Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do kapłanów: Pozwólcie na nowo mówić Chrystusowi przez was

„Nie bójcie się Boga, bo On posłał swojego Syna, aby nikt nie zginął. Nie bójcie się świata, i jego historii. Nie bójcie się siebie samych i własnej słabości. Pozwólcie na nowo mówić Chrystusowi przez was. Nie lękajcie się świętości!” – te słowa św. Jana Pawła II przypomniał kapłanom archidiecezji częstochowskiej w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski. 29 września ponad 200 kapłanów archidiecezji częstochowskiej pielgrzymowało na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

kapłani

Magda Nowak/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. w bazylice jasnogórskiej z abp Depo metropolitą częstochowskim koncelebrował również bp. Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

„Przybywacie do Maryi Królowej Polski, patronki Kościoła Częstochowskiego, by dziękować za łaski otrzymane w całym życiu kapłańskim, a zwłaszcza w ostatnim roku.” – mówił na początku Mszy św. o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przybywacie też, żeby na nawo zawierzyć swoje kapłaństwo Matce Jedynego i Najwyższego Kapłana. Ta pielgrzymka to również świadectwo waszej wspólnoty, modlitwy i braterstwa. Modlicie się o odnowienie tego, co powiedzieliście ileś lat temu Pan Bogu: „Przyrzekam spełniać swoje obowiązki jak najlepiej”. Niech to spotkanie w rodzinie kapłańskiej świadczy o niezmiennych wartościach w świecie, który zmienia się nieustannie – kontynuował o. Polak.

W homilii abp Depo przypomniał, że w ostatnich daniach Kohelet przypomniał, że wszystko ma swój czas - Jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Przestrzegał nas, abyśmy wzięli osobistą odpowiedzialność za wszystko, co składa się na nasze życie i nasze codzienne wybory. To one są opowiedzeniem się po stronie Boga lub utraconą łaską współpracy z Nim i życia – mówił abp Depo i dodał: „Mówimy bardzo często, że czasy są trudne, ale za św. Augustynem trzeba powtórzyć, to ludzie są czasem do odczytania. A takim jest każdy z nas”.

- Kiedy dzisiaj przeżywamy święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, odczytajmy dla siebie etymologię ich imion, które są zadaniem, a nie tylko funkcją do spełnienia – zachęcił arcybiskup.

- Michał – „któż jak Bóg”. Mamy zwiastować Słowo Boga, które jest żywe i skuteczne, niezależnie od epoki dziejów, zdolne przeniknąć serca i sumienia ludzi aż do bólu. Zwiastować Słowo Boga, a nie wolę tego świata i jego modele. Gabriel – „moc Boża”. Mamy zawierzać siebie Bogu i mocy Jego miłości, a jednocześnie zawierzając siebie, mamy podprowadzać innych, aby z tej mocy miłości miłosiernej czerpali dla swojego zbawienia. Rafał – „Bóg uzdrawia”. Mamy troszczyć się nie tylko o siebie. lecz o innych. Nie idziemy przez ten świat sami, ale mamy danych nam przez Boga ludzi – kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

- To nie my zwyciężamy. To Bóg zwycięża w człowieku. Jego moc miłości, zdolność otwarcia i przyjęcia przebaczenia – przypomniał arcybiskup i wskazał: „Jezus jest jedyną drogą. łączącym niebo z ziemią. On jest życiem, które się nie kończy. I On jest prawdą, która nigdy nie zawodzi i nie zdradza. To On jest centrum świata i osią historii człowieczej”.

- Z wybrania Bożego i z naszej decyzji współpracy staliśmy się współuczestnikami tego Planu Zbawienia ludzi przez Chrystusa. Jesteśmy zanurzeni w Jego miłości – przypomniał kapłanom abp Depo.

- Uświadamiamy sobie dzisiaj, w sposób może szczególny, wobec wyzwań idących ze świata, że droga prowadząca do Chrystusa i droga życia z Nim naznaczona jest bezlitosną walką z siłami ciemności i zła, które nigdy nie zdołają zniszczyć królestwa łaski i miłości Chrystusa. Niemniej ta walka będzie trwała aż do końca czasów. A na pierwszej linii Bóg wystawił świętych Archaniołów i aniołów Bożych ze św. Michałem Archaniołem, który strącił tego, który chciał stworzyć świat poza Bogiem i wbrew Bogu – wołał arcybiskup i dodał: „ Nie bójmy się tego określenia. Kościół pielgrzymujący jest Kościołem walczącym o wierność, nie przeciwko komukolwiek!”

- Dlatego za św. Janem Pawłem II należy powtórzyć: Nie bójcie się Boga, bo On posłał swojego Syna, aby nikt nie zginął. Nie bójcie się świata, i jego historii. Nie bójcie się siebie samych i własnej słabości. Pozwólcie na nowo mówić Chrystusowi przez was. Nie lękajcie się świętości! Bądźcie współpracownikami Boga w mocy Ducha Świętego, którym zostaliście na pełnieni. To do Jego mocy trzeba nam odwoływać się każdego dnia wobec jakiegokolwiek zadania i wyzwania – wskazał arcybiskup.

Reklama

Za o. Leonem Knabitem metropolita częstochowski podkreślił, że „to wołanie „Nie lękajcie się” jest jednym z najtrudniejszych zadań, które postawił nam papież” - I ma racę, bo nie mamy innego wyjścia. Albo będziemy wierni Chrystusowi do końca, albo nie ostoimy się na tym świecie. Innej alternatywy nie ma – mówił abp Depo.

Na zakończenie arcybiskup przypomniał słowa Benedykta XVI, że „dzisiaj dochodzi do podważenia podstaw wiary i wychowania człowieka. Zaczyna brakować zasadniczych pewników, zapotrzebowania na prawo Boga i wartości z Nim związanych. Daje to o sobie znać w naglący sposób. To, co kiedyś było świętością nagle zaczyna być nieważne. W głębi serca odczuwają tę potrzebę nie tylko ludzie odpowiedzialni za kształcenie i wychowanie, ale również sama młodzież i dzieci, którzy nie chcą być pozostawieni sami w obliczu zadań, jakie stawia przed nimi życie. Kto wierzy w Jezusa Chrystusa, ma powód, by nie odczuwać lęku przed przyszłością, albowiem Bóg nas nie opuszcza, Jego miłość dosięga nas tam, gdzie jesteśmy, i takich, jacy jesteśmy, z naszą nędzą i słabościami, by nam ofiarować nową szansę dobra i życia”.

Na zakończenie Mszy św. bp Andrzej Przybylski złożył podziękowania i życzenia imieninowe abp Wacławowi Depo – Imieniny pasterza to powrót do źródeł życia, do źródeł chrztu, ale to także powrót do źródeł tego, kim jest dla nas biskup. – mówił bp Przybylski.

- Świat chce widzieć Kościół jako firmę, a biskupa jedynie jako przełożonego i prezesa, a biskup to coś bardziej głębokiego i więcej. Biskup jest głową, a kapłani to ręce biskupa – dodał bp Przybylski.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. abp Wacław Depo zawierzył kapłanów Matce Bożej Jasnogórskiej, Matce kapłanów w Kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie odbyło się spotkanie imieninowe abp Wacława Depo w Kaplicy Różańcowej, m. in. z przedstawicielami Instytutów Życia Konsekrowanego, Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i Instytutów Świeckich oraz uczelnianych, członków ruchów kościelnych, mediów katolickich i innych grup świeckich Kościoła.

Przed Mszą św. kapłani odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich – Wiele jest pytań na Jezusowej drodze. W tych pytaniach jest wpisane nasze życie. Jest też bardzo ważne pytanie o pamięć o Jezusie zapisaną w Ewangelii, pamięć Jego słów i czynów – mówił abp Depo rozpoczynając Drogę Krzyżową.

Dalsza część pielgrzymki odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie w auli seminaryjnej kapłani wysłuchali konferencji duchowej ks. prof. Marka Tatara z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nt. „Oby się tak zjednoczyli, aby świat uwierzył” – jedność kapłańska, charyzmat i wyzwanie”.

W konferencji ks. Tatar podkreślił, że „jedność Kościoła zaczyna się w jedności konkretnego Kościoła” i wskazał, odwołując się do teologii komunii, na jednośc z punktu widzenia duchowości.

- Wspólnota jest efektem jedności, wynika z charakteru naszego zjednoczenia z Chrystusem – mówił ks. Tatar.

Prelegent przypomniał, że ważna jest jedność w dążeniu do świętości – Gdy mówimy o jedności nie chodzi o uniformizm – podkreślił prelegent o dodał za św. Ignacym Antiocheńskim, doktorem jedności: „Tam, gdzie jest podział i gniew, tam Chrystus nie mieszka”.

Ks. Tatar wskazał kapłanom na niebezpieczeństwa, które rozbijają jedność, a mianowicie: sekularyzację, laicyzację duchowieństwa – Bardzo niebezpieczne jest przyjmowanie świeckiego charakteru życia i tzw. emigracja z kapłaństwa, emigracja w swój świat – mówił prelegent i dodał: „Miłość pasterska jest charyzmatem księdza diecezjalnego”.

Reklama

Przestrzegając przed psychologizmem, który „wciska się do duchowości” przypomniał, że fundamentem jest jedność z Chrystusem, a nie samorealizacja, czy zaakceptowanie jedynie siebie takiego jakim jestem.

- Na drodze życia uświęcającego chodzi o większą zależność od Chrystusa, chodzi o zjednoczenie przeistaczającego, jak je nazywał św. Jan od krzyża – mówił ks. Marek Tatar, wskazując na właściwe rozumienie problemu wolności, formacji do prawdy i tożsamości eklezjalnej.

Koordynatorem pielgrzymki kapłanów był ks. prał. dr Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej sięga swoją historią 1981 r. Pierwsza pielgrzymka pod przewodnictwem bp. Stefana Bareły trzeciego ordynariusza częstochowskiego odbyła się po zamachu na Jana Pawła II.

2018-09-29 18:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka duchowieństwa do Dachau. Pamiętajmy o męczeństwie polskich księży

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kapłan

kapłan

kapłani

Kamil Gregorczyk

Tablica poświęcona łódzkim księżom, którzy zginęli w Dachau

Tablica poświęcona łódzkim księżom, którzy zginęli w Dachau

Uroczystość 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau obchodzona 29 kwietnia, to okazja do modlitwy i oddania czci pomordowanym tam polskim duchownym. W obozie więziono niemal 1800 polskich kapłanów, co drugi złożył ofiarę z życia. Oddali życie za Jezusa i za nas – podkreślił ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Episkopatu Polski.

Ks. Mrówczyński poinformował, że pielgrzymkę duchowieństwa do byłego obozu Dachau organizuje Polska Misja Katolicka w Niemczech przy wsparciu Kościoła katolickiego w Niemczech. „Nasza pielgrzymka i polsko-niemieckie obchody kościelne będą częścią niemieckich obchodów państwowych. Księża z Polski włączą się w obchody w dniu wyzwolenia obozu, czyli 29 kwietnia” – wyjaśnił. Dodał, że właśnie tego dnia obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję