Reklama

Kościół

Jasna Góra: 30 tys. rolników dziękowało za plony

Z udziałem 30 tysięcy rolników na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Tegoroczne dożynki w 80. rocznicę wybuchu wojny były też okazją do przypomnienia o tych, którzy bronili i żywili, o patriotycznej postawie chłopów i tragizmie wsi polskiej w latach okupacji. Bp Wiesław Mering zaapelował o obronę wiary i tego dziedzictwa, któremu na imię Polska.

[ TEMATY ]

dożynki

Krzysztof Świertok/BPJG

Zobacz także: „Chłopom polskim: Szczęść Boże!”. Homilia bp. Meringa

Kaznodzieja podkreślił, że polska ziemia domaga się "oczyszczenia z różnych chwastów, m.in. agresji, nienawiści, kłamstwa, trolli, których życie oparte jest na sprzeciwianiu się Bożym prawom; którzy usiłują wmówić, że człowiekowi zależy tylko na chlebie, rozrywce i posiadaniu".

Zauważył, że to oczyszczenie może się dokonać tylko przez podjęcie odważnej pracy nad odnową moralną kraju. - Tylko mężnym przeciwstawieniem się, odwagą, świadectwem umiłowania całego tego dziedzictwa, które ma na imię Polska możemy obronić wiarę ojców, to jest nasze dzisiejsze Westerplatte, na którym nie godzi się bawić i radośnie pląsać - mówił ordynariusz włocławski.

TV Niedziela

Bp Wiesław Mering

Bp Wiesław Mering

Reklama

Zauważył, że „trzeba odwagi, by przystąpić do pracy nad odnową moralną naszego kraju”. - Ona jest trudna mimo technologicznych sukcesów, stajemy się karłami moralnymi przy prawdziwych osiągnięciach techniczno-naukowych – zaznaczał. Kaznodzieja wyjaśniał, że „to trudna praca, bo ona dokonuje się w sercu, ale nie podjęcie jej oznaczałoby, że wiarę traktujemy obojętnie”. Bp Mering przypominał, że „od początku chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie to właśnie wieś była matecznikiem wiary”. - Świątynie parafialne do dzisiaj są ozdobą większości naszych wiosek, naszych miasteczek, a wierni ze swojego niedostatku potrafili utrzymywać w porządku Dom Boży, traktując go jako dumę i fundament swojej tożsamości, swojej małej Ojczyzny, która integrując i łącząc mieszkańców wytwarza wspólnotę wielkiej narodowej polskiej Ojczyzny – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że „tak toczyła się nasza historia, że to, co katolickie zawsze broniło, umacniało i ożywiało to, co najbardziej nasze, co polskie”.

Prezydent RP Andrzej Duda, który od kilku lat przyjeżdżał na święto rolników na Jasną Górę, w tym roku ze względu na główne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przesłał okolicznościowy list do uczestników Jasnogórskich Dożynek. List odczytała Halina Szymańska, szef kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Duda podkreślił, że „dziś skłaniamy także głowy przed zasługami polskiej wsi dla naszej wolności, wsi, która od wieków była ostoją patriotyzmu”. - Pokolenia chłopów walczyły o wolność w czasie powstań narodowych, w czasie wojny bolszewickiej, na frontach I i II wojny światowej, wielu zginęło w pacyfikacjach, wielu zostało wywiezionych do sowieckich łagrów i na przymusowe roboty do Niemiec. Pamiętamy również odwagę rolników, którzy w latach powojennych potrafili skutecznie przeciwstawić się przymusowej kolektywizacji, a następnie upomnieć się o swoje prawa podczas strajków rolniczych, w 1980 i 1981 r. To również im zawdzięczamy wolną Polskę – napisał m.in. prezydent RP.

Reklama

Podziękował też „wszystkim polskim rolnikom za trud, jaki wkładają w budowanie polskiej gospodarki”. - Dziękuję za Państwa pracowitość, przedsiębiorczość, społeczne zaangażowanie, za tworzenie nowoczesnej, solidarnej, sprawiedliwej Polski – podkreślił polski prezydent.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski także mówił o wielkim wkładzie polskich chłopów w obronę naszej Ojczyzny, również w czasie II wojny światowej.

- W czasie II wojny to przecież rolnicy zasilali oddziały partyzanckie różnych formacji politycznych, przecież żaden oddział partyzancki nie przetrwałby kilku tygodni, gdyby nie pomoc polskiej wsi, gdyby nie żywienie, leczenie, chronienie, informowanie o ruchach przeciwnika. To polscy rolnicy, chłopscy synowie walczyli w niepodległościowym, antykomunistycznym podziemiu powojennym w oddziałach żołnierzy niezłomnych, to chłopi ponosili ciężary i upokorzenia za komuny i kolektywizacji przymusowej, i dostaw i ograbiania wsi z zasobów. Tak, mamy za co polskiej wsi dziękować!” - akcentował min. Ardanowski.

Minister rolnictwa zauważył, że w Polsce ok. 30 proc. żywności marnuje się i wzywał, by „każdy z nas uderzył się w piersi i zastanowił czy kupuje tyle, ile trzeba”.

- W Polsce marnuje się ok. 30 proc. żywności - to jest grzech, to jest też głupota, żeby marnować pracę ludzi, żeby marnować to, czego w żaden inny przemysłowy sposób się nie wytworzy. I tu każdy z nas powinien się uderzyć w pierś, czy kupuje tyle, ile trzeba, czy chroni żywność, czy wie, jakim wysiłkiem jej zdobycie zostało okupione – mówił minister.

Witając rolników przeor Jasnej Góry zauważył, że „z wielkim szacunkiem spoglądamy na ich spracowane dłonie i radujemy się zebranymi przez was darami Nieba. Gratulujemy wam pięknych plonów, mimo zmagań i wielkich trudności pogodowych. Myślimy z wdzięcznością o waszej pracy na roli, ale też wypowiadamy wdzięczność za waszą miłość do Boga, za zawierzenie Maryi, za patriotyczną postawę miłości wobec tej ziemi, która jest naszą Matką”.

Rolnicy tradycyjnie przybyli z dożynkowymi wieńcami. Podkreślali, że choć ze względu na suszę był to trudny rok, to jednak zawsze jest za co dziękować.

- Przywozimy nasze tradycje, wieńce, kłosy zboża, bochny chleba. Ten rok dla wszystkich rolników jest ciężki, brak deszczu, dużo słońca, aż za dużo, plony są znacznie mniejsze, ale trzeba dziękować za to, co jest i za to, co udało się posprzątać – powiedział Józef Nawrocki, tegoroczny starosta dożynek z parafii Kramsk w diecezji włocławskiej. Towarzyszyła mu żona, pięcioro dzieci i wnuki.

Tradycyjnie starostowie na ręce władz państwowych i kościelnych przekazali bochenki chleba, symbolicznie dzieląc się ze wszystkimi Polakami owocami swej pracy.

Od rana na placu przed Szczytem trwały wspólne modlitwy z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych.

Wczoraj rolnicy zgromadzili się w jasnogórskiej bazylice na wieczornej Mszy św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Mszę św. koncelebrowali bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników oraz ks. prał. Stanisław Sojka, krajowy duszpasterz rolników.

W ramach dożynek w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w bazylice odbył się uroczysty koncert „Z Moniuszką po polskich ziemiach” w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. - Obecnie w Polsce przeżywamy Rok Stanisława Moniuszki. On tworzył w okresie zaborów. Jego dzieła miały w tamtym czasie strzec tego, co polskie – przypomniał dyrektor „Mazowsza” Jacek Boniecki. Wśród pieśni Stanisława Moniuszki, które zaprezentowano w czasie koncertu, znalazł się także utwór opowiadający o tęsknocie za krajem „Znasz li ten kraj” oraz „Trzecia Litania Ostrobramska”.

Po Apelu Jasnogórskim na Wałach odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po nim wierni udali się do Kaplicy Matki Bożej na nocne czuwanie.

W pierwszym dniu Jasnogórskich Dożynek w alejach NMP w Częstochowie otwarto 28. Krajową Wystawę Rolniczą. Zainaugurowano także konferencję "Polityka Rolna RP", która odbyła się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

2019-09-01 16:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa/ Andrzej Duda spotkał się z grupami wieńcowymi na Dożynkach Prezydenckich

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w niedzielę w Warszawie z grupami, które przygotowały wieńce dożynkowe - symbolizujące zebrane w tym roku plony. Wydarzenie miało miejsce w ramach Dożynek Prezydenckich.

Para prezydencka, która podziwiała bogato ozdobione wieńce dożynkowe i rozmawiała z ubranymi w barwne stroje ludowe uczestnikami dożynek, przeszła następnie z korowodem dożynkowym na miejsce ceremoniału dożynkowego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Zobacz zdjęcia: Warszawa- dożynki

Wcześniej Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią, w tym roku uroczystości odbywają się w stolicy i w ograniczonej formule.

W ubiegłym roku Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale (Łódzkie). Spalskie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski. (PAP)

nno/ mgw/ itm/

CZYTAJ DALEJ

13 raperów wspólnie o Jezusie

2020-09-21 09:25

[ TEMATY ]

muzyka

świadectwo

youtube.com/freshmercy

Raperzy, którym bliskie są wartości chrześcijańskie zjednoczyli siły i stworzyli wspólny teledysk, w którym dzielą się swoją wiarą.

W projekcie "Fresh Mercy" wzięli udział raperzy z całej Polski m.in. Arkadio, Poison, Lajt, Cukier, Kolah, czy mniej znani zdolni artyści jak Bastion czy Mikser.

Utwór: Fresh Mercy Posse cut #1

Produkcja: Dan Morell 1,2,3 Cukier 4

Mix i mastering: Cukier

Rap: Emenzino, Bastion, Lajt, Arkadio, Mea, Cukier, Dajak, Chińczyk, Poison, Dan Morell, Kolah, Elmer, Mikser

Produkcja video: Paweł Krzyżoszczak KIP Studio

CZYTAJ DALEJ

Podsumowują pielgrzymki

2020-09-22 11:15

ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie trwa w kaplicy różańcowej na Jasnej Górze

Spotkanie trwa w kaplicy różańcowej na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze trwa spotkanie podsumowujące tegoroczne piesze pielgrzymki. Prowadzi je ks. bp Krzysztof Zadarko, bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, odpowiedzialny z ramienia KEP za piesze pielgrzymki.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Po niej w kaplicy różańcowej każdy z delegatów danej diecezji opowiedział o przebiegu swojej pielgrzymki.

Naszą Archidiecezję reprezentował ks. Łukasz Romańczuk, który przekazał raport podsumowujący,

Patrząc statystycznie na 40. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską:

Trwała ona od 3 do 10 sierpnia. (Warto zauważyć, że gr. 14, rozpoczęła pielgrzymkę już 1 sierpnia )

Trasa pielgrzymki była następująca: Wrocław – Trzebnica – Oleśnica – Namysłów – Wierzbica Górna – Kluczbork – Borki Wielkie – Blachownia – Jasna Góra

Pielgrzymi pokonali dystans: 220,8 km

W pielgrzymce uczestniczyło ok. 1000 osób: Łącznie było 18 grup pielgrzymkowych w wersji sztafetowej – dwie grupy szły na zmianę każdego dnia. (w tym grupa 14 z Góry i Milicza)

Uczestniczyło 20 księży posługujących w grupach pielgrzymkowych

oraz 7 Sióstr zakonnych.

W pielgrzymce na stałe uczestniczyli i przeszli całą trasę:

- O. Bp. Jacek Kiciński

- Ks. Tomasz Płukarski rzecznik PPW na Jasną Górę

- Trzy siostry zakonne – przedstawicielki zgromadzeń żeńskich

- Redaktorzy: Wrocławskiego Gościa Niedzielnego ( 1 osoba), Tygodnika Niedziela ks. Łukasz Romańczuk i trzy osoby świeckie do obsługi medialnej.

- Pięć osób w głównym zabezpieczeniu logistycznym pielgrzymki posługujących w Informacji Pielgrzymkowej i zaopatrzeniu

- Osiemnaście osób posługujących w służbach porządkowych

- Trzy osoby w medycznym zabezpieczeniu pielgrzymki

Msza na zakończenie pielgrzymki odbyła się w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Z okazji jubileuszu 40 - lecia PPW na zakończenie pielgrzymki odbyła się modlitwa uwielbienia w sali Kordeckiego

W trakcie pielgrzymki przeprowadzono relacje przez internet, także “na żywo”.

Zapisy odbywały się internetowo poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy.

17 października planowana jest Piesza Pielgrzymka do Trzebnicy do grobu św. Jadwigi. Więcej szczegółów przekażemy po 28 września. Wtedy też odbędzie się spotkanie księży przewodników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję