Reklama

Kościół

Jubileuszowa Księga z okazji 100-lecia Konfrencji Episkopatu Polski

Opracowania dotyczące historii Konferencji Episkopatu Polski, wykaz 375 biskupów posługujących Kościołowi w Polsce przez minione 100 lat i archiwalne zdjęcia – to niektóre z elementów składających się na Jubileuszową Księgę z okazji 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski. Słowo wstępne napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski a wprowadzenie bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, pod którego redakcją została wydana książka.

[ TEMATY ]

episkopat

POBIERZ KSIĄŻKĘ

Sto lat temu Konferencja Episkopatu Polski rozpoczęła swoje nieformalne funkcjonowanie. Z tej okazji powstała Księga Jubileuszowa upamiętniająca jej początki i historię. Publikacja, oprócz tradycyjnego wydania, jest dostępna na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Publikacja składa się z trzech części. Pierwsza poświęcona jest kształtowaniu się Konferencji Episkopatu Polski i jej statusowi prawnemu. Znajdują się tu informacje o pierwszych zebraniach plenarnych i o tym, jakie uprawnienia posiada Konferencja Episkopatu. Teksty zamieszczone w tej części zostały przygotowane przez ks. prof. dr. hab. Stanisława Wilka z KUL oraz ks. prof. UKSW dr. hab. Marka Stępnia.

Reklama

Druga część książki prezentuje najbardziej charakterystyczne dla Konferencji Episkopatu Polski w ostatnim stuleciu postacie kardynałów, wśród nich dwóch kandydatów na ołtarze. Pierwszy z nich to kard. August Hlond, Prymas Polski, o którym pisze ks. dr Bogusław Kozioł, wicepostulator jego procesu beatyfikacyjnego. Druga postać to kard. Stefan Wyszyński, niezłomny kapłan i mąż stanu w opracowaniu dr Ewy Czaczkowskiej. Książka w artykule śp. ks. prof. Jana Dyducha prezentuje również postać kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża i świętego, który w Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego. W Księdze Jubileuszowej opublikowano również tekst dr Mileny Kindziuk poświęcony kard. Józefowi Glempowi, który przez 23 lata był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Publikację kończy alfabetyczny katalog biskupów Kościoła katolickiego w Polsce przygotowany przez red. Martę Dalgiewicz. Obejmuje on wykaz biskupów posługujących od 1918 do współczesności i zawiera: datę urodzenia, datę święceń prezbiteratu, konsekracji biskupiej, miejsce posługiwania i zawołanie biskupie poszczególnych hierarchów.

Księga Jubileuszowa jest ubogacona archiwalnymi, historycznymi zdjęciami z minionego 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski.

2019-03-12 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo zarządził modlitwę „Anioł Pański” w łączności z papieżem Franciszkiem

[ TEMATY ]

episkopat

abp Wacław Depo

Biuro Prasowe Jasnej Góry

W związku z apelem Ojca Świętego Franciszka i w odpowiedzi na komunikat abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 23 marca, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zarządził, by 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, o godz. 12:00 wszyscy kapłani w swoich kościołach odmówili modlitwę "Anioł Pański", dołączając do niej modlitwy "Ojcze nasz" i trzy razy "Zdrowaś Maryjo" w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

„Wiernych należy za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych poinformować i prosić, aby łączyli się w tej godzinie odmawiając te same modlitwy w swoich domach. Poleca się również, aby tego dnia o godzinie 12:00, we wszystkich kościołach i kaplicach zabrzmiały dzwony dla uczczenia tajemnicy Wcielenia Zbawiciela oraz jako znak naszej jedności w modlitwie” – czytamy w zarządzeniu opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję