Reklama

Watykan

Watykan planuje mobilne zespoły ekspertów w walce z nadużyciami seksualnymi

W walce z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich Watykan zamierza powołać mobilny zespół ekspertów. Taki „Task Force” zapowiedział niemiecki jezuita i psycholog ks. Hans Zollner. W rozmowie z watykańskim portalem Vatican News powiedział, że takie zespoły będą najprawdopodobniej zorganizowane na wszystkich kontynentach, na których jest obecny Kościół katolicki.

[ TEMATY ]

Watykan

nadużycia seksualne

Tama66/pixabay.com

Projekt organizacji tych zespołów może zostać wypracowany na najbliższym spotkaniu biskupów świata w sprawie ochrony nieletnich. Ks. Zollner, kierownik Centrum Ochrony Małoletnich przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i ekspert Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, jest koordynatorem komitetu organizacyjnego spotkania z udziałem i pod przewodnictwem papieża, które odbędzie się w Watykanie w dniach 21-24 lutego. Spodziewany jest udział ponad 120 przewodniczących krajowych konferencji biskupich z całego świata.

- Do wszystkich uczestników konferencji zostały rozesłane ankiety, w których mogą się podzielić doświadczeniami, trudnościami, a także możliwymi rozwiązaniami tego strasznego skandalu, stwierdził niemiecki jezuita. Jego zdaniem planowane mobilne zespoły miałyby za zadanie zbierać informację na temat zasad postępowania w przypadkach nadużyć w Kościołach lokalnych oraz programów prewencji. Chodzi o to, aby wyjaśnić, w jakim punkcie znajduje się cały proces i co jeszcze należałoby zrobić, a ponadto te zespoły mogłyby przekazywać dobre przykłady i doświadczenia innym episkopatom.

Niemiecki jezuita tłumaczył, że „Task Force miałby także w przyszłości kontrolować, na ile skuteczne są podejmowane środki oraz pogłębiać świadomość własnej odpowiedzialności wobec społecznych oczekiwań, także na płaszczyźnie międzynarodowej”. Walka z pedofilią jest stałym procesem, wymagającym ciągłego sprawdzania, poprawiania i pogłębiania.

Ks. Zollner powiedział też, że każdy dzień trzydniowej konferencji będzie mieć określony temat przewodni. Będą to: odpowiedzialność, obowiązek wyjaśniania i informowania oraz transparentność. Każdego dnia zostaną wygłoszone trzy referaty odnoszące się do tematu przewodniego: z punktu widzenia biskupa, jego zadań i osobistej postawy, z punktu widzenia wspólnoty biskupów oraz całej wspólnoty Kościoła jako Ludu Bożego. „Przy wyborze kręgu słuchaczy każdego z referentów staraliśmy się o różnorodność, aby byli tam mężczyźni, kobiety, księża, świeccy, przedstawiciele różnych kontynentów, a także zawodów”, podkreślił koordynator spotkania. Wszystkie grupy przedstawią na zakończenie wnioski z prac i dyskusji. W obradach będzie uczestniczył papież Franciszek, który dokona ich podsumowania.

Reklama

Ks. Zollner uważa, że także w przyszłości, “mimo wszelkich starań nie będzie można w stu procentach zapobiec” pedofilii, gdyż Kościół „nie może w pełni kierować zachowaniami i postępowaniem ludzi”. Wyraził jednocześnie nadzieję, że po lutowym spotkaniu biskupów w Watykanie w sprawie ochrony małoletnich w Kościele, nastąpią kolejne, bowiem konieczna jest wiedza o tym, jakie będą postępy w ochronie małoletnich i jakie trudności w realizowaniu postanowień. „Po tym spotkaniu nikt nie oczekuje ostatecznych rozwiązań wszystkich problemów. Jednak z całą pewnością będzie ono ważnym kamieniem milowym w opracowaniu problemu pedofilii w Kościele" - jest przekonany niemiecki jezuita.

W skład zespołu przygotowującego spotkanie biskupów wchodzą: kard. Blase J. Cupich, arcybiskup Chicago (USA); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie) i przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii; abp Charles Scicluna, arcybiskup Malty i zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary; oraz ks. Hans Zollner, SJ, kierownik Centrum Ochrony Małoletnich przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i ekspert Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, którego papież mianował osobą kontaktową komitetu.

W lutowym spotkaniu w Watykanie wezmą udział: przewodniczący Konferencji Episkopatów; zwierzchnicy Katolickich Kościołów Wschodnich; Przełożeni Sekretariatu Stanu; prefekci kongregacji: Nauki Wiary, dla Kościołów Wschodnich, ds. Biskupów, ds. Ewangelizacji Narodów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz przedstawiciele Unii Przełożonych Generalnych (zakony męskie) i Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (zakony żeńskie).

W prace przygotowawcze do tego spotkania zaangażowane będą między innymi dr Gabriella Gambino, podsekretarz sekcji ds. życia i dr Linda Ghisoni, podsekretarz sekcji ds. wiernych świeckich, w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia; Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i pewne ofiary nadużyć, jakich dopuścili się niektórzy duchowni.

2019-01-26 13:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody dwusetnej rocznicy urodzin św. Szczęsnego Felińskiego w papieskim szpitalu Dzieciątka Jezus

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

17 września, w sobotni wieczór, w kaplicy Szpitala „Bambino Gesù” odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji dwusetnej rocznicy urodzin św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi posługujących w tym papieskim szpitalu. Mszę św. odprawił franciszkanin, o. Zdzisław Kijas, profesor uniwersytecki, relator w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, postulator generalny franciszkanów konwentualnych, który również wygłosił homilię.

Koncelebrowało ośmiu księży, przyjaciół sióstr, w tym kapelani szpitala ks. Mario Puppo i ks. Vistremundo Nkogo Ndong. Przy ołtarzu umieszczono obraz Świetego i jego relikwie. W Eucharystii uczestniczyły franciszkanki pracujące w Bambino Gasù: s. Maria, s. Karolina, s. Urszula, s. Iryna oraz siostry, które pracowały tu w poprzednich latach, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, przedstawiciele personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz wielu przyjaciół sióstr. Po Mszy św. przypomniano postać świętego arcybiskupa Warszawy. Wieczór zakończył się agapą w pomieszczeniach szpitalnych, podczas której siostry wręczyły zebranym pamiątkę św. Felińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jak zapowiadają się obchody Dnia Życia Konsekrowanego?

W czwartek 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Jak zapowiadają się diecezjalne obchody tego wydarzenia?

Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego zaplanowano na sobotę 4 lutego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie. Spotkanie w Rokitnie przebiegające pod hasłem "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie" rozpocznie się o godz. 10.00 w tamtejszym domu rekolekcyjnym, gdzie uczestnicy wysłuchają konferencji o. Mirosława Dudzisa OFMCap., a także będą się wspólnie modlić przed wystawionym Najświętszym

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję