Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamięć – prawda – tożsamość

– Dziś włączamy ofiary z życia zamordowanych mieszkańców Częstochowy i okolic w tajemnicę Eucharystii, i prosimy naszych świętych patronów, w tym również błogosławione męczenniczki z Nowogródka Siostry Najświętszej Rodziny z Nazaretu z s. Stellą i s. Marią, abyśmy byli wolni, budując na prawdzie z pomocą Boga – mówił abp Wacław Depo w 80. rocznicę „Krwawego Poniedziałku” 4 września br. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w miejscu tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Beata Pieczykura/Niedziela

4 września br. abp Wacław Depo metropolita częstochowski w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar tamtych tragicznych wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą „Krwawy Poniedziałek”.

Zobacz zdjęcia: Pamięć – prawda – tożsamość

W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o stacjach modlitwy za tych, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju: w Wieluniu na ruinach fary, w Mokrej i archikatedrze w Częstochowie. W tym duchu podkreślił: – Bez wejścia w Eucharystię żadne ludzkie cierpienie nie będzie miało sensu. Przypomniał, że Częstochowa i ziemia częstochowska są naznaczone krzyżem Chrystusa. Dlatego tak ważna jest pamięć historyczna, o której św. Jan Paweł II mówił, że „pomaga nam zachować tożsamość i jedność narodu i Kościoła”.

Na modlitwie zjednoczyli się: duchowieństwo, Niższe Seminarium Duchowne wraz z rektorem i wychowami, osoby życia konsekrowanego, Rycerze Kolumba, przedstawiciele organizacji społecznych i wierni. Po Eucharystii złożono kwiaty na grobie ofiar niemieckiej zbrodni na cmentarzu Kule.

Reklama

Tragiczne wydarzenia z 4 września 1939 r. upamiętnił również spektakl „Czas Mroku”, zaprezentowany na pl. Biegańskiego.

4 września 1939 r., dzień po wkroczeniu do miasta, Niemcy dokonali jednej z najbardziej bestialskich zbrodni popełnionych przez niemieckich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej. Tego dnia żołnierze Wehrmachtu i funkcjonariusze SS urządzili łapanki na ulicach miasta. Pędzili ludzi w wyznaczone miejsca koncentracji, m.in. plac przed katedrą, przy ul. Strażackiej, obecny plac Biegańskiego oraz plac Daszyńskiego. Przed katedrą strzelali w tłum ludzi z karabinów maszynowych, przed ratuszem zabijali pojedynczymi strzałami w tył głowy. Do mordów doszło również w oznaczonym flagą Czerwonego Krzyża Szpitalu Wojskowym. Tysiące mieszkańców Częstochowy Niemcy schwytali i zamknęli w kościele św. Zygmunta i katedrze częstochowskiej. Zgromadzonymi w katedrze opiekował się ówczesny proboszcz parafii katedralnej ks. Bolesław Wróblewski. Pomordowani spoczywają na cmentarzu Kule. Szacuje się, że w masowych egzekucjach przeprowadzonych wówczas w Częstochowie śmierć poniosło ok. 671 mieszkańców miasta, choć prawdopodobnie liczba ofiar jest znacznie większa.

Te tragiczne, krwawe wydarzenia od 1989 r. upamiętnia kamienny obelisk umieszczony na placu Jana Pawła II przed katedrą Świętej Rodziny, ufundowany przez jej ówczesnego proboszcza ks. Józefa Chwisteckiego przy wsparciu parafian.

2019-09-04 21:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymkowe wyzwania

2020-07-04 19:35

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Jarosław Grabowski

pielgrzymowanie

Niedziela TV

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim redaktorem naczelnym „Niedzieli” porusza temat pielgrzymowania w obliczu pandemii. Pełny zapis rozmowy TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

UE: Michel utrzymuje wysokość funduszu odbudowy i nieznacznie zmniejsza budżet UE

2020-07-10 12:00

[ TEMATY ]

Unia Europejska

PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL

750 mld euro na odbudowę po koronawirusie i 1,074 bln euro na budżet UE na lata 2021-2027 - takie propozycję przedstawił w piątek po kilku tygodniach negocjacji z państwami członkowskimi przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Projekt Michela, którym na szczycie za tydzień zajmą się szefowie państw i rządów krajów UE, jest bardzo podobny do wstępnej propozycji KE z końca maja. W porównaniu do niej tylko nieznacznie zmniejszony ma być budżet z 1,1 bln euro do 1,074 bln euro.

Co ważne, Belg nie zmniejszył funduszu obudowy, ani zaproponowanej przez KE proporcji między pożyczkami (250 mld euro) i grantami (500 mld euro). Zmienić się ma za to klucz podziału środków. 70 proc. z nich ma być rozdzielonych w latach 2021-2022 na bazie danych dotyczących bezrobocia i PKB z lat 2025-2019, tak jak chciała tego Komisja Europejska. 30 proc. miałby się opierać o aktualne i przyszłe kryzysowe dane. Środki te trafiłyby do krajów UE po 2022 r.

Michel chce też utrzymania rabatów od składek dla Danii, Niemiec, Holandii, Austrii i Szwecji.(PAP)

stk/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję