Reklama

Niedziela Świdnicka

Sokołowsko: dzień pamięci ks. Józefa Sikory

W Sokołowsku w parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata bp Ignacy Dec odprawił Mszę św. w intencji śp. ks. Józefa Sikory z okazji nadania kapłanowi pośmiertnego tytułu Honorowego Obywatela Gminy Mieroszów przez Radę Miasta. W homilii biskup przypomniał postać bohaterskiego kapłana, który pomagał potrzebującym w czasie II wojny światowej i zamordowany został w 1945 r. w niewyjaśnionych okolicznościach.

[ TEMATY ]

wyróżnienie

JDavid/pl.wikipedia.org

Sokołowsko widziane z Włostowej

Sokołowsko widziane z Włostowej

- Ks. Józef Sikora jest dla nas przykładem człowieka, który słucha Pana Boga i wypełnia Boże przykazania - mówił bp Dec. - Dobrze, że mamy zdrową pamięć historyczną i że z historii wydobywamy ludzi, którzy Boga słuchali. Do takich należał ks. Józef Sikora, który zasłynął jako wspaniały kapłan. Mówili o nim - chodzący anioł. W wieku 33 lat utracił życie ziemskie, ale z pewnością zyskał życie wieczne za to, że słuchał Pana Boga. Był sługą ludzi, biednych, schorowanych i taki pozostał w pamięci, dlatego go dzisiaj wspominamy - zaznaczył.

Reklama

Uchwałę nadającą tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mieroszów ks. Józefowi Sikorze Rada Miasta przyjęła w lutym br., jak czytamy "jako wyraz uznania za zasługi na rzecz gminy Mieroszów w podziękowaniu za okazaną wrażliwość oraz pomoc potrzebującym mieszkańcom Gminy Mieroszów podczas II wojny światowej".

Józef Sikora przyszedł na świat 17 marca 1912 r. w Gliwicach. Po otrzymaniu w 1936 r. święceń kapłańskich został wikariuszem parafii pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu. Pod koniec 1939 r. ks. Sikora został skierowany do Sokołowska. Podczas wojny szczególną opieką otaczał cierpiących. Pomagał ludziom, którzy bali się utraty domu, bezdomnym, szukającym dachu nad głową, cierpiącym głód, marznącym dzieciom, a także poszukującym autentycznej relacji z Bogiem. Powołał do życia punkt Caritas – ofiarodawstwa chleba. W okolicznych wioskach zbierał u bogatych rolników chleb, mleko i inne produkty żywnościowe dla biednych. Został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach 23 grudnia 1945 r. i pochowany na miejscowym cmentarzu.

2019-03-29 13:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Pro Ecclesia et Pontifice” dla Leszka Mądzika

Niedziela lubelska 1/2015, str. 5

[ TEMATY ]

wyróżnienie

Agnieszka M. Kowalczyk

Leszek Mądzik (pierwszy z lewej) został uhonorowany papieskim wyróżnieniem

Leszek Mądzik (pierwszy z lewej) został uhonorowany papieskim wyróżnieniem

Związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II prof. Leszek Mądzik został odznaczony przez papieża Franciszka jednym z najważniejszych odznaczeń przyznawanych osobom świeckim – Krzyżem Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice”

Odznaczenie zostało ustanowione w 1888 r. przez papieża Leona XIII, który od pierwszych dni swojego pontyfikatu szukał dialogu ze światem nauki i kultury. Jak podkreślał ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, Leszek Mądzik tworzy dla KUL i na KUL, dlatego otrzymane przez niego wyróżnienie jest wielką radością całego uniwersytetu. Kierując słowa uznania dla odznaczonego, rektor wyraził życzenie, by ten „mógł długo jeszcze wypełniać nasz świat pięknem swojej sztuki”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

„Boże, pokaż mi szlak” - Arkadio w nowym utworze

2021-09-22 14:24

Arkadio zaprasza do wysłuchania najnowszego utworu, w którym po raz kolejny porusza temat życia, jego wartości i obrony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję