Reklama

Międzynarodowe Sarnaki

Już po raz 9. niewielkie Sarnaki położone na krańcach woj. mazowieckiego zamieniły się w wielonarodowe i wielojęzyczne miasteczko. W dniach od 28 września do 2 października odbywał się tu IX Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Bohaterów Akcji V2. Przyświecały mu słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Nie są potrzebne bomby ani broń, by zapanować nad światem. Wystarczy miłość i zrozumienie”. Jego organizatorami, jak co roku, byli Gminny Ośrodek Kultury i Uczniowski Klub Sportowy „Żaczek”, działający przy Zespole Szkół w Sarnakach. Honorowy patronat nad turniejem objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielęgnowanie wartości

„Dynamiczne zmiany geopolityczne, jakie zachodzą na naszych oczach, z aktywnym udziałem naszego kraju, stwarzają olbrzymie możliwości rozwoju, szczególnie młodym ludziom - mówi komisarz turnieju Wojciech Szymański, wieloletni nauczyciel w Sarnakach i pasjonat szachów - ale jednocześnie coraz wyraźniejszy jest podział Europy z granicą na rzece Bug. Organizację tej imprezy traktujemy jako misję i stawiamy sobie za cel pielęgnowanie wśród młodzieży takich wartości, jak: braterstwo, przyjaźń czy pokój, o który tak dzielnie walczyli nasi dziadowie, starając się przeszkodzić w zbudowaniu śmiercionośnych rakiet V2”.

Owoce turnieju

Dzięki szansom, jakie stwarza turniej, udało się dotychczas zebrać wiele owoców, których wartość sięga daleko poza działalność szachową. Jako przykład można podać współpracę Zespołu Szkół w Sarnakach ze Szkołą Rezerw Olimpijskich w Kobryniu (Białoruś), gminy Sarnaki ze Starostwem w Podborzu (Litwa - rejon Soleczniki), Forum rolniczo-sadownicze Sarnaki - Irkuck (Rosja) czy też współpracę szkolnego klubu sportowego „Żaczek” z klubem sportowym „Oaza” w Pradze (Czechy) oraz zaproszenie chóru parafialnego z Sarnak na uroczystości religijne w Podborzu (wyświęcenie remontowanego kościoła).
Niezwykle istotne jest, iż dzięki turniejowi szachiści z Sarnak mogą uczestniczyć w wielu turniejach na terenie Polski i za granicą praktycznie po kosztach podróży, co umożliwia udział w tych rozgrywkach większej liczbie zawodników.
Oprócz innych celów osiągnięty został również taki, jak integracja dzieci i młodzieży różnych krajów i środowisk. Przez te 9 lat nawiązanych zostało wiele mniej lub bardziej trwałych przyjaźni czy znajomości. Młodzi ludzie drogą elektroniczną wymieniają pomiędzy sobą korespondencję, czasami goszczą u siebie w domach (np. podczas turniejów), a przy tym doskonalą umiejętność posługiwania się obcym językiem.
Dzięki znajomości angielskiego możliwe stało się porozumienie z Węgrami, którzy w tym roku po raz pierwszy tu przyjechali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wyniki i nagrody

W tegorocznej imprezie uczestniczyło 113 zawodników z 9 krajów (Białoruś, Czechy, Estonia, Litwa, Rosja, Słowacja, Ukraina, Węgry i Polska), reprezentujących 30 ośrodków szachowych. Rywalizowali oni w dwóch grupach wiekowych: chłopców i dziewcząt młodszych, tj. uczniów szkoły podstawowej, oraz starszych, czyli w wieku gimnazjalnym.
Klasyfikacja drużynowa, w której rywalizowało ze sobą 17 zespołów, przedstawia się następująco: 1. Klub Szachowy im. Borys-Spasskiego z S. Petersburga (Rosja); 2. Euroregion Śląsk Cieszyński (Czechy/Polska/Słowacja); 3. Szkoła Rezerw Olimpijskich w Kobryniu (Białoruś); 4. Klub Szachowy Obołoń Kijów (Ukraina); 5. UKS „Żaczek” Sarnaki (Polska); 6. Barcza Gedeon Budapeszt (Węgry).
Natomiast w rywalizacji indywidualnej wyniki są następujące: Grupa D1 (dziewcząt młodszych): 1. Komarczuk Jekatierina (BLR); 2. Miturova Magda (CZE); 3. Buśko Monika (PL); 6. Rawiak Agata (Sarnaki) - na 23 zawodniczki. Grupa D2 (dziewcząt starszych): 1. Korczagina Viktoria (RUS); 2. Olsarova Tereza (CZE); 3. Raszkiewicz Agnieszka (PL); 7. Kondratiuk Jadwiga (Sarnaki) - na 17 zawodniczek. Grupa C1 (chłopców młodszych): 1. Kądziela Konrad (PL); 2. Siergiejenko Władysław (UKR); 3. Zsipi Alex Mark (HUN); 10. Szymański Marek (Sarnaki) - na 35 zawodników. Grupa C2 (chłopców starszych): 1. Gołubienko Walentina (EST); 2. Podobiedow Filip (BLR); 3. Bolsunowski Konstantin (UKR); 5. Komoń Mateusz (Sarnaki). Co ciekawe, liderem w starszej grupie chłopców jest dziewczyna pochodząca z Estonii, a reprezentująca rosyjski klub z St. Petersburga.
Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, a laureaci dyplomy i nagrody rzeczowe. Nie zabrakło też dodatkowych nagród. Tradycyjny upominek dla najmłodszych uczestników turnieju - wielkie maskotki Natalii Czarneckiej z Sarnak i Tomaszowi Minakowskiemu z Litwy wręczyła p. Resiak, producent zabawek z Sarnak.
Najlepsi zawodnicy z Sarnak - Rawiak Agata i Mateusz Komoń zostali wyróżnieni przez przewodniczącą gminy Sarnaki Bożennę Łopatniuk, natomiast przewodniczący Komisji Rolnictwa RG Wiesław Popławski ufundował nagrodę dla najlepszego zawodnika polonii litewskiej - Tomasza Korkucia i puchar przyjaźni gminy Sarnaki i Starostwa w Przedborzu na Litwie. Wójt gminy Sarnaki Marian Waszczuk wyróżnił zaś pucharem drużynę z Kobrynia, która brała udział we wszystkich dziewięciu edycjach naszego turnieju. Z kolei najlepszy zawodnik gospodarzy - Mateusz Komoń z Sarnak został uhonorowany pucharem trenera zwycięskiej drużyny z Sankt Petersburga.
Z roku na rok turniej osiąga coraz wyższy poziom, przyjeżdżają silne drużyny, jak chociażby zawodnicy z Sankt Petersburga, Kobrynia czy Kijowa. Dlatego wcale nie jest łatwo osiągać sukcesy, ale tym większa satysfakcja. O udział w tych zmaganiach zabiegają liczne ośrodki szachowe bądź indywidualni szachiści. Polscy zawodnicy reprezentowali w tym roku następujące miejscowości: Białą Podlaską, Cieszyn, Hajnówkę, Jastrzębie Zdrój, Michałowice, Międzyrzec Podlaski, Mińsk Mazowiecki, Obrę (w Wielkopolsce), Radom, Radzyń Podlaski, Sarnaki, Siedlce, Siemiatycze, Suwałki, Żyrardów.

Reklama

Imprezy towarzyszące

Do tradycji turnieju należy uatrakcyjnianie pobytu w Sarnakach poprzez różnorodne imprezy towarzyszące, co roku inne. Były więc integracyjne dyskoteki dla młodzieży i wybór miss/mistera turnieju, koncerty organowe w miejscowym kościele i spotkanie przy pomniku bohaterów Akcji V2 na skwerze w centrum Sarnak, wycieczki po najbliższej okolicy i do dużych miast polskich (Warszawa, Białystok, Lublin), nauka tańca i języka polskiego dla obcokrajowców. W tym roku odbył się turniej piłki nożnej, który wygrała reprezentacja diecezji Drohiczyn przed Sarnakami - uczestniczyło dziewięć zespołów.
Turniejowi towarzyszyła wystawa obrazów autorstwa miejscowych artystów: Jolanty Chromiec, nauczycielki języka polskiego Gimnazjum w Sarnakach (haft krzyżykowy), Henryki Machut, bibliotekarki w Szkole Podstawowej w Sarnakach, należącej od wielu lat do Związku Artystów Polskich (olej), oraz malarki z niedalekiego Janowa Podlaskiego Mirosławy Kozińskiej (olej).
Tradycyjnie już miał miejsce festiwal owoców produkowanych w naszym „zagłębiu owocowym” kolonii Klimczyce. Dorodne śliwki i rumiane, soczyste jabłka sponsorowało siedmiu sadowników - szachiści poprzez codzienną degustację wybrali najsmaczniejsze w tym sezonie owoce - zwycięzcą został Ryszard Sulej.
Większość zawodników zakwaterowano w Domu Duszpasterstwa Młodzieży „Porcjunkula” w Serpelicach, dzięki czemu możliwe były spacery po pięknym nadbużańskim terenie oraz odwiedzanie Kalwarii Podlaskiej. W serpelickim kościółku odprawiona została Msza św. dla szachistów.

Reklama

Zdaniem innych

W szachowym świecie Sarnaki są znanym miejscem i cieszą się zasłużoną sławą. Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego Piotr Zieliński z Suwałk stwierdził: „Niewiele jest w Polsce ośrodków, które tak dobrze potrafią zorganizować dużą imprezę dla dzieci i młodzieży. Trzy, może cztery i to o wiele większe od Sarnak. Można Wam pozazdrościć rozmachu i doskonałej organizacji”.
Zbigniew Stąsiek - dyrektor Delegatury KO w Siedlcach wyraził uznanie dla ogromu pracy włożonej w ten i poprzednie turnieje przez jego organizatora Wojciecha Szamańskiego, a także całego grona współpracujących z nim osób. „Sam człowiek nie zdziała wiele, lecz musi być ktoś, kto potrafi zaangażować do realizacji swego pomysłu innych”.
Jaroslaw Nemec - szef Caritas w Pradze i ojciec czołowych szachistek czeskich, który zjeździł Europę wszerz i wzdłuż, twierdzi, że przyjeżdża do Sarnak dla atmosfery, jaka tu panuje. Podobne motywy kierują wieloma osobami. Michał Bolsunowski z Równego na Ukrainie siedem razy przywoził na te zawody swego syna, pokonując po drodze wiele trudności, np. uzyskanie urlopu, zdobycie finansów. „Cały rok czekamy na turniej w Sarnakach, na spotkanie z przyjaciółmi, na wspaniałą atmosferę” - wyznał.

Sponsorzy i goście turnieju

Zorganizowanie tak wielkiego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób współpracujących z organizatorem i wspomagających turniej finansowo bądź rzeczowo. Dlatego organizatorzy - GOK i UKS „Żaczek” w Sarnakach składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby ten turniej przebiegał sprawnie. Szczególne słowa wdzięczności kierują do: wójta gminy Sarnaki Mariana Waszczuka; Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego z Oddziałem w Siedlcach; Rady Powiatowej w Łosicach; Mazowieckiego Kuratorium Oświaty z Delegaturą w Siedlcach; regionalnego dyrektora Lasów Państwowych w Lublinie Jana Okrucha; Banku Spółdzielczego w Sarnakach; Nadleśnictwa Sarnaki oraz sponsorów indywidualnych: Mariana i Wojciecha Broniszów, Mieczysława Korowajczuka, Marzeny i Szczepana Mirońskich, Doroty Rawiak, właścicieli zakładu „Kaiser”, produkującego zabawki pluszowe (Józef Resiak), i producentów owoców z kolonii Klimczyce.
Swoją obecnością, zarówno podczas uroczystego otwarcia i zamknięcia turnieju, jak też na imprezie integracyjnej, zaszczycili nas liczni goście. Byli to: przedstawiciele Delegatury KO w Siedlcach Zbigniew Stąsiek - dyrektor i Elwira Murawiec - wizytator; Stefan Szańkowski - dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach; Ryszard Chomiuk - starosta powiatu łosickiego; Jan Okruch - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie; Marian Waszczuk - wójt gminy Sarnaki; Bożenna Łopatniuk - przewodnicząca Rady Gminy Sarnaki; Szczepan Miroński - przewodniczący Komisji Oświaty Rady Powiatu w Łosicach; Tadeusz Charkiewicz - nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki; Hanna Wasiluk - dyrektor Zespołu Szkół w Sarnakach; ks. Krzysztof Domaraczeńko z Dziadkowic - organizator Diecezjalnej Ligi Szachowej i innych imprez sportowych dla klubów parafialnych oraz sponsorzy imprezy i sympatycy szachów.
IX Turniej został zakończony. Za rok odbędzie się jubileuszowy. Zapraszamy!

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Pierwsze dotyczyło tego, jak rozpoznać, że wezwanie Jezusa do pójścia za Nim. Franciszek w dialogu ze swymi młodymi słuchaczami wskazał, że kiedy Jezus do nas mówi, czujemy w sercu radość. Gdy zaś mówi do nas diabeł lub gdy robimy coś złego, czujemy się źle.

CZYTAJ DALEJ

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

[ TEMATY ]

migranci

imigranci

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Teraz słyszymy gremialne pocieszanie się i nas, że nowa polityka imigracyjna UE to nic złego,ba,wręcz przeciwnie. Po pierwsze: wejdzie w życie za dwa lata. Po drugie: dostaniemy z tego tytułu pieniądze, bo dadzą nam za przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Po trzecie: opozycja straszy imigrantami.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

[ TEMATY ]

religia

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Spotkanie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego KEP miało miejsce pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Głównym tematem były kwestie związane z wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w organizacji lekcji religii w szkole. „Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi” - czytamy w komunikacie po obradach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję