Reklama

Aktualności

Papież do Światowego Forum na temat Migracji

Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników VIII Światowego Forum Społecznego odbywającego się pod hasłem: „Migrować, odrzucać, tworzyć oraz przemieniać”. Trwa ono w stolicy Meksyku. Ojciec Święty nawiązał do dwóch umów o zasięgu światowym dotyczących migrantów, które przygotowywane są przez społeczność międzynarodową.

[ TEMATY ]

Franciszek

migracja

Grzegorz Gałązka

Papież podkreślił, że pozytywna przemiana społeczeństw zaczyna się od odrzucenia wszelkich form niesprawiedliwości, które wyrażają się w „kulturze odrzucenia”. Jest ona prawdziwą „pandemią współczesnego świata”. Sprzeciw wobec niej jest pierwszym aktem sprawiedliwości, szczególnie wtedy, gdy użyczamy głosu tym, którzy go nie mają. Chodzi o migrantów, uchodźców, przesiedleńców, lekceważonych, wyzyskiwanych, gwałconych oraz wykorzystywanych przy milczącej zgodzie wielu.

Nie wystarczy jednak samo odrzucenie niesprawiedliwości – zaznaczył Franciszek. Należy podjąć konkretne działania według kompetencji każdego z podmiotów. Potrzebne jest wykorzystanie pragnień, zdolności oraz umiejętności migrantów do budowania społeczeństw integrujących, solidarnych oraz sprawiedliwych. Wtedy zostanie przywrócona godność tym, którzy żyją w wielkiej niepewności i marzą o lepszym świecie. Forum zajmuje się siedmioma tematami bezpośrednio związanymi ze współczesnymi migracjami. Są to: prawa człowieka, granice, postawy polityczne, kapitalizm, płeć, zmiany klimatyczne oraz dynamika przemieszczania się.

Reklama

Społeczność międzynarodowa uczestniczy w procesie konsultacji zmierzającej do przyjęcia dwóch umów o zasięgu światowym. Pierwsza z nich dotyczy bezpiecznej, uporządkowanej i odpowiednio uregulowanej migracji. Druga odnosi się do uchodźców. Jako wkład do tego procesu, Sekcja ds. Migrantów i Uchodźców, pod moim kierunkiem przygotowała dokument zatytułowany: „20 wskazań dla Światowych Umów” – powiedział Ojciec Święty. Odnoszą się one do czterech czasowników: przyjąć, chronić, wspierać oraz integrować. Ich połączenie stanowi odpowiedź na globalne wyzwanie stojące przez wspólnotą polityczną, społeczeństwem obywatelskim oraz Kościołem. Światowe Umowy będą stanowiły punkt odniesienia dla opracowania rozwiązań politycznych oraz wdrożenia konkretnych działań.

"Chciałbym skorzystać z okazji, aby zachęcić organizacje społeczne oraz ruchy ludowe do współpracy przy masowym rozpowszechnieniu postanowień Światowych Umów – podkreślił Ojciec Święty. Mają one na celu integralną ludzką promocję migrantów i uchodźców – podobnie jak społeczności, które ich przyjmują, proponując przy tym różne inicjatywy. Proszę te same ruchy i organizacje o zaangażowanie w promowanie bardziej sprawiedliwego podziału obowiązków w zakresie pomocy dla osób ubiegających się o azyl oraz uchodźców. Ich działania są również często decydujące dla szybkiej identyfikacji ofiar handlu ludźmi, podejmując wszelkie niezbędne wysiłki, aby je uwolnić oraz zrehabilitować".

Na zakończenie Franciszek polecił wszystkich wstawiennictwu Matki Bożej z Guadalupe, aby wspierała swoją macierzyńską troską działania podejmowane na rzecz migrantów, uchodźców oraz przesiedleńców.

Tematy

2018-11-03 17:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Radia Maryja: uobecniacie Jezusa przez Matkę

[ TEMATY ]

radio

Radio Maryja

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Radio Maryja w jakiś sposób sprawia, że Jezus staje się obecny za pośrednictwem Matki – powiedział Papież w wideoprzesłaniu z okazji 20-lecia argentyńskiej wersji Radia Maryja oraz czasopisma Periódico Euncuentro. Franciszek wspomina na wstępie o dokonaniach tej rozgłośni.

„Radio Maryja jest ze swej istoty płodne, jest skutecznym środkiem komunikacji. Wskazuje już na to sama jego nazwa: Maryja, Ta, z której narodził się Jezus. Jest to rozgłośnia, która sprawia w jakiś sposób, że Jezus staje się obecny poprzez Matkę. Nasz Bóg chciał mieć Matkę. Kiedy jakiś chrześcijanin nie chce mieć Matki, popada w sieroctwo, jest chrześcijaninem, ale nim nie jest” – powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję