Reklama

Ikona „Sedes Sapientiae” - pielgrzymująca Nauczycielka

Matka Boża w ikonie „Sedes Sapientiae”, podarowana przez Jana Pawła II środowisku uniwersyteckiemu i przemierzająca ośrodki akademickie na całym świecie, zagościła na kilka dni w archidiecezji łódzkiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Duszpasterstwie Akademickim „Piątka”

Pierwszym etapem na drodze pielgrzymowania Ikony w archidiecezji łódzkiej było Duszpasterstwo Akademickie „Piątka”. 25 lutego o godz. 20.30 Mozaikę powitała grupa ok. 50 studentów, którzy zgromadzili się w kaplicy, by Apelem Jasnogórskim rozpocząć całonocne czuwanie. Wszyscy zebrani zostali zapoznani z historią Ikony, jej budową i symboliką. Studenci odśpiewali wspólnie Nieszpory, a tuż po nich rozpoczęła się Eucharystia, którą koncelebrowali duszpasterze akademiccy: ks. Paweł Dziedziczak i ks. Paweł Lisowski. Obaj sprawowali Mszę św. w intencji powrotu do zdrowia Ojca Świętego oraz za całe środowisko akademickie Łodzi. Ks. Dziedziczak nawiązał w kazaniu do nazwy Ikony - Sedes Sapientiae. Za bp. Markiem Jędraszewskim powtórzył, że „mądrość to przede wszystkim zalety serca i prawość ducha”. Maryja przez całe życie uczyła się Mądrości Bożej, od Zwiastowania aż do śmierci Chrystusa na krzyżu zachowywała wszystkie sprawy w swoim sercu. Duszpasterz wyraził pragnienie, by studenci, oprócz wiedzy książkowej, starali się poszukiwać Mądrości Bożej.
Po Eucharystii rozpoczęła się adoracja prowadzona przez członków DA „Piątka”. Oprócz śpiewów, recytacji poezji i tekstów nawiązujących do Ikony, były chwile ciszy i osobistej modlitwy zawierzenia Matce Bożej Stolicy Mądrości. Nad ranem studenci odśpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Piotr Drzewiecki

W bazylice archikatedralnej

26 lutego, w sobotni poranek, ikona Sedes Sapientiae została uroczyście wniesiona do bazyliki archikatedralnej, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. O godz. 10.00 rozpoczęło się sympozjum mariologiczne. Następnie zgromadzeni w kościele wraz z chórem z Wyższego Seminarium Duchownego pod kierunkiem ks. Grzegorza Kopytowskiego wykonali akatyst.
W południe odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. W Eucharystii wzięli udział rektorzy, wykładowcy, młodzież akademicka, przedstawiciele władz, księża oraz siostry zakonne.
Podczas kazania Ksiądz Arcybiskup mówił o wielkim znaczeniu szkolnictwa wyższego i o ogromnej wartości, jaką jest mądrość. „Peregrynacja ikony Sedes Sapientiae w ośrodkach akademickich naszego kraju uświadamia nam, że nie tylko wiedza, ale także mądrość i jej przekazywanie powinny być stawiane za cel przez dzisiejsze szkolnictwo wyższe. To się przecież ściśle łączy z podstawowym dążeniem człowieka do nadania swojemu życiu określonego sensu. Nie jest w stanie tego dać tylko i wyłącznie wiedza, traktowana jako zasób wiadomości. Potrzeba mądrości, która daje klucz umożliwiający znalezienie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania: Jak żyć i jak postępować w sposób godny?
Uniwersytet powinien być takim miejscem, gdzie młody człowiek poprzez wiedzę, wrażliwość sumienia dojrzewa do mądrości. To jest zadanie dla wszystkich nauczycieli akademickich. Zadanie niełatwe, ale ważne. Jak inaczej dać społeczeństwu elitę ludzi światłych i mądrych, ludzi odpowiedzialnych, dojrzałych w swoim człowieczeństwie?”.
Metropolita łódzki zwrócił się też do wykładowców i studentów, dając im do zrozumienia, czym jest ich prawdziwe powołanie. „Macie czynić z Uniwersytetu środowisko, w którym kultywuje się wiedzę. Miejsce, w którym człowiek znajduje wizję przyszłości. Przyjmujemy dzisiaj Maryję Sedes Sapientiae jako pielgrzymującą Nauczycielkę, jako znak łączności z bardzo cierpiącym w tych dniach Pasterzem Świata Janem Pawłem II”.
Na zakończenie abp Władysław Ziółek prosił Matkę Bożą o czuwanie nad nami, nad naszymi akademickimi wspólnotami.
Po uroczystej Mszy św. Ikona Matki Bożej została przeniesiona do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Aleksandra Łuczak

W Wyższym Seminarium Duchownym

27 lutego wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi mogła trwać u stóp Maryi, polecając Wychowawczyni powołań kapłańskich swoją teraźniejszość i przyszłość. Ks. prof. Michał Janocha z UKSW wygłosił wykład zatytułowany Fides et imago. Prelegent, zajmujący się sztuką bizantyjską oraz symboliką ikon, uwrażliwił zebranych na wyjątkową wartość i teologiczny wymiar sztuki w Kościele. Każda ikona - jak zaznaczył ks. prof. M. Janocha za o. Pawłem Floreńskim - będąca imieniem Bożym, wypisanym kolorami, ma zawsze prowadzić człowieka ku kontemplacji Chrystusa i ugruntowaniu wiary.
Drugi wykład pt. Ratio et imago wygłosiła dr Irina Tatarowa z Uniwersytetu Warszawskiego. Zwróciła ona uwagę na związek pomiędzy ikoną a akatystem. To, co ikona wyraża pięknem i jednocześnie tajemnicą obrazu, akatyst bardzo wiernie oddaje bogactwem tekstu. Zarówno ikona, jak i akatyst odwołują człowieka za pomocą ludzkiego sposobu ekspresji do Niewyrażalnego Boga.
W godzinach wieczornych Ikona została przewieziona do WSD. Zgromadzeni w kaplicy seminaryjnej na modlitewnym czuwaniu klerycy trwali przez całą noc przed Obliczem Maryi. Adoracja Ikony, poprzedzona wspólnym Różańcem, była prowadzona kolejno przez każdy kurs tak, aby wszyscy alumni wraz z przełożonymi, siostrami zakonnymi i profesorami mieli czas na jej osobistą kontemplację. Nawiedzenie zakończyło się poranną Eucharystią, celebrowaną przez Księdza Rektora oraz przełożonych i wykładowców Seminarium. Obecność ikony Sedes Sapientiae stała się dla każdego osobistym doświadczeniem. Umożliwiła nam nie tylko wspólnotowe zatrzymanie się w modlitwie i refleksji, ale była także okazją do powierzenia Panu przez ręce Jego Rodzicielki naszego życia i powołania.

Kl. Piotr Janiszewski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął prezydenta Albanii

2024-05-06 13:18

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W dniu dzisiejszym Ojciec Święty przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Pana Bajrama Begaja, prezydenta Republiki Albanii, który następnie spotkał się z Jego Eminencją Kardynałem Sekretarzem Stanu Pietro Parolinem, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

„Podczas serdecznych rozmów, które odbyły się w Sekretariacie Stanu, wyrażono uznanie dla pozytywnych stosunków dwustronnych, a także wspomniano o niektórych otwartych kwestiach w stosunkach między Kościołem a państwem. Następnie zwrócono uwagę na drogę Albanii do członkostwa w Unii Europejskiej oraz na różne kwestie międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Bałkanów Zachodnich oraz konfliktów na Bliskim Wschodzie i Ukrainie” -czytamy w watykańskim komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję