Reklama

Klub Inteligencji Katolickiej w Głogowie

Trzech bohaterów

Działalność głogowskiego KIK-u w bieżącym roku stoi pod znakiem trzech niezwykłych osób: Zbigniewa Herberta, Johna Ronalda Reuela Tolkiena i... św. Jakuba. Ten tylko pozornie przypadkowy zestaw historycznych postaci jest konsekwencją przyjętego jesienią ubiegłego roku programu, a każda z wymienionych osób patronuje innemu projektowi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Herbert

Miejsce, jakie zajmuje Zbigniew Herbert - ze swoją niezłomną postawą moralną w „czasach pogardy” i niezwykłym talentem - w dziejach dwudziestowiecznej literatury (nie tylko polskiej, ale i europejskiej), jest bez wątpienia szczególne. Twórczość Zbigniewa Herberta z jednej strony jest niezwykłą szkołą smaku i wrażliwości, z drugiej zaś ciągle przypomina o łączności, jaka jest potrzebna między rozumem a sercem i czynem. Nade wszystko zaś w świadomość tak wielu wyrył się ten imperatyw pokoleń sprzeciwu - „Bądź wierny. Idź!” (Przesłanie Pana Cogito). Za tę wierność sam Herbert płacił całe życie, ale jego głos był zawsze ważny w życiu publicznym. Jakże przydałby się i dziś w polskiej rzeczywistości. Problemów nie ubywa, a coraz mniej autorytetów.
Stąd też bez wahania KIK przyjął propozycję od Głogowskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Cogito”, by włączyć się w przedsięwzięcie pt. Urodziny Pana Zbigniewa. I tak wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury (MOK) udało się w październiku 2004 r. zorganizować w Piwnicy Ratuszowej głogowskie obchody 80. rocznicy urodzin tego wciąż jakby niedocenianego Polaka. Widać to wyraźnie na przykładzie podejścia mediów do jego osoby, w porównaniu chociażby z też już nieżyjącym Czesławem Miłoszem.
Choć kolejna inicjatywa nie była bezpośrednio związana z osobą autora Martwej natury z wędzidłem, to jednak trudno nie uznać go za jednego z jej duchowych patronów. Otóż, staraniem radnych głogowskiej prawicy, w kościele pw. św. Klemensa 13 grudnia 2004 r. odprawiona został uroczysta Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego i o pomyślność dla naszej ojczyzny. Po Eucharystii odbyła się też dyskusja w sali domu parafialnego, której pomysłodawcą i współorganizatorem był KIK. Zgromadzeni, wśród których nie zabrakło radnych, działaczy społecznych i polityków, próbowali znaleźć odpowiedź na prowokacyjnie postawione pytanie, zawarte w tytule spotkania: „Czy warto jeszcze pamiętać o stanie wojennym?!”. Gospodarzami religijno-patriotycznego wieczoru byli Ojcowie Redemptoryści.

Reklama

Tolkien

11 lutego miałem zaszczyt i niewątpliwą przyjemność zainaugurować drugą już głogowską konferencję inspirowaną życiem i twórczością J. R. R. Tolkiena, zatytułowaną: Od mitu do historii. Po sukcesie zeszłorocznej edycji KIK wraz z MOK-iem postanowili kontynuować ten projekt. Przed zgromadzonymi licznie, w większości młodymi, słuchaczami jako pierwszy wystąpił religioznawca - dr hab. Andrzej Szyjewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gość z Krakowa jest specjalistą od twórczości J. R. R. Tolkiena. Na co dzień prowadzi poświęcone tej tematyce wykłady na najstarszej polskiej wyższej uczelni. Jego wystąpienie było zatytułowane tak jak jego książka, wydana przez Wydawnictwo „M”: Od Valinoru do Mordoru. Jako drugi głos zabrał Wojciech Janisio (KIK), wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie, polonista i pedagog, który pochylił się nad problemem: Fantasy i fantastyki w edukacji literackiej w polskiej szkole.
Po przerwie jako pierwszy wystąpił dr Bogdan Trocha, nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. św. Edyty Stein, filozof i filolog, który wygłosił wykład pt. Literackie gry mitem. Kolejnym prelegentem był ks. Tadeusz Turski z Gorzowa Wlkp., który podzielił się refleksją na temat świata wartości, jaki zawarty jest we Władcy pierścieni. Ostatni wykład, zamykający konferencję, wygłosił Artur Telwikas, polonista, znawca i popularyzator literatury. Tytuł jego wystąpienia brzmiał: Mitologia Tolkiena według Tolkiena. W trakcie konferencji - staraniem organizatorów - wręczono delegacjom szkół komplety trylogii Władca pierścieni, ufundowane przez Prezydenta miasta, z przeznaczeniem do szkolnych bibliotek. Był to prezent z okazji pięćdziesięciolecia pierwszego wydania całej trylogii. Trzeba podkreślić, że tegoroczna konferencja była włączona w szerszy, trzydniowy projekt, nazwany: TOLK FESTIVAL, a który obejmował bogatą ofertę imprez towarzyszących, warsztatów, konkursów itp. Całość swoim patronatem objęli: Prezydent miasta i Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. Przy organizacji współpracowali: Urząd Miasta i Głogowskie Stowarzyszenie Literackie. Ta konferencja umocniła w organizatorach przekonanie, że J. R. R. Tolkien, będąc głęboko wierzącym katolikiem, wybitnym pisarzem, znakomitym naukowcem, człowiekiem prawym i szlachetnym, stanowi świetny wzorzec dla młodzieży. Tym bardziej, że jako autor promował w swoich książkach fundamentalne wartości, takie jak: prawda, miłość, wierność, honor, przyjaźń. Niegasnąca zaś popularność jego dzieł pokazuje, że wciąż jest na nie zapotrzebowanie, choćby stereotypowy obraz świata, który nas otacza (i nierzadko osacza) zupełnie temu zaprzeczał.

Św. Jakub

Św. Jakubowi Starszemu, apostołowi, jednemu ze szczególnych patronów ziemi głogowskiej, od wieków czczonemu w Jakubowie, poświęcone było styczniowe spotkanie klubowe. Wtedy to Klub Inteligencji Katolickiej w Głogowie nawiązał współpracę z „Bractwem św. Jakuba” w Jakubowie. Głównym zadaniem, jakie przyjął na siebie KIK, jest organizacja odcinka trasy pielgrzymkowej, która połączyłaby Głogów z ośrodkiem kultu świętego Apostoła w tej oddalonej o kilkanaście kilometrów od nadodrzańskiego grodu wsi, a tym samym dołączyła do europejskiej sieci dróg - „Szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela”.
Przygotowania trwają, a KIK uzyskał już pierwsze zapewnienia ze strony władz miasta o wsparciu tej inicjatywy (chodzi bowiem nie tylko o przygotowanie inauguracyjnej pielgrzymki, ale i o trwałe oznaczenie w mieście drogi pątniczej). Już dziś wiadomo, że pierwsza od lat piesza pielgrzymka z Głogowa do Jakubowa wyruszy sprzed głogowskiej kolegiaty 2 kwietnia br.
W związku z tym przedsięwzięciem obecnie prowadzone są też rozmowy celem nawiązania współpracy z Towarzystwem Ziemi Głogowskiej. Sądząc po dotychczasowych wspólnych działaniach obu stowarzyszeń, należy ufać, że i ten projekt się powiedzie. Ponadto pozwoliłem sobie niedawno przedstawić publicznie, na forum kapituły „Bractwa św. Jakuba”, pomysł ustawienia w pobliżu kolegiaty artystycznie wykonanego drogowskazu, który pokazywałby nie tylko kierunek, ale i liczbę kilometrów, jaka dzieli Głogów od m.in.: Jakubowa, Grodowca, Częstochowy, Santiago de Compostela czy wreszcie - Rzymu. Znak taki mógłby być nie tylko pamiątką odtworzenia i uruchomienia szlaku pątniczego, ale też swego rodzaju ciekawostką turystyczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję