Reklama

Niedziela Wrocławska

Połączyli ich kapucyni

Chociaż ona jest Wielkopolanką, a on Dolnoślązakiem, to ich miłość rozpoczęła się na Opolszczyźnie. Poznajcie Iwonę i Artura Korzekwów, bohaterów w obrączkach.

[ TEMATY ]

bohaterowie w obrączkach

Anna Majowicz

Iwona i Artur

Wymarzona parafia

Ich wspólnemu życiu od samego początku towarzyszą kapucyni. Iwona i Artur poznali się na Spotkaniu Młodych w Wołczynie, które organizują Bracia Mniejsi Kapucyni z Krakowa. Swoją wiarę formowali w różnych młodzieżowych ruchach, również w Młodzieży Franciszkańskiej ,,Tau” zgromadzonej wokół zakonu kapucynów. Po ślubie, który w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie udzielił im zaprzyjaźniony br. Marcin Grec, postanowili zamieszkać we Wrocławiu. - Stwierdziliśmy, że jeśli mamy osiąść na stałe we Wrocławiu, to przy kapucyńskiej parafii – mówi Iwona Korzekwa. Małżonkowie wydrukowali listę ulic, które przynależą do parafii pw. św. Augustyna i na bazie tej listy rozpoczęli poszukiwania. Para spotkała się z niezrozumieniem ze strony pośredników nieruchomości. – Jeden z pośredników pokazywał nam mieszkanie przy sąsiedniej parafii. Rzeczywiście było piękne, ale nie przynależało do tej, którą sobie wymarzyliśmy. Pamiętam jak pośrednik przekonywał mnie, że tamten kościół jest równie piękny. Owszem, odpowiedziałam. Ale to nie kapucyni – dodaje z uśmiechem. Poszukiwania zakończyły się sukcesem. Para zamieszkała na terenie wymarzonej parafii.

Domowy Kościół

Reklama

Iwonie i Arturowi zależało, by po ślubie żyć łaskami sakramentu małżeństwa i celebrować go w swojej codzienności. Dlatego włączyli się we wspólnotę Domowego Kościoła. - Wybór wspólnoty rodzinnej był dla nas ważny przede wszystkim ze względu na dzieci, które pragnęliśmy mieć. Już podczas formacji w Domowym Kościele urodzili się Piotrek i Klara. Nigdy nie chcieliśmy angażować się we wspólnotę i posługę w parafii kosztem rodziny. Ona jest priorytetem i zależało nam, by dzieci również wzrastały duchowo – mówi Artur Korzekwa. 4,5-letni Piotruś już angażuję się na spotkaniach wspólnoty. - Gdy mamy część modlitewną na kręgu, Piotruś przybiega, modli się z nami i śpiewa pieśń do Ducha Świętego. Na swój dziecięcy sposób daje świadectwo – mówi Iwona Korzewka. Co ciekawe, świadectwem dzieli się nie tylko w czasie spotkań kręgu. – Ostatnio byliśmy w Ikei na obiedzie i Piotruś przed posiłkiem, publicznie odmówił modlitwę. Cieszę się, że jest to dla niego takie naturalne – dodaje dumna mama.

Od pewnego czasu małżeństwo pilotuje krąg Domowego Kościoła w parafii Ducha Świętego, przy ul. Bardzkiej we Wrocławiu. – Chcemy pomóc w reaktywacji Domowego Kościoła. Przez 1,5 roku prowadzić będziemy spotkania formacyjne, by uformować samodzielny krąg – mówią małżonkowie.

Ponadto, Artur, który gra na wielu perkusyjnych instrumentach, chętnie posługuje w diakonii muzycznej podczas wspólnotowych wydarzeń. Wspomaga także scholę na Mszach św. dla dzieci.

Reklama

Działania pro life

Działania pro life są małżeństwu bardzo bliskie. Obydwoje ukończyli podyplomowe studia Nauk o Rodzinie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Dzięki uprawieniom Iwona rozpoczęła pracę w poradni rodzinnej, gdzie współpracuje z narzeczonymi i z rodzicami w dziele wychowania dzieci i młodzieży w zakresie odpowiedzialnej i godnej formacji seksualnej i małżeńsko-rodzinnej. Ponadto para włączyła się do Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie. – W Diakonii organizujemy kursy metody Naturalnego Planowania Rodziny dla małżeństw, propagujemy działania, którą umożliwiają duchową adopcję dziecka poczętego, a w październiku uczestniczymy w Dniu Dziecka Utraconego – zaznaczają małżonkowie.

2019-06-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Połączyli ich Jezuici

[ TEMATY ]

bohaterowie w obrączkach

Fundacja Dla Rodziny

Anna Majowicz

Roksana i Andrzej Cwynarowie

Doświadczyli Bożej miłości i dziś dzielą się nią z innymi. Poznajcie Roksanę i Andrzeja Cwynarów, bohaterów w obrączkach.

Spodobało mi się jej imię – śmieje się Andrzej zapytany o początek znajomości z żoną. – Akurat. Mąż nawet nie wiedział jak mam na imię, ponieważ spotkaliśmy się na rekolekcjach o rozeznawaniu życiowego powołania w Centrum Duchowości Księży Jezuitów w Częstochowie, a tam jest taka zasada, że się do siebie nie odzywa. W zawiązku z tym ujął go mój urok osobisty i sposób, w jaki nakładałam mu fasolkę po bretońsku – zaznacza Roksana uśmiechając się do męża. Był styczeń 2000 r. Roksana przyjechała do Częstochowy z Krakowa, gdzie studiowała, a Andrzej z Oławy. To była sesja weekendowa, rozmawiać można było dopiero w niedzielę – i to wystarczyło by nawiązać ze sobą dobry kontakt. - Po powrocie do domu rodzicom powiedziałem, że poznałem świetną dziewczynę, ale realia są twarde, odległość Krakowa od Oławy jest zbyt duża. W poniedziałek w pracy koleżanka poprosiła mnie o zastępstwo na trzydniowym szkoleniu w Krakowie. We wtorek już tam byłem i nawiązałem kontakt z przyszłą małżonką – dodaje Andrzej. Para pobrała się w sierpniu 2001 r. w Czechowicach – Dziedzicach, rodzinnym mieście Roksany. Od 2004 r. mieszkają w Oławie. Doczekali się trojga dzieci: 16-letniej Julii, 13-letniego Adama i 7-letniej Amelii.

Fundacja dla Rodziny

Po 7 latach znajomości przyszedł małżeński kryzys. – Zaczęliśmy szukać rozwiązań naszych problemów. Tak trafiliśmy na warsztaty o wychowywaniu dzieci, organizowane przez Ruch Nowego Życia. Warsztaty nas zachwyciły. Okazało się, że te same problemy przeżywają inne pary i jest na nie wiele rozwiązań, zarówno w książkach, jak i w Piśmie Świętym – wyznaje głowa rodziny. Po powrocie z warsztatów para włączyła się do wspólnoty Domowego Kościoła. Tam po okresie ,,brania” przyszedł czas ,,dawania”. - Wyjechaliśmy na pierwsze rekolekcje, jako animatorzy i lawina ruszyła. Włączaliśmy się w kolejne posługi, aż sami zorganizowaliśmy wyjazdowe warsztaty o wychowaniu dzieci – mówi Roksana. Para organizowała coraz więcej wydarzeń formacyjnych, a kiedy liczba uczestników w jednym roku przekroczyła 1 000 osób małżonkowie postanowili założyć Fundację dla Rodziny, która postała w listopadzie 2017 r. - Chcemy pomóc budować rodziny silne obecnością ojców i małżonków, przekonać ludzi, że warto zawalczyć, bo są na to sposoby. Wystarczy podjąć decyzję i być konsekwentnym. To się opłaca - przekonują zgodnie małżonkowie. Na stronie fundacji www.dlarodziny.eu znajdziemy ogrom inicjatyw - od biwaków ojców z synami, z córkami, warsztatów dla żon, dla ojców, dialogów małżeńskich, randek małżeńskich, kursów CROWN, po tydzień dla rodziny. Andrzej jest też inicjatorem Ojcowskiego Klubu, który od 2 lat działa w Oławie. W niedawnym czasie został trenerem Tato.net, Liderem CROWN, a obecnie jest w trakcie kursu na Lidera Bibliodramy. - Mamy przeświadczenie, że najpierw trzeba doświadczyć Boga. Jeśli doświadczyliśmy Jego miłości, to jak mówi św. Paweł: ,,nie można o tym nie mówić”. Nieuczciwym byłoby dostać, a się nie podzielić. To jak z wyjściem do kina. Kiedy obejrzeliśmy dobry film, chcemy żeby zobaczyli go znajomym. My doświadczyliśmy i nadal doświadczamy Bożej miłości i teraz chcemy się tym doświadczeniem dzielić, właśnie poprzez warsztaty i rekolekcje. To przynosi dobre owoce  – mówią założyciele fundacji. - W wielu działaniach mocno wspiera nas wspólnota Domowego Kościoła oraz ksiądz dziekan Janusz Gorczyca. Wciąż można by zrobić więcej - dlatego serdecznie zachęcamy do współtworzenia fundacji – zapraszają państwo Cwynarowie. A marzenia? Marzą o domu rekolekcyjno-formacyjnym niedaleko Wrocławia, w którym co tydzień odbywałyby się rekolekcje.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski przeczytał najmłodszym bajkę z okazji Dnia Dziecka

2020-06-01 18:37

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Dzień Dziecka

Archidiecezja Krakowska /youtube.com

Abp Marek Jędraszewski z okazji Dnia Dziecka przeczytał najmłodszym opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” ze zbioru „Bajki mariackie” autorstwa Ewy Czaczkowskiej. Nagranie wideo, na którym metropolita krakowski czyta opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” opublikowano na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.

Kochane dzieci, dzisiaj wasz dzień – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Życzę wam, nie tylko dzisiaj, ale przez wszystkie dni waszego życia, wiele radości, uśmiechu, żeby zawsze byli przy was uśmiechnięci i radośni rodzice, rodzeństwo, przyjaciele i żeby cały ten cudowny okres życia był dla was prawdziwie szczęśliwy – złożył życzenia na końcu nagrania abp Marek Jędraszewski zapewniając, szczególnie dziś, o żarliwej modlitwie w intencji wszystkich dzieci.

Opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” pochodzi ze zbioru „Bajki mariackie” autorstwa Ewy Czaczkowskiej wydanego przez krakowskie wydawnictwo Znak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję