Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II nie lekceważył zła i nigdy go nie ukrywał

- Komu zależy i w imię czego, aby podważyć świętość Jana Pawła II? – pytał kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., którą odprawił w 14. rocznicę śmierci polskiego papieża. W Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium św. Jana Pawła II podkreślał, że Ojciec Święty „nie lekceważył zła” i nigdy go nie ukrywał.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Joanna Adamik

W kaplicy, gdzie odprawiona została Msza św., znajduje się płyta nagrobna Jana Pawła II z Grot Watykańskich.

W homilii kard. Dziwisz podkreślał, że po czternastu latach „nowej, duchowej obecności świętego papieża w naszym życiu”, ogarnia nas uczucie wdzięczności za wszystko, „kim był i kim nadal jest”. -Wdzięczność to pamięć serca, które doświadczyło dobra, a myśmy tego dobra, któremu na imię Jan Paweł II, tak bardzo doświadczyli i w dalszym ciągu doświadczamy – mówił.

Reklama

Zaznaczył, że śmierć papieża nie przerwała jego służby Kościołowi i światu, bo mijają kolejne lata od jego odejścia, a on „nadal inspiruje i będzie inspirował” kolejne pokolenia uczniów Jezusa.

Wieloletni sekretarz Jana Pawła II przyznał, że w tym kontekście mogą niepokoić podejmowane ostatnio próby podważania jego moralnego autorytetu i „wysuwanie podejrzeń, że nie reagował w odpowiednim stopniu na zło w Kościele”. -Jan Paweł II nie lekceważył zła, a tym bardziej nigdy go nie ukrywał. Kierował Kościołem, reagował, podejmował decyzje, kierując się sumieniem i absolutną wiernością wobec Ewangelii – zaznaczył kard. Dziwisz. Podkreślił ponadto, że postawy i motywacje papieża zostały „prześwietlone” podczas jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

Joanna Adamik

„Komu zależy i w imię czego, aby podważyć świętość Jana Pawła II?” – pytał kaznodzieja. „Bez niego nie bylibyśmy dzisiaj tym, kim jesteśmy. Również bez niego byłaby inna Polska, inna Europa, inny świat” - dodał.

Reklama

W rozmowie z dziennikarzami purpurat mówił, że zarzuty wobec Jana Pawła II to „kłamstwa, wynikające z braku zrozumienia osoby papieża i niewiedzy”. „On nigdy nie tolerował zła w Kościele. Był człowiekiem przejrzystym i świętym, a święci nie tolerują zła, ale mają swoje środki i sposoby, by zło naprawić” - podkreślił.

Duchowny przypomniał, że Jan Paweł II był autorem hasła „zero tolerancji” . „Nie tolerował zwłaszcza pedofilii. Przecież on kochał dzieci” - przekonywał, przywołując spotkanie papieża z rodziną chorą na AIDS, do którego doszło w San Francisco. - Wszyscy byli przestraszeni, żeby się nie zarazić. A papież podszedł, wziął dziecko na ręce, ucałował je i pobłogosławił. Dawał przykład miłości – wspominał kard. Dziwisz.

Stwierdził, że ci, którzy sugerują, że było inaczej, „robią krzywdę pamięci o Janie Pawle II i nam wszystkim, którzy go kochamy”. - Mówię do nich: nawróćcie się! - zaapelował.

Kard. Dziwisz uznał za symboliczny fakt, że w rocznicę śmierci Jana Pawła II opublikowana będzie posynodalna adhortacja apostolska papieża Franciszka „Christus vivit”, podpisana przez Ojca Świętego tydzień temu w Loreto.

„Dokument w formie listu do młodych wyraża wrażliwość całego Kościoła wobec sytuacji, powołania, marzeń i oczekiwań młodego pokolenia chrześcijan. Wiemy, ile św. Jan Paweł II uczynił w tym zakresie” – mówił, przywołując m.in. zainicjowane przez niego Światowe Dni Młodzieży, które „wpisały się głęboko i na trwałe w duszpasterską troskę o młodych współczesnego Kościoła”.

2019-04-02 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II jest ojcem „Solidarności”

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Ks. Czesław Bogdał

„Nie byłoby sierpnia 1980 roku bez czerwca 1979 i pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do umiłowanej Polski. Papież jest ojcem Solidarności” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w oświadczeniu z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. „To on – posłuszny natchnieniom Ducha Świętego – rzucił iskrę, która przerodziła się w wielki, pokojowy ruch dający początek dziejowych zmian w krajach dawnego bloku sowieckiego” – dodaje wieloletni sekretarz polskiego papieża.

„W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych dziękujemy Bogu za dzieło, które doprowadziło do historycznych przemian w naszej Ojczyźnie, a w konsekwencji w całej Europie” – pisze kard. Dziwisz, podkreślając, że „nie byłoby sierpnia 1980 roku bez czerwca 1979 i pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do umiłowanej Polski”.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję