawno, cieszą się ze swej pięknej sypialni jak nowożeńcy. A przecież pokochali się na dobre i na złe dość dawno temu. Są małżeństwem 39 lat.
„Skaldowie” zawsze żyli między Krakowem a Tatrami, co słychać w ich muzyce. Jacek i Andrzej Zielińscy urodzili się i wychowali w Krakowie, ale ich mama to góralka z Zakopanego. Do Zakopanego jeździli więc na wszystkie święta, na wakacje, na narty, byli tu u siebie.
Trzy lata temu obok dawnego domu rodziców Jacek pobudował piękną, stylową chatę z bali. Jest w niej aż jasno od drewna. Halina zadbała o wystrój i liczne góralskie ozdoby, a także piękny ogród z kapliczką z Jezusem Frasobliwym. I znów cała rodzina ma dokąd przyjeżdżać na święta i wakacje.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Jan Paweł II odwiedził ten region 25 i 26 września 1993 roku. Kardynał Dziwisz przybędzie do miejscowości Villa, o godz. 15.30, gdzie powita go tamtejszy proboszcz, ks. Maurizio Giaretti, władze cywilne i wojskowe oraz zespół muzyczny Cotti z Asti. Zwiedzi stałą wystawę fotograficzną w kościele Bractwa św. Michała, a o godz. 17.00 będzie przewodniczył Eucharystii w parafii św. Piotra, koncelebrowanej przez biskupa Marco Prastaro. Na zakończenie, po pozdrowieniu wiernych, uda się do Santo Stefano di Montegrosso z okazji 20. rocznicy wizyty młodzieży z tej wspólnoty u Ojca Świętego w Rzymie. Po chwili modlitwy weźmie udział w zasadzeniu drzewka oliwnego na pamiątkę tego wydarzenia i pozdrowi wiernych.

CZYTAJ DALEJ

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję