Reklama

Niedziela Częstochowska

Międzynarodowa konferencja naukowa - Ludność cywilna i dramat wojny

Konferencja naukowa, Ludność cywilna i dramat wojny”, zorganizowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przy współudziale Pawła Okrasy – Burmistrza Wielunia odbyła się 30 sierpnia i wpisała się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Wieluń

Zofia Białas

Konferencję poprzedziło otwarcie narracyjnej wystawy zatytułowanej „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”. Na jej otwarcie do Muzeum Ziemi Wieluńskiej przybyli Świadkowie (każdy uhonorowany symboliczną białą różą), muzealnicy, prelegenci, przedstawiciele kombatantów, radni. Akt otwarcia wystawy poprzedziło Preludium c-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Hanny Wit – Pasztowej – Świadka bombardowania Wielunia.

Wystawa, ważna dla Wielunia i budowania humanizmu, mówił Jan Książek – Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej to dzieło wielu ludzi. Powstała przy wydatnej pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ciągle będzie uzupełniana nowymi pamiątkami po ofiarach bombardowania. Część z nich już jest w drodze. Mieści się ona w trzech tematycznych salach wystawowych Jedna z nich to sala Świadków bombardowania Wielunia. Dużo w niej elektroniki, ponadto zgodnie z wymogami ma charakter dwujęzyczny (tłumaczenie tekstów Jarosław Gniła). Swoich głosów użyczyli pan Jarosław Strzała, pani Alina Frejusz. Nagrania realizowano w Studium Radia Ziemi Wieluńskiej…

Reklama

Po obejrzeniu wystawy wszyscy udali się do Kino - Teatru „Syrena”, miejsca konferencji. Tu gości przywitali Jan Książek – dyrektor MZW oraz dr hab. Grzegorz Berendt - wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po powitaniu konferencję uroczyście otworzył Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Przewodnictwo konferencji objął dr hab. Przemysław Waingertner, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Łodzi. Konferencja była podzielona na dwie części.

Część pierwszą rozpoczął wykład w języku niemieckim zatytułowany „Geneza niemieckich zbrodni wojennych w Polsce w1939. Analiza porównawcza Wehrmachtu”. Wygłosił go Florian Steinfals (Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Munsterze), kolejny „Jesień płonących synagog. Jedno z następstw niemieckiej agresji na Polskę w 1939 r.” przedstawił dr hab. Grzegorz Berendt, prof. Uniwersytetu Gdańskiego (Muzeum II Wojny Światowej), wykład kończący część pierwszą nosił tytuł „Niemieckie barbarzyństwa w pierwszych dniach wojny w świetle polskiej prasy” i wygłosił go prof. dr hab. Tadeusz Wolsza z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Druga część konferencji rozpoczęła się po krótkie przerwie. Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. Hans – Erich Volkmann (były dyrektor Wojskowego Biura Badań Historycznych) i wygłosił referat w języku niemieckim „Wieluń: Anatomia zbrodni wojennej”. Referat drugi „Tragedia Wielunia 1 września 1939 roku w świetle badań historyków i publicystów niemieckich” zaprezentował prof. dr hab. Tadeusz Olejnik (były wykładowca Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach). Wykład końcowy „Świątynie trzech religii – obiekty sakralne unicestwione w Wieluniu na początku II wojny światowej” przedstawił Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Reklama

Konferencje podsumował prowadzący dr hab. Przemysław Waingertner: Powiedział on m.in. -

Konferencja udana i ze wszech miar potrzebna. Zorganizowana w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej, z udziałem historyków polskich i niemieckich, specjalistów swoich specjalności, stała się próbą oceny wydarzeń sprzed 80 lat, ponadto uczyniła Wieluń punktem szerszej refleksji (odwołania w każdym z referatów), stała się też protestem przeciwko wojnie.

2019-08-31 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXVII Światowy Dzień Chorego w Wieluniu

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Wieluń

Zofia Białas

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” to hasło XXVII Światowego Dnia Chorego”. Pod takim samym hasłem w niedzielę, 10 lutego, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” z siedzibą w Częstochowie zorganizował już po raz 19. zbiórkę ofiar do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych.

Zbiórkę przeprowadzono przy kościołach archidiecezji częstochowskiej. Dzień zbiórki poprzedził Światowy Dzień Chorego obchodzony we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. Od tej pory, co roku 11 lutego cały Kościół pochyla się w szczególny sposób nad chorymi. W Archidiecezji Częstochowskiej nad chorymi pochylamy się także 6 lipca, kiedy na Jasnej Górze spotyka się Apostolstwo Chorych, w ostatnią sobotę sierpnia, kiedy z Olsztyna k. Częstochowy pielgrzymuje na Jasną Górę kilkusetosobowa grupa ludzi słabych i ubogich (w tym liczna grupa z regionu wieluńskiego) i we wrześniu, kiedy odbywają się regionalne spotkania chorych pod przewodnictwem księży biskupów. Raz lub dwa razy w miesiącu odprawiane są Msze, św. dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół w większych miejscowościach archidiecezji: Częstochowie, Wieluniu, Zawierciu, Radomsku, Myszkowie, Krzepicach, Działoszynie i Pajęcznie.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru

2021-08-02 14:02

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

facebook.com/MZGOVPL

Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie – powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy do czynienia z aktem terroru – dodał.

"Te osoby, które również inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, który stoi za mną, ale to jest atak na państwo polskie" – powiedział. Dodał, że "jest to atak na naszą odporność w walce z COVID-19."

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: Uczcili pamięć Bohaterów

2021-08-02 16:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono także na Cmentarzu Wojskowym w Tomaszowie Mazowieckim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję