Reklama

Kultura

„CIETRZEWISKO” w Koszęcinie

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby w Koszęcinie na dziesiątą edycję familijnego Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko”. Impreza o charakterze edukacyjno-ekologicznym jest inspirowana bogactwem koszęcińskiej przyrody oraz tradycji leśno-łowieckich regionu. 17 maja, po raz pierwszy w ramach „Cietrzewiska” odbędzie się Leśny Dzień Edukacyjny – prezentacja szkolnictwa leśnego. Wstęp wolny.

[ TEMATY ]

Śląsk

Wojtek Korpusik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już dziesiąta edycja popularnej imprezy, która swoim niepowtarzalnym klimatem przyciąga do siedziby Zespołu „Śląsk” wielu miłośników lasu i kultury łowieckiej. Bogaty program dwudniowego pikniku pozwala poznać pracę leśników oraz leśno-łowieckie tradycje, gwarantując zarówno walory edukacyjne, jak i doskonałą zabawę w plenerze.

Na początek tegorocznego „Cietrzewiska”, po raz pierwszy odbędzie się Leśny Dzień Edukacyjny, w ramach którego zaprezentują się szkoły średnie i uczelnie wyższe kształcące na kierunkach leśnych. Ze swoimi prezentacjami przyjadą do Koszęcina szkoły z Brynka, Tułowic oraz Wydziały Leśne uczelni wyższych z Warszawy, Poznania i Krakowa. Drugi dzień rozpocznie współzawodnictwo sygnalistów myśliwskich w ramach IX Śląskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Przesłuchania odbędą się w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin, a koncert laureatów tego samego dnia o godz. 15:00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sobotę od godz. 9:00 rozpoczną się także zawody drwali, które potrwają do niedzieli. Uroczysta dekoracja zwycięzców w niedzielę o godz. 19:15.

Koncert gospodarza imprezy – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpocznie się w sobotę o godz. 20:30. Wśród innych, muzycznych atrakcji „Cietrzewiska” także koncerty gwiazd śląskiej sceny rozrywkowej, wśród nich: De Silvers (sobota g. 18:30), Duet Caro (niedziela g. 18:00), Mariusz Kalaga (niedziela g. 13:15), Mirosław Jędrowski (niedziela g. 20:15). W ramach dodatkowych atrakcji m.in. pokazy arborystyki, psów myśliwskich, stoiska promocyjno-edukacyjne Lasów Państwowych oraz zajęcia edukacyjne prowadzone przez leśników i pracowników „Śląska”. Będzie można zobaczyć wystawę pamiątek i trofeów Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Nie zabraknie stoisk rękodzielników, stoisk wystawienniczych producentów sprzętu do obróbki drewna oraz znakomitej kuchni śląskiej i myśliwskiej pod hasłem „Dobre z lasu”.

Reklama

Organizatorem Pikniku są: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Nadleśnictwo Koszęcin oraz Gmina Koszęcin. Patronat honorowy objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

W tym roku po raz pierwszy impreza będzie się odbywać w dwóch lokalizacjach – na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie (siedziba Zespołu „Śląsk”, ul. Zamkowa 3) oraz Nadleśnictwa Koszęcin (znajdującego się po przeciwnej stronie ulicy Zamkowej).

PROGRAM X PIKNIKU LEŚNO – ŁOWIECKIEGO „CIETRZEWISKO”

17 maja 2019 PIĄTEK – Leśny Dzień Edukacyjny

10:00 – 14:00 – prezentacja oferty szkół i uczelni leśnych, stoiska promocyjno-edukacyjne

• Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego

w Brynku

• Zespół Szkół w Tułowicach

• Wydział Leśny SGGW w Warszawie

• Wydział Leśny UP w Poznaniu

• Wydział Leśny UR w Krakowie

• Koła Łowieckie okręgu częstochowskiego PZŁ

• Ekspozycja historyczno-edukacyjna w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin

• Wykład dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego prowadzony przez PSP Lubliniec

18 maja 2019 – SOBOTA

8:30 – 14:00 IX Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej oraz Konkurs Sygnalistów Myśliwskich Koszęcin 2019 (siedziba Nadleśnictwa Koszęcin)

9:00 Międzynarodowe Mistrzostwa Drwali – oficjalne otwarcie zawodów

9:30 – 10:45 Międzynarodowe Mistrzostwa Drwali – I część (zespół pałacowo-parkowy)

11:00 – 13:00 Regionalne Obchody Dni Lasu (zespół pałacowo-parkowy)

13:00 – 14:00 Międzynarodowe Mistrzostwa Drwali – II część (zespół pałacowo-parkowy)

14:00 – 15:00 Pokazy arborystyki – I część (platan w parku)

15:15 – 16:15 Galowy koncert wraz z ogłoszeniem wyników Konkursu Sygnalistów oraz IX Śląskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej (scena na dziedzińcu pałacowym)

Reklama

16:30 – 18:00 Konkurs przerąbywania kłody (zespół pałacowo-parkowy)

18:00 – 18:30 Pokazy arborystyki – II część (platan w parku)

18:30 – 20:00 De Silvers (scena na dziedzińcu pałacowym)

20:30 – 21:45 Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. Stanisława Hadyny „A to Polska właśnie” (scena na dziedzińcu pałacowym)

19 maja 2019 – NIEDZIELA

10:00 – 13:00 Konkurencje w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Drwali (zespół pałacowo-parkowy)

11:00 Msza św. Hubertowska w kościele pw. św. Trójcy w Koszęcinie

13:15 – 14:30 Mariusz Kalaga (scena na dziedzińcu)

14:30 – 16:00 Sztafeta narodów (zespół pałacowo-parkowy)

16:15 – 17:45 Okrzesywanie (zespół pałacowo-parkowy)

18:00 – 19:00 Duet Karo (scena na dziedzińcu)

19:15 – 20:00 Uroczysta dekoracja zwycięzców Międzynarodowych Mistrzostw Drwali (scena na dziedzińcu)

20:15 – 21:45 Mirosław Jędrowski (scena na dziedzińcu)

19 maja 2019 NIEDZIELA – program wydarzeń na terenie siedziby Nadleśnictwa Koszęcin

12:00 – 15:00 Giełda kolekcjonerska pod patronatem Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej

12:30 – 13:15 Degustacja specjałów kuchni myśliwskiej

13:15 – 14:00 Pokaz psów ras myśliwskich

14:00 – 15:00 Muzyka myśliwska, konkursy dla dzieci

DODATKOWE ATRAKCJE:

• Stoiska promocyjne i edukacyjne Lasów Państwowych

• Pyszna kuchnia śląska

• Aleja rękodzielników

• Stoisko wystawiennicze firmy Makita

• Stoiska edukacyjne

• Wystawa łowiecka oraz ekspozycja Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej (siedziba Nadleśnictwa Koszęcin)

• Stoisko „Dobre z Lasu” (piątek, sobota 17-18.05.2019 r.)

* Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie

** Bezpłatne parkingi będą dostępne przy sklepie Express Market przy ul. Ligonia w Koszęcinie

2019-05-09 09:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Śląsk” i „SLUK” – razem na estradzie

[ TEMATY ]

Śląsk

Śląsk

Zespół „Śląsk” gości w swojej siedzibie Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy „SLUK” z Bratysławy. W ramach obchodów Jubileuszu 65-lecia „Śląska” zespoły koncertują pod hasłem: Zespół „Śląsk” i Przyjaciele. Goście ze Słowacji spotkali się już z publicznością w Koszęcinie, 20 listopada wystąpili z Zespołem „Śląsk” w Chorzowie, a 21 w Filharmonii w Częstochowie. 23 listopada odbędzie się kolejny jubileuszowy koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Słowacki „SLUK” powstał w 1949 r. W swoim repertuarze łączy tradycję z nowoczesnością. Inspirując się autentycznym folklorem słowiańskim, tworzy widowiska na najwyższym poziomie artystycznym. W marcu 2017 r., w ramach projektu „Helokanie Południa”, delegacja artystów i pedagogów Zespołu „Śląsk” prowadziła w siedzibie Zespołu „SLUK” warsztaty polskich tańców narodowych. Efekt ich pracy ze słowackimi kolegami można było zobaczyć kilka miesięcy później w Sali Teatru Miejskiego w Bratysławie. Po raz pierwszy we wspólnym koncercie wystąpiły dwa folklorystyczne żywioły - zawodowe zespoły z Polski i Słowacji. Artyści „SLUKa” zatańczyli dwa polskie tańce: poloneza i oberka, których nauczyli się pod kierunkiem instruktorów Zespołu „Śląsk”. Koncert był owocem wieloletniej współpracy obu instytucji i jednocześnie podsumowaniem projektu „Helokanie Południa”.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: na Błoniach zakończył się Marsz Nadziei

2024-04-25 07:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasna Góra

„Każde Życie jest Ważne”, „Pomagamy, Wspieramy, dajemy Nadzieję” - z takimi hasłami i przesłaniem zakończył się na jasnogórskich Błoniach Marsz Nadziei. To w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei, która zwraca uwagę na działalność hospicjów i wszystkich pacjentów dotkniętych niepełnosprawnościami i chorobą nowotworową. Uczestnicy przy figurze Niepokalanej pomodlili się i złożyli kwiaty.

W Marszu wzięli udział uczniowie częstochowskich przedszkoli i szkół, mieszkańcy miasta, a także pacjenci hospicjum. - Od czterech lat korzystam z pomocy hospicjum. Jestem pacjentem onkologicznym, a moi bliscy już nie żyją. Pracownicy dali mi wsparcie i opiekę, są dla mnie jak rodzina. Czuję się jakby podarowano mi drugie życie - powiedział pan Dariusz, pacjent częstochowskiego hospicjum. Dodał, że Marsz jest dla niego manifestacją i apelem, że „osoby chore też mają prawo do normalnego funkcjonowania”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję