Reklama

Polska

Prymas Polski: kapłani winni się nawrócić, aby nawracać innych

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

kapłan

prymas Polski

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

„Kapłani winni się nawrócić, aby nawracać innych, a mówiąc inaczej – winni głęboko przeżywać doświadczenie synów Bożych, aby dzięki ich służbie każdy ochrzczony odkrył na nowo godność i radość, jakie płyną z przynależności do niebieskiego Ojca” – mówił w Wielki Czwartek do kapłanów Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. Krzyżma, w czasie której poświęcił oleje oraz odnowił wraz z księżmi przybyłymi z całej archidiecezji gnieźnieńskiej kapłańskie przyrzeczenia.

„Każdy z nas, drodzy Bracia, odnawia dzisiaj w pamięci i w sercu swoją własną drogę do kapłaństwa i swoją drogę w kapłaństwie. Jest to droga życia i posługi, której źródłem jest Wieczernik” – mówił abp Kowalczyk.

Podkreślił również, że wielkoczwartkowa modlitwa jest szczególną okazją do podziękowania Bogu za dar kapłaństwa i dar Eucharystii, w której: „kapłan przybliża się osobiście do niewyczerpanej tajemnicy Chrystusa i Jego modlitwy do Ojca”.

Abp Kowalczyk wskazał także, że ze względu na swą nierozerwalną więź z kapłaństwem Chrystusa, kapłan jest nauczycielem modlitwy i wierni mają prawo kierować do niego tę samą prośbę, z jaką kiedyś uczniowie zwrócili się do Jezusa: „Naucz nas modlić się”. Aby uczyć i nawracać innych kapłan musi jednak najpierw sam się nawrócić. W sposób szczególny zachęca do tego „wyraziste ukierunkowanie misyjne, jakie Opatrzność nadała współczesnemu Kościołowi, zwłaszcza przez Sobór Watykański II”.

„Jest ono szczególną zachętą dla kapłanów i wezwaniem ich przede wszystkim do osobistego nawrócenia: kapłani winni się nawrócić, aby nawracać innych, a mówiąc inaczej – winni głęboko przeżywać doświadczenie synów Bożych, aby dzięki ich służbie każdy ochrzczony odkrył na nowo godność i radość, jakie płyną z przynależności do niebieskiego Ojca” – mówił prymas Polski.

Reklama

Przypomniał również słowa Benedykta XVI skierowane do księży w czasie jego wizyty w Polsce, w których podkreślił, że kapłani są przede wszystkim specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem.

W Mszy św. Krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyli kapłani z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Wspólnie z prymasem Polski Eucharystię celebrowali: abp senior Henryk Muszyński, bp Wojciech Polak, bp Krzysztof Wętkowski oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej. W kapłańskiej modlitwie u grobu św. Wojciecha uczestniczyła także wspólnota Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

2013-03-28 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski abp Wojciech Polak konfratrem zakonu paulinów

Prymas Polski abp Wojciech Polak gościł 15 lutego u paulinów w Biechowie. Podczas uroczystej Mszy św. metropolita gnieźnieński został włączony do grona konfratrów zakonu paulinów.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Karol Porwich

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję