Reklama

Polska

Minął pierwszy miesiąc Wakacyjnej Akcji Caritas

W pierwszym miesiącu Wakacyjnej Akcji Caritas letnie wyjazdy dla dzieci i młodzieży przygotowały m.in. Caritas Diecezji Częstochowskiej, Ełckiej, Zielonogórsko-Gorzowskiej, Poznańskiej, Sandomierskiej, Sosnowieckiej, Tarnowskiej, Włocławskiej i Drohiczyńskiej. Caritas co roku organizuje wypoczynek dla dzieci polskich i polonijnych zza wschodniej granicy. W tegorocznej akcji udział weźmie ok. 26 tys. uczestników.

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Archiwum CDWP

W dobrze sprawdzonych ośrodkach wypoczywa ok. 700 młodych ludzi na koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

W dobrze sprawdzonych ośrodkach wypoczywa ok. 700 młodych ludzi na koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wakacyjna Akcja Caritas to jedno z naszych najstarszych działań – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska – Uśmiech dzieci podczas wakacji możliwy jest dzięki miłosiernemu gestowi, jaki jest nabycie Wigilijnej Świecy Caritas. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy wysłać tysiące dzieci do pięknych miejsc w naszym kraju.

Na nietypowe wakacje zaprosiła uczestników Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Blisko 70 osób uczestniczyło w Olsztynie w koloniach językowych dla dzieci i młodzieży. Brały udział w zajęciach nauki języka angielskiego i włoskiego, oraz wycieczkach, które pozwoliły poznać najciekawsze miejsca tego regionu. Najmłodsze z nich miało 5 lat, a najstarsze 17. Lekcje angielskiego i włoskiego odbywały się w czterech grupach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podopieczni Caritas Diecezji Włocławskiej gościli na kolonii w Tarnowskich Górach. Jej uczestnicy zwiedzili miasto i kopalnię srebra położoną 40 m pod ziemią. Wszyscy pokonali trasę liczącą 18 km. Letni wypoczynek dla młodych ludzi zorganizował również Caritas Archidiecezji Tarnowskiej. W tym roku skorzystało z niego około 2000 dzieci i młodzieży z 60 wspólnot parafialnych. Z kolei Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie zaprosiło młodych ludzi na wypoczynek na ranczo Arka. Były zabawy sprawnościowe, zajęcia plastyczne i ruchowe.

Wakacje pełne ciekawych atrakcji zorganizowała również Caritas Diecezji Sandomierskiej. Dzieci, które wyjechały na kolonię do Bojanowa integrowały się poprzez udział w spływie kajakowym, oraz wielu grach, zabawach i pieszych wycieczkach.

Blisko setka dzieci spędziła miło i aktywnie czas na kolonii w Białym Dunajcu. W ramach wypoczynku zorganizowanego przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej koloniści spacerowali po plaży oraz odwiedzili miejsca najbardziej oblegane przez turystów: Trzy Korony, Dolinę Kościelską, Dolinę Chochołowską, Kalatówki, Gubałówkę i Morskie Oko.

Reklama

Wakacje z Caritas to nie tylko wypoczynek dla polskich dzieci. Korzystają z nich także dzieci z rodzin polonijnych, które marzą o tym, by lepiej poznać ojczyznę swoich przodków. Już po raz dziewiąty w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II Caritas Diecezji Drohiczyńskiej gościła dzieci i młodzież z Ukrainy. W tym roku do Sokołowa Podlaskiego przyjechało 45 osób z obwodu żytomierskiego na Ukrainie, skupionych wokół Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa Polaków w niewielkim mieście Emilczyn.

Dzieci i młodzież uczestniczyli w lekcjach języka polskiego, warsztatach dietetycznych, malarstwa, tańca oraz florystycznych. W trakcie lekcji j. polskiego nauczyciel oprócz nauki języka przekazywał uczestnikom wiedzę z zakresu kulturoznawstwa, historii i tradycji narodowych. Część uczestników tegorocznego wypoczynku przyjechała do ojczyzny swoich przodków po raz pierwszy.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z Sokala. Młodzi Ukraińcy, którzy zostali zakwaterowani w Ośrodku Caritas w Myczkowcach pochodzą z rodzin, które mają polskie korzenie. Niektórzy planują w przyszłości w Polsce studiować. W tym roku na zaproszenie diecezjalnej Caritas na wakacje do Polski przyjechała grupa 130 osób. Goście z Ukrainy poznają historię i kulturę naszego kraju oraz doskonalą znajomość języka polskiego.

– Przyjechałem tutaj na zaproszenie Telewizji Polskiej Rzeszów. Mam w Polsce rodzinę, tutaj mieszkają moi rodzice i babcia. Chciałem poznać lepiej ten kraj i nauczyć się mówić i pisać w języku polskim – mówi Artur Kolynec, który od października będzie studiował na Uniwersytecie Warszawskim.

Pobyt w Polsce urozmaicają różne atrakcje. W poniedziałek dzieci i młodzież z Sokala uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez strażaków i policjantów z „drogówki”. Były praktyczne testy sprawnościowe, kurs udzielania pierwszej pomocy i pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Reklama

– Celem organizowanych przez Caritas kolonii jest integracja dzieci i młodzież z Ukrainy i Polski. Przyjeżdżają do nas osoby pochodzące z polskich rodzin, które chcą lepiej poznać nasz kraj i poczuć się w nim jak we własnym domu. Po zakończeniu tego turnusu do Myczkowiec przyjedzie grupa z Kałusza – powiedział Bogdan Janik, dyrektor Ośrodka Caritas w Myczkowcach.

We Fromborku dzięki Caritas Archidiecezji Warmińskiej wypoczywały dzieci z Litwy i Rosji. Goście ze wschodu zwiedzili Warszawę i uczestniczyli w spotkaniu z Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą. Było to dla nich niesamowite przeżycie, które na pewno będą długo wspominać.

Kolonie dla dzieci z rodzin polonijnych realizowane są w partnerstwie z Caritas Polska w ramach zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r. zleconego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Caritas Diecezji Ełckiej i Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizowały wyjazdy nad morze. Podopieczni, którzy wybrali się do Międzyzdrojów szukali słońca na plaży, spacerowali po molo i grali w piłkę.

Młodzi podopieczni Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wypoczywali nad morzem w miejscowości Ostrowo. Koloniści otrzymywali pięć posiłków dziennie, które były przygotowywane przez własną kuchnię. Podczas kolonii odbywały się wycieczki autokarowe i piesze, gry i zabawy na wolnym powietrzu, konkursy i turnieje, oraz plażowanie i kąpiele w morzu. Zajęcia były dostosowane do pogody, wieku i możliwości kolonistów. Planowane wycieczki obsługiwały wynajęte autokary. Dzieci wypoczywające na kolonii w miejscowości Ostrowo odwiedziły Puck, Rozewie, Władysławowo, Cetniewo i Trójmiasto.

Kolonie dla dzieci z rodzin polonijnych realizowane przez Caritas diecezjalne we współpracy z Caritas Polska współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Reklama

Każdy może sprawić, by w te wakacje na twarzach dzieci zagościł uśmiech wspierając organizację kolonii Caritas wysyłając SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

2019-07-24 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty to początek

Niedziela sosnowiecka 46/2018, str. II

[ TEMATY ]

Caritas

warsztaty

warsztaty

Katarzyna Bedka

Warsztaty dla Młodych Jałmużników

Warsztaty dla Młodych Jałmużników

Po artystycznej inauguracji przyszedł czas na pracę. 29 i 30 listopada w siedzibie Caritas Diecezji Sosnowieckiej przy ul. Korczaka w Sosnowcu odbyły się warsztaty dla Młodych Jałmużników czyli wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas. Uczestniczyło w nich blisko 100 osób. Szkoleniu przyświecała myśl Mary Lou Cook: „Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa”.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00

[ TEMATY ]

kalwaria

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Kalwaria - Golgota

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję