Reklama

Polska

Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP obradowała na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

media

Kościół

episkopat

Ks. Mariusz Frukacz

Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrzebujemy odwagi dla dawania świadectwa, aby nie stawiać pod korcem światła naszej wiary”- mówił w homilii abp Wacław Depo. 31 stycznia przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze na rozpoczęcie obrad Rady.

Mszę św. z metropolita częstochowskim koncelebrowali m. in. bp Adam Lepa z Łodzi, ks. Józef Kloch rzecznik prasowy KEP oraz dyrektorzy rozgłośni radiowych katolickich z całej Polski, którzy w tych dniach odbywają swoje rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił znaczenie nadziei we współczesnym przekazie medialnym – Nadzieja jest świadectwem zawierzenia Bogu we wszystkim co nas spotyka. Weryfikuje się ona nie w poszukiwaniu doskonałości własnej indywidualności, ale w byciu dla innych – mówił abp Depo.

„Chrystus pragnie, abyśmy byli Nim napełnieni. Byśmy byli ludźmi niosącymi Prawdę i nadzieję dla świata, Kościoła i Ojczyzny”- kontynuował abp Depo.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP odniósł się również do najnowszego Orędzia Benedykta XVI na Dzień Środków Społecznego Przekazu – W portalach społecznościowych i w mediach potrzebujemy uważnego rozeznania. Chodzi z jednej strony o otwartość na dialog, ale potrzebne jest również dawanie świadectwa w wierze, podkreślenie doniosłości religii w debacie publicznej – mówił Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

„Informacja musi stać się komunikacją. Trzeba,abyśmy zechcieli uczynić sieci społecznościowe prawdziwymi bramami prawdy i wiary”- przypomniał słowa Benedykta XVI abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „same sieci społecznościowe mogą prowadzić do rozminięcia się z Prawdą, z Chrystusem i do utraty wiary”- Ewangelia jest zawsze zaadresowana do wolności człowieka i zaproszeniem człowieka do sieci zbawczej Chrystusa- mówił metropolita częstochowski.

Reklama

Abp Depo wskazał, że „obecność Kościoła w cyberprzestrzeni jest zawsze na zasadach ewangelicznego światła i soli.” - Kościół nie może się zgodzić na metody deptania człowieka – podkreślił abp Depo.

Na zakończenie homilii Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP zawierzył wszystkich obecnych Maryi, „aby obdarzała łaską i odwagą wiary.”

„Aktualne wyzwania medialne Kościoła w Polsce na tle sytuacji społecznej”- to temat obrad Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, która odbyły się po Mszy św. w sali różańcowej na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

Uczestnicy odnieśli się przede wszystkim do wyzwań jakie dzisiaj Kościołowi stawia internet i portale społecznościowe. – Internet to autentyczna ambona współczesnego świata. Internet jest wyzwaniem. Internet to także sprawa nowego klucza do zrozumienia młodego pokolenia, które dzisiaj jest pokoleniem interentu- podkreślił Andrzej Drzycimski, dziennikarz, działacz oppozycji w PRL, b. minister i rzecznik prasowy prezydenta Lecha Wałęsy.

„W momencie kiedy w Polsce odczuwa się pęknięcie w społeczeństwie to trzeba odpowiedzieć na znak czasu jakim jest ineternet. Młode pokolenie nie czyta książek i gazet w tradycyjnej formie. Ono je czyta w internecie”- kontynuował Andrzej Drzycimski.

- Dzisiejsze nowe społeczeństwo ma zupełnie inne oczekiwania – dodał Drzycimski.

Z kolei bp Adam Lepa z Łodzi zauważył, że w Orędziu Benedykta XVI na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu internet i portale społecznościowe „ukazane są jako miejsce ewangelizowania”. – Do tej pory mówiło się, że media były narzędziami ewangelizacji. Tymczasem w mediach daje się nie tylko informację, ale też świadectwo - mówił bp Lepa.

Reklama

„Internet i portale społecznościowe to znaki czasu. Są one miejscem gdzie należy pokazać ważność religii w sferze publicznej”- podkreślił również abp Wacław Depo.

Na konieczność odpowiedzi Kościoła i mediów katolickich na wyzwanie jakim jest Internet i portale społecznościowe zwrócił również uwagę ks. Józef Kloch rzecznik prasowy Episkopatu Polski – Trzeba zauważyć siłę i ogromne możliwości Internetu. Zwłaszcza, że młode pokolenie istotnie jest pokoleniem internetu - mówił ks. Kloch.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP przypomniał także jak ważne w kontekście nowych wyzwań związanych z Internetem jest „poszerzenie wiedzy religijnej, realizacja najważniejszej funkcji jaką jest funkcja ewangelizacji oraz stała troska, aby media katolickie stawały się coraz bardziej opiniotwórcze.”

Uczestnicy obrad wskazali na konieczność formowania społeczeństwa w obliczu dokonującej się aktualnie niebezpiecznej rewolucji kulturowej i rewolucji „genderowej”.

- Na naszych oczach pojawiają się nowe zjawiska dynamiczne, w których radykalna lewica dąży do całkowitej przebudowy społeczeństwa polskiego. Rewolucja kulturowa jest poważnym wyzwaniem dla Kościoła i mediów – mówił Marcin Przeciszewski prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

„Potrzebna jest formacja polskiego społeczeństwa. Konieczne jest współpraca z mediami świeckimi, a szczególnie z ludźmi wierzącymi, którzy w nich pracują. W obliczu rewolucji kulturowej, rewolucji „gender” trzeba podjąć wspólnie proces edukacyjny polskiego społeczeństwa”- kontynuował Przeciszewski.

Członkowie Rady wskazali również w kontekście Telewizji Trwam i jej miejsca na multipleksie na zasadę pluralizmu w społeczeństwie demokratycznym i zachowania zasady wolności religijnej. – Kościół katolicki w imię wolności religijnej ma prawo do medium - podkreślił abp Depo.

Reklama

- Pluralizm jest w Polsce zagrożony – zauważył dziennikarz Jacek Karnowski.

Jego zdanie „spór o Telewizję Trwam to jest spór o to, czy w Polsce ma być przestrzeń do poważnej rozmowy i debaty.”- Jasno widać, ze tematy poważne są spychane na margines – kontynuował Karnowski.

Uczestnicy obrad podkreślili również konieczność współpracy mediów katolickich dla ustalenia wspólnych celów i wymiany doświadczeń – Ważne jest wspólne stanowisko mediów katolickich w wielu ważnych kwestiach, których jesteśmy świadkami w dzisiejszym społeczeństwie – mówiła Lidia Dudkiewicz zastępca redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”.

- Za słowami o ważności mediów powinny pójść konkretne rozwiązania. Potrzebne jest wzmocnienie głosu mediów katolickich - podkreślił ks. Marek Gancarczyk redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”.

Bp Adam Lepa z Łodzi podkreślił jak ważne jest „ustalenie wspólnych celów i dzielenie się wspólnymi doświadczeniami”.

Zdaniem abp Wacława Depo „ważne jest mówienie jednym głosem w mediach katolickich.”- Naszym zadaniem musi być współpraca a nie jakaś konkurencja - mówił abp Depo.

Do sprawy współpracy mediów katolickich odnieśli się również pozostali uczestnicy obrad: bp Artur Miziński, bp Józef Szamocki, ks. Henryk Zieliński redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, ks. Wojciech Mikulski, szef Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, Adam Chlebowicz dyrektor Radia Plus w Gdańsku, Sylwia Sułkowska z Polskiego Radia.

Powołanie do życia i działalność Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski była odpowiedzią na nauczanie Kościoła po Soborze Watykańskim II. Podstawą funkcjonowania Rady jest działalność Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, która wypracowuje, zajmuje i przedstawia stanowisko Kościoła w istotnych kwestiach dotyczących szeroko pojętych środków społecznej komunikacji, ich osiągnięć i zagrożeń.

Abp Wacław Depo został wybrany przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu 21 czerwca 2012 r.

2013-01-31 18:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydium KEP przeciwko "destrukcji ideału małżeństwa" przez państwo

[ TEMATY ]

episkopat

twitter/ks. Józef Kloch

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

Sprzeciw wobec inicjatyw państwa, "które prowadzą do destrukcji ideału małżeństwa i rzeczywistości rodziny" wyraża prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi krytykują m.in. wprowadzenie do sprzedaży bez recepty pigułki "dzień po" oraz prace nad ratyfikacją Konwencji o przemocy wobec kobiet zaznaczając, że "wiąże ona zjawisko przemocy z tradycją, kulturą, religią i rodziną, a nie z błędami czy słabościami konkretnych ludzi". Prezydium KEP wyraża "poważny niepokój" z powodu ataków na przedmiot „Przygotowanie do życia w rodzinie” i uznaje, że innym zagrożeniem dla polskich rodzin jest kolejna zapowiedź przygotowania ustawy o związkach partnerskich.

Publikujemy treść dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Sąd: areszt dla trojga zatrzymanych ws. Funduszu Sprawiedliwości

2024-03-28 17:20

[ TEMATY ]

sąd

zatrzymanie

Fundacja Profeto

Adobe Stock

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt dla trojga zatrzymanych ws. Funduszu Sprawiedliwości. Chodzi o dwie urzędniczki i beneficjenta środków z Funduszu Sprawiedliwości księdza z Fundacji Profeto.

Jak poinformował wiceprezes sądu ds. karnych Grzegorz Krysztofiuk, sąd zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące ks. Michała O., Karoliny K. oraz Urszuli D.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję